Rok 2018 będzie obfitował w bardzo wiele wartych obejrzenia filmów, obok których, co tu dużo mówić, trudno przejść obojętnie! Zaleje nas fala filmów akcji, przy których będzie można się dobrze bawić i zrelaksować. Niemniej nie zabraknie tytułów zmuszających do myślenia i refleksji. W poniższym zestawieniu znajdziecie zarówno filmy czysto rozrywkowe, jak i te przeznaczone dla nieco bardziej wymagających widzów. Jak wyglądałby Wasz ranking TOP 30? Koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach! Życzę udanej lektury, a także wspaniałego filmowego roku dla każdego z Was!
Zobacz również:
TOP 30 – Najlepsze filmy 2017 roku!
TOP 30 – Najgorsze filmy 2017 roku!
TOP 10 – Najlepsze polskie filmy 2017!
Czas mroku, reż. Joe Wright
Data premiery: 26.01
Czas mroku zawdzięcza swoje miejsce na tej liście przede wszystkim dzięki Gary’emu Oldmanowi, który w filmie gra po prostu świetnie Winstona Churchilla. Nie ukazuje on premiera Wielkiej Brytanii jako człowieka, który jest niepokonany, niezachwiany i który poprowadzi Zjednoczone Królestwo do zwycięstwa. Zamiast tego Oldman prezentuje Churchilla jako osobę z wadami i słabościami, jakie posiadają zwykli ludzie. Ponadto okazuje się, że sam Churchill może się mylić, nie jest wszechwiedzący i potrzebuje wsparcia bliskich. W filmie można też zauważyć, jak wiele dzieje się w krótkim przedziale czasu, od dnia przed wybraniem głównego bohatera na premiera, a jego sławną przemową w parlamencie: „We shall fight on the beaches”. Są już tacy, którzy uważają, że Gary Oldman powinien otrzymać za swój występ Oscara. Obraz pojawi się w Polsce 26 stycznia.
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, reż. Martin McDonagh
Data premiery: 02.02
Film, który zachwycił krytyków i ma spore szanse na nominacje do Oskara w tym roku. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, obrazuje nam sytuację samotnej matki, której córka została zamordowana, a po kilku miesiącach wciąż nie znaleziono sprawcy. Decyduje się ona na wynajęcie trzech tytułowych billboardów i umieszczenie na nich napisów wykazujących niedołężność działań policji. Niektórzy stwierdzają, że obraz jest opowieścią o szukaniu sprawiedliwości. Jeszcze inni widzą go jako film o zemście albo historię o tym, kim ludzie się stają z powodu bólu, a zarazem gniewu wywołanego przez stratę bliskiej osoby. Twórcy oferują odpowiednie połączenie dramatu z elementami komedii i wspaniale zagrane role przez Frances McDormand, Woody’ego Harrelsona i Sama Rockwella. Premiera filmu zapanowana jest na 2 lutego.
Disaster Artist, reż. James Franco
Data premiery: 09.02
Chyba większość z nas miało tą przyjemność obejrzeć The Room Tommy’ego Wiseau, który go napisał, był jego producentem, wyreżyserował go, zagrał w nim główną rolę i kto wie, co jeszcze. Po Disaster Artist może spodziewać się opowiedzenia historii powstania kultowego filmu, powszechnie uznawanego za jeden z najgorszych obrazów od kiedy powstało kino, lecz również powszechnie uwielbianego. Jakby to ująć, film Wiseau jest tak zły, że aż dobry i oferuje kupę śmiechu! Oprócz kulisów The Room oczekujmy poznania perypetii Tommy’ego i jego przyjaciela Grega Sestero: jak znaleźli się tam, gdzie nakręcili to „cudowne okropieństwo”, a poza tym innych ciekawych historii. Nawet więcej, jak na obu panów przystało ciekawych i zabawnych historii. W roli Tommy Wiseau pojawi się James Franco, Grega – Dave Franco, istotną postacią będzie też grany przez Setha Rogena Sandy. Film wejdzie na ekrany 9 lutego.
Czarna Pantera, reż. Ryan Coogler
Data premiery: 14.02
Czarna Pantera to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku dla wielu osób, a zwłaszcza Afroamerykanów. Nie tylko dlatego, że jest kolejną częścią uniwersum Marvela, ale również dlatego, że po raz pierwszy główny bohater nie jest białego koloru skóry. Co więcej, znacząca ilość obsady, jeśli nie jej większość, stanowi czarnoskóra część Hollywood. Widzowie zostaną przeniesieni tym razem w chyba najbardziej egzotyczne miejsce, jakie Marvel do tej pory proponował – Afryki, a konkretniej do Wakandy. Dla niewtajemniczonych, państwa, które jest niezwykle rozwinięte technologicznie i dla większości stanowi zagadkę. Oprócz nowego miejsca akcji gotowego do eksploracji, będą zachwycać także stroje afrykańskie w połączeniu z futurystycznymi kostiumami. W filmie zobaczyć będzie można takie gwiazdy jak Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Martin Freeman i Andy Serkis. Obraz pojawi się w Polsce 14 lutego.
Czwarta władza, reż. Steven Spielberg
Data premiery: 16.02
Film wyreżyserowany przez wybitnego twórcę, Steven Spielberg, i w którym występują takie gwiazdy jak Meryl Streep i Tom Hanks: jedna z najlepszych aktorek i jeden z najlepszych aktorów. W dodatku wspierani przez muzykę genialnego kompozytora Johna Williamsa i zdjęcia fantastycznego Janusza Kamińskiego. Taki film nie może przejść obok nosa obojętnie! Czwarta władza, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, opowiada historię dziennikarzy z The Washington Post, którzy walczą z najwyższymi władzami USA o ujawnienie szokujących tajemnic, skrywanych przez rząd przez kilkadziesiąt lat. Chyba nie muszę pisać, że jest to pozycja nie do ominięcia w tym roku. Premiera filmu zaplanowana jest na 16 lutego.
Kształt wody, reż. Guillermo del Toro
Data premiery: 16.02
Kształt wody to nowy film fantastycznego meksykańskiego reżysera Guillermo del Toro. Z tego, co widzieliśmy do tej pory, może wydawać się, że obraz będzie czymś w rodzaju: protagonistka niezmiernie współczuje istocie uwięzionej w laboratorium, zaprzyjaźnia się z nią, albo nawet łączy ich uczucie, a następnie ona decyduje się go uwolnić wbrew zakazom. Jak powiedziałem – może się wydawać, że film będzie tylko i wyłącznie o tym. Należy jednak pamiętać, iż reżyseruje nie nowy, mało doświadczony artysta, a posiadający swój własny, w pełni ukształtowany styl i uznany Guillermo del Toro. Dlatego jestem pewien, że zobaczymy w tej produkcji znacznie więcej, a jej przekaz będzie o wiele głębszy niż wygląda na pierwszy rzut oka. Wystąpią Sally Hawkins, znana z Paddingtona, Michael Shannon – Take Shelter czy Zwierzęta nocy, a także Octavia Spencer, którą widzieliśmy w Służących i Ukrytych działaniach. Obraz będzie można oglądać od 16 lutego.
Nić widmo, reż. Paul Thomas Anderson
Data premiery: 23.02
Kolejny obraz, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na udział nieprzeciętnego reżysera, Paula Thomasa Andersona, i jednego z najlepszych aktorów, Daniela Day-Lewisa. Dla tego ostatniego ma to być podobnież ostatni film przed emeryturą. Tym bardziej należy się na niego wybrać, bo kto jak kto, ale Day-Lewis zwykł dawać z siebie wszystko w każdym filmie, w którym się pojawia. Co więcej, za każdym razem dostarcza niezwykły popis umiejętności aktorskich. Nić widmo przeniesie widzów do Londynu lat 50., gdzie modą rządzi wybitny i słynny krawiec. Spotkał on w życiu wiele pięknych kobiet, które były dla niego natchnieniem i mogły być czymś więcej, mimo to zawsze decydował się pozostać kawalerem, aż do czasu, gdy pewnego razu poznaje odpowiednią dla siebie kobietę. Staje się ona dla niego zarówno inspiracją, jak i kochanką. Obraz wejdzie na ekrany 23 lutego.
Jestem najlepsza. Ja, Tonya, reż. Craig Gillespie
Data premiery: 02.03
Jestem najlepsza to obowiązkowa pozycja w 2018 roku zarówno dla fanów Margot Robbie, jak i fanów łyżwiarstwa figurowego. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Tonya Harding jest jednej z najlepszych łyżwiarek na świecie. jednak nadchodzi moment, gdy na horyzoncie pojawia się inna, utalentowana przedstawicielka jej zawodu, Allison Janney (LaVona Golden). Media są bardziej zainteresowane nią niż Tonyą, oprócz tego jest ona piękniejsza od głównej bohaterki. Pewnego dnia w czasie ćwiczeń konkurentka Tonyi zostaje zaatakowana i nie może brać dalszego udziału w mistrzostwach. Produkcja zapowiada się świetnie i być może dostarczy Janney i Robbie szansę na zdobycie nominacji do Oskara. Druga z wymienionych otrzymała już nominację do Złotego Globu. Film pojawi się w Polsce 2 marca.
Lady Bird, reż. Greta Gerwig
Data premiery: 02.03
Jeden z najlepiej ocenianych filmów na serwisie Rotten Tomatoes, który olśnił krytyków do tego stopnia, że niemal wszyscy (poza jedną osobą) wystawili mu bardzo przychylne recenzje. Gdyby nie jeden recenzent, który wystawił Lady Bird złą opinię, film byłby dziś najlepiej recenzowanym filmem w historii wymienionego serwisu. Pokonałby prowadzące od dłuższego czasu Toy Story 2, a Paddington 2 nigdy nie zastąpiłby na tej pozycji tą część Toy Story. Cóż, tak się nie stało. Niemniej już sam fakt, że obraz dołączył do grupy najlepszych filmów, przekonał mnie, żeby go umieścić w rankingu i, jak tylko się pojawi, pójść go zobaczyć. A ja jako, że nigdy nie mogłem się powstrzymać od oglądania filmów, które spodobały się niemal wszystkim krytykom, czekam zniecierpliwiony. Premiera zaplanowana jest na 2 marca.
Czerwona Jaskółka, reż. Francis Lawrence
Data premiery: 02.03
Nie ma jak dobry thriller szpiegowski. Mogliśmy się o tym przekonać podczas seansu Atomic Blonde i niewykluczone, że tak samo będzie i w przypadku pokazu Czerwonej Jaskółki. W filmie Francisa Lawrence’a, twórcy filmów z serii Igrzyska Śmierci, Jennifer Lawrence wciela się w Dominikę Egorovą – specjalnie szkoloną uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Jej celem staje się agent CIA prowadzący infiltrację rosyjskiego wywiadu. Patrząc po zwiastunach ciężko się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z nieoficjalnym origin story Czarnej Wdowy z Uniwersum Marvela, tyle, że zamiast Scarlett Johansson, oglądamy Jennifer.
Pitbull. Ostatni Pies, reż Władysław Pasikowski
Data premiery: 15.03
Przyszła pora na ostatnią część z niegdyś dobrej serii Pitbull. Tym razem producenci poróżnieni z Patrykiem Vegą do współpracy zaprosili samego Władysława Pasikowskiego, spod którego ręki wyszły kultowe dzisiaj Psy. W obsadzie powracają znani z serialu Marcin Dorociński, Rafał Mohr oraz Krzysztof Stroiński. Wśród nowych twarzy w serii pojawią się Doda, Cezary Pazura oraz Adam Woronowicz. Zwiastun bijący obecnie rekordy popularności na polskim Youtubie wywołuje jednak mieszane uczucia. Jaki naprawdę będzie Ostatni Pies, dowiemy się w marcu.
Tomb Raider, reż. Roar Uthaug
Data premiery: 06.04
Moda na rebooty w Hollywood trwa w najlepsze i od tego trendu nie uchroniła się także growa seria Tomb Raider. Tym razem w roli Lary Croft zobaczymy nagrodzoną niedawno Oscarem Alicię Vikander. Podobnie jak w wydanej w 2013 grze Tomb Raider, poznajemy Larę jako nowicjuszkę w sprawach survivalowych i zapoznajemy się z jej początkami na drodze do zostania legendarną łowczynią skarbów. Czy w końcu doczekamy się produkcji godnej filmowego pierwowzoru? Przekonamy się już w kwietniu!
Player One, reż. Steven Spielberg
Data premiery: 06.04
Player One, kolejny, nowy film Stevena Spielberga, tym razem sci-fi. Oferuje on zupełnie nowe spojrzenie w przyszłość, w której ludzie walczą w wirtualnej rzeczywistości o nagrodę w postaci cyfrowego jaja, które zapewni im bogactwo i możliwość wybicia się z ich beznadziejnej sytuacji. Zwiastun produkcji ukazuje, co poza świetną historią, jest nam gotów dostarczyć film, a to jest niezliczoną ilość odniesień do popkultury lat 80. i 90. Znajdziemy w nim nawiązania zarówno do takich filmów jak: Stalowy gigant, Powrót do przyszłości, King Kong czy Władca Pierścieni, jak również gier: Tomb Raider, Street Fighter czy Mortal Kombat. Można też zauważyć w nim Freddy’ego Kruegera, postaci z komiksów – Joker i Harley Quinn – i anime: Gundam i Speed Racer. Pod względem wizualnym obraz również nie pozostawia złudzeń, to będzie nie tylko pełen frajdy test na wiedzę o popkulturze, ale i uczta dla oka. Film będzie można oglądać od 6 kwietnia.
Wyspa Psów, reż. Wes Anderson
Data premiery: 20.04
Wes Anderson swoimi dotychczasowymi dokonaniami: Fantastycznym Panem Lisem, Kochankami z Księżyca oraz Grand Budapest Hotel rozkochał w sobie wielu widzów. Zasługa w tym wspaniałej inności oraz estetyki towarzyszącej jego dziełom. W swojej kolejnej animacji o tytule Wyspa Psów, Anderson zabiera nas na Thrash Island – olbrzymie wysypisko śmieci w okolicach japońskiego miasta Megasaki, do którego wypędzone zostają wszystkie psy. Psiakom głosów użyczyli m.in. Bryan Cranston, Bill Murray, Edward Norton oraz Tilda Swinton. Zwiastun obiecuje coś wpsaniałego, więc nic tylko czekać na końcówkę kwietnia.
15:17 do Paryża, reż. Clint Eastwood
Data premiery: 20.04
Clint Eastwood niejednokrotnie w swoich filmach pokazał, że zwykły człowiek jest zdolny do czynienia niezwykłych rzeczy. Tak będzie i w przypadku 15:17 do Paryża, gdzie opowie nam historię nieudanego ataku terrorystycznego w pociągu jadącego z Brukseli do Paryża. Przebywający na pokładzie członek ISIS uzbrojony był w karabin AK-47 i taką ilość naboi, że mógłby przy jej pomocy zabić 500 pasażerów. Fortunnie, trzem amerykańskim żołnierzom udało się go obezwładnić, zanim ten rozpoczął atak. Opowiedzieli swoją historię w książce The 15:17 To Paris: The True Story Of A Terrorist, A Train, And Three American Heroes, która posłużyła następnie jako materiał do scenariusza Dorothy Blyskal.
Avengers: Wojna bez granic, reż. Anthony Russo, Joe Russo
Data premiery: 26.04
Avengers: Wojna bez granic. Cokolwiek nie powiedzieć o polskim tytule, film będzie z pewnością najbardziej kasową produkcją tego roku. Jeśli nie w Polsce, to więcej niż pewne, że w Ameryce, która gatunek o superbohaterach podniosła do rangi wydarzeń roku. Tym razem zobaczymy na ekranie jeszcze więcej akcji niż dotychczas i większą liczbę ulubionych postaci z komiksów, że aż głowa mała. Kogo tam nie będzie? Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa, Czarna Pantera, Strażnicy z Galaktyki… a i Thanos, który być może okaże się najlepszym czarnym charakterem uniwersum Marvela. Pisząc krótko i zwięźle: mnóstwo frajdy i akcji. Czeka nas starcie międzygalaktycznego giganta Thanosa z mnóstwem superbohaterów, którzy będą musieli ponownie uratować świat przed zniszczeniem. Jednak z tym malutkim wyjątkiem, że ów świat nigdy nie był pod większym zagrożeniem niż do tej pory. Film wejdzie na ekrany 26 kwietnia.
The Man Who Killed Don Quixote, reż. Terry Gilliam
Data premiery: nieznana
Jak widać ten rok będzie obfitować w dzieła różnych sławnych i uznanych reżyserów, a do ich grona dołączy też Terry Gilliam ze swoim The Man Who Killed Don Quixote. Wiadomość cieszy jeszcze bardziej z tego względu, że obraz był w planach aż przez 17 lat! A zapowiada się naprawdę ciekawie. Reżyser reklam, Toby, przyjeżdża na plan zdjęciowy w Hiszpanii. Jednak zanim dociera na miejsce, spotyka cygana, od którego dostaje kopię filmu, będącego przeróbką Don Kichota. Jego akcja rozgrywa się w starej wiosce w kraju, do którego przybył na plan zdjęciowy. Reżyser rozpoczyna więc podróż, aby odnaleźć niezwykłe miejsce, a po drodze przeżywa różne przygody. Na ekranie będziemy mogli podziwiać Adama Drivera i Jonathana Pryce’a oraz Olgę Kurylenko. Obraz będzie prawdopodobnie miał swoją premierę na festiwalu w Cannes, polska data premiery nie jest jeszcze znana.
Deadpool 2, reż. David Leitch
Data premiery: 18.05
Pierwszy Deadpool był wypchany świetnymi żartami dla dorosłych, a ich ilość mogła równać się tylko z ilością przemocy na ekranie. Co więcej, film zawierał bardzo dużo nawiązań do popkultury, zwłaszcza do serii X-Men. Jednak, co najlepsze pod nieprzyzwoitymi żartami i mnóstwem przemocy leżała solidna fabuła, która spięła każdy z wyżej wymienionych elementów we wspaniałą całość. W trakcie oglądania filmu bawiłem się tak dobrze, jak na mało którym filmie o superbohaterach. Liczę, że coś podobnego otrzymamy również w drugiej części hitu. Oprócz znanych już postaci, w Deadpool 2 spotkamy Cable, nowego przeciwnika głównego bohatera, granego przez Josha Brolina, a także po raz pierwszy zobaczymy Domino (Zazie Beetz).Początkowo data premiery ustalona była na Dzień Dziecka, ale niedawno została ona przesunięta na 18 maja.
Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie, reż. Ron Howard
Data premiery: 25.05
O tą produkcję zbyt dużo fanów Gwiezdnych wojen nie prosiło, jednak Lucasfilm zdecydował się postawić na swoim i zrealizować opowieść o Hanie Solo. Jak do tej pory Solo: A Star Wars Story napotkał sporo problemów, z których największym okazała się zmiana reżyserów z powodu „różnic artystycznych”. Lorda i Millera na krześle reżysera zastąpił Ron Howard, znany z dostarczania porządnych filmów. Z tego, co wiadomo poznamy perypetie Hana Solo jeszcze sprzed jego pojawienia się w Nowej Nadziei. Jestem niezmiernie ciekawy, jak wypadnie film mimo licznych problemów i czy historia, którą przedstawią twórcy będzie wystarczająco wciągająca, żeby przekonać do siebie wątpiących fanów. Obraz ma pojawić się w Polsce 25 maja, choć istnieje możliwość, że data premiery zostanie przesunięta na grudzień.
Jurassic World: Upadłe Królestwo, reż. J.A. Bayona
Data premiery 08.06
To co tygryski lubią najbardziej to z pewnością wielkie, siejące spustoszenie dinozaury! Jurassic World powraca zatem z kolejną dawką tych wymarłych już stworzeń. Pierwsza część okazała się nie lada sukcesem, zatem można liczyć na to, że kontynuacja chociaż zbliży się do jej wyniku finansowego. Jej reżyser zapowiada, że zobaczymy w niej największą i najbardziej spektakularną scenę akcji w historii tej serii, więc wierzymy mu na słowo. Akcja Upadłego Królestwa rozgrywać się będzie cztery lata po wydarzeniach z poprzedniczki, a w obsadzie ponownie zobaczymy Chrisa Pratta, Bryce Dallas Howard oraz Jeffa Goldbluma.
Ocean’s 8, reż. Gary Ross
Data premiery: 22.06
Jeśli lubicie filmy o napadach i dobrze znana Wam jest seria Ocean’s z Georgem Clooneyem, co powiecie na jej żeński odpowiednik? Fabuła Ocean’s 8 skupia się na siostrze znanego nam z Danny’ego Oceana, która kompletuje żeński zespół złodziejek do wykonania ambitnego skoku. Ich celem jest drogocenny naszyjnik w kradzież którego chcą one wrobić skorumpowanego właściciela galerii. W obsadzie miedzy innymi Sandra Bullock, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway oraz Sarah Paulson.
Sicario 2: Soldado, reż. Stefano Sollima
Data premiery: 29.06
Po zwiastunie Sicario 2: Soldado może spodziewać się jeszcze bardziej brutalnej i krwawej walki między drużyną Alejandro (Benicio del Toro) i Mattem (Joshem Brolinem) a kartelami narkotykowymi. Gdy po raz pierwszy dowiedziałem się, że w kolejnej odsłonie nie zagra Emily Blunt, byłem trochę zawiedziony. Jednak zwiastun przekonał mnie, że filmowi należy dać szansę i jestem gotów poddać się del Toro i Brolinowi. Poza kontynuowaniem walki z kartelami, Soldado podda próbie sumienie Alejandro, gdy przyjdzie mu spotkać córkę narkobarona, Isabelle. Solidne kino akcji w amerykańskim wydaniu z dobrą obsadą. Premiera zaplanowana jest na 29 czerwca.
Ant-Man i Osa, reż. Peyton Reed
Data premiery: 06.07
Pierwszy Ant-Man okazał się nie lada sukcesem dla kinowego uniwersum Marvela. Zgrabnie łączył ze sobą elementy kina akcji, komedii oraz gatunku heist movie. Na temat fabuły kontynuacji wiemy na ten czas niewiele, poza tym, że Hope Van Dyne przywdzieje teraz kostium Osy, aby wespół ze Scottem Langiem stawić czoła demonom przeszłości rodziny Pymów. W filmie powrócą Paul Rudd (Scott Lang), Evangeline Lily (Hope Van Dyne), Michael Douglas (Dr. Hank Pym), Michael Pena (Luis), David Dastmalchian (Kurt) i T.I. (Dave). Nowymi twarzami będą: Michelle Pfaiffer jako Janet Van Dyke, Laurence Fishbourne – Bill Foster aka Goliath, Walton Goggins (Nienawistna ósemka) – Sonny Burch, Hannah John-Kamen (Killjoys) – Ghost, Randall Park (Wykolejona) – Jimmy Woo. Mimo że premiera drugiej części Ant-Mana odbędzie się po Wojnie bez granic, to jej akcja osadzona będzie przed wydarzeniami z trzeciej części Avengers.
Iniemamocni 2, reż. Brad Bird
Data premiery: 13.07
Ten film musiał czekać niezwykle długo na swoją kontynuację, choć się na to nie zapowiadało. Iniemamocni weszli do kin w 2004 roku, tak więc 14 lat temu, a do tego czasu spora część fanów Pixara zdążyła się o niego upomnieć. Z tego, co wiadomo w drugiej części nadejdą nie lada zmiany dla cenionej, super rodzinki. Żona Boba, Helen, będzie samodzielnie utrzymywać superbohaterską familię, natomiast sam Bob zajmie się wychowywaniem małego Jack-Jacka, u którego widoczne są pierwsze supermoce. Sytuacja nie jest łatwa, a nie polepsza jej pojawienie się kolejnego czarnego charakteru. Czy rodzinka upora się z trudnościami i znowu wyjdzie zwycięsko ze starcia z przeciwnikiem? Trzeba się przekonać samemu! Film wejdzie na ekrany 13 lipca.
Venom, reż. Ruben Fleisher
Data premiery: 05.10
Fakt, że w solowym filmie dotyczącym największego nemezis Człowieka-Pająka w głównej roli zobaczymy samego Toma Hardy’ego jest wystarczającym powodem, żeby na Venoma czekać. Za reżyserię odpowiada Ruben Fleisher odpowiedzialny za Zombieland. Obok Hardy’ego wystąpią także Riz Ahmed, Michelle Williams, Jenny Slate, Reid Scott i Scott Haze. Mówi się również o angażu Woody’ego Harrelsona. Mimo że produkcją zajmuje się studio Sony, akcja filmu osadzona będzie w tym samym uniwersum, co Spider-Man: Homecoming, lecz nie będzie częścią Filmowego Uniwersum Marvela. Niewykluczone, ze na ekranie ujrzymy zatem Toma Hollanda.
First Man, reż. Damien Chazelle
Data premiery: 12.10
First Man to kolejny film młodego i utalentowanego Damiena Chazelle’a, twórcy takich świetnych produkcji jak: Whiplash i La La Land. Tym razem reżyser podjął decyzję o zrobieniu filmu będącego historią wysłania pierwszego człowieka na Księżyc. Ponadto zamierza on pokazać, jak wiele poświęceń Armstrong musiał ponieść, żeby znaleźć się tam i wypowiedzieć słowa: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.” W tytułowej roli wystąpi Ryan Gosling, który współpracował już z Chazellem przy La La Land. Scenariusz oparty jest na podstawie książki First Man: The Life of Neil A. Armstrong. Obraz pojawi się w Polsce 12 października.
X-Men: Dark Phoenix, reż. Simon Kinberg
Data premiery: 02.11
Nowy obraz z serii X-Men, oparty o serię komiksów The Dark Phoenix Saga, będzie rozgrywał się 10 lat po wydarzeniach z, lekko mówiąc, niezbyt dobrego X-Men: Apocalypse. W tej części głównym przeciwnikiem uczniów szkoły Charlesa Xaviera będzie jedna z jej uczennic, Jean Grey (Sophie Turner), która przemieni się w tytułowego Mrocznego Feniksa, ponieważ nie będzie w stanie zapanować nad swoimi zdolnościami. Chociaż X-Men: Apocalypse mi się nie podobał, to przed nim były dwa małe filmy, a dokładniej X-Men: Przeszłość, która nadejdzie i X-Men: Pierwsza klasa, które akurat przypadły mi do gustu. Dlatego też jestem pełen nadziei, że X-Men: Dark Phoenix będzie naprawdę niezły i da mi szansę zapomnieć o Apocalypse. Film będzie można oglądać od 2 listopada.
Mary Queen of Scots, reż. Josie Rourke
Data premiery: 16.11
Jeśli spodoba Wam się gra Saoirse Ronan w uwielbianym przez krytyków Lady Bird, a także występ Margot Robbie w Jestem najlepsza, będziecie mogli oglądać obie panie jeszcze raz w 2018 w Mary Queen of Scots. Twórcy opowiedzą w nim burzliwą historię Marii Stuart, która stanęła przeciwko swojej kuzynce, Elżbiecie I, w celu walki o brytyjski tron. Po wielu wydarzeniach musiała uciekać ze Szkocji w 1567. Królowa postanowiła udać się do Anglii i, jak się okazało, gorszego miejsca wybrać sobie nie mogła. Angielska monarchini kazała uwięzić Marię i dopiero po 20 latach zdecydowała się ją zgładzić. Ronan zagra w filmie główną rolę, Marii Stuart, natomiast Robbie – królową Elżbietę I. Dokładna data polskiej premiery nie jest jeszcze znana, mówi się, że obraz będzie można zobaczyć na dużym ekranie 16 listopada.
Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda, reż. David Yates
Data premiery: 16.11
Film Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda przeniesie nas tym razem do roku 1927, kilka miesięcy po wydarzeniu, jakim było pojmanie czarnoksiężnika Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp) z pomocą Newta (Eddie Redmayne). Ten jednak uciekł i zbiera zwolenników wyniesienia czarodziejów ponad inne istoty. Osobą, która może go powstrzymać jest nie kto inny a Albus Dumbledore (Jude Law). Przy wsparciu Newta będzie on musiał pokonać byłego przyjaciela. Pierwsza część Fantastycznych zwierząt była całkiem niezłym filmem, jednak spodziewałem się po niej czegoś więcej niż autorzy nam zaserwowali. Być może miałem zbyt wygórowanego oczekiwania? Być może. W każdym razie czekam w niecierpliwością na kolejną odsłonę, w której w końcu zobaczymy, co się działo z Dumbledorem za młodych lat. Film będzie można oglądać od 16 listopada.
Bohemian Rhapsody, reż. Dexter Fletcher
Data premiery: 25.12
Biografia legendarnego zespołu Queen z pewnością jest jedną z najciekawszych produkcji w nadchodzącym roku. W roli lidera grupy wystąpi Rami Malek, znany przede wszystkim z serialu Mr. Robot. Mimo że na jego miejscu chętnie widzielibyśmy branego początkowo pod uwagę Sashę Baron Cohena, który odstąpił od projektu w wyniku różnic artystycznych z członkami grupy a zarazem producentami, to trzymamy kciuki za jego kreację. Produkcja niestety miała ostatnio trochę pod górkę, ponieważ w grudniu doszło do zwolnienia Bryana Singera z reżyserskiego stołka i zastąpił go Dexter Fletcher, twórca miedzy innymi Eddiego zwanym Orłem.
Ranking przygotowali:
Szymon Brewiński
Dominik Dudek
Ilustracja główna: Materiały prasowe – kolaż