najlepsze filmy historyczne
najlepsze filmy historyczne

Najlepsze filmy historyczne | TOP 50

Najlepsze filmy historyczne (20-11)

20. Troja (2004), reż. Wolfgang Petersen

Historia najsłynniejszej starożytnej wojny, która wybuchła z powodu miłości, została przeniesiona na duży ekran w 2004 roku za sprawą niemieckiego reżysera Wolfganga Petersena. Superprodukcja z Bradem Pittem, Diane Kruger i Orlando Bloomem to filmowa adaptacja Iliady, oraz kilku wątków z Odyseji Homera i Eneidy Wergiliusza. Troja jest jedną z lepszych superprodukcji ze starożytnością w tle jakie kiedykolwiek powstały. Rozmach z jakim został zrealizowany film, budzi podziw po dziś dzień. Sceny epickich bitew na długo zapadają w pamięci widza. Szczególnie warta uwagi jest wyjątkowa dbałość o detale, z jaką zostały przygotowane kostiumy bohaterów. Doceniła to również Amerykańska Akademia Filmowa przyznając Troi w 2004 roku nominację w kategorii Najlepsze kostiumy.


19. Boso przez Hiroszimę 1 i 2 (1983, 1986), reż. Mori Masaki, Mamoru Shinzaki (pierwsza część) i Akio Sakai i Toshio Hirata (druga część)

Obie części anime z lat 80. pt. Boso przez Hiroszimę to odwołują się bezpośrednio do zrzucenia przez Ameryknów bomby atomowej o nazwie Little Boy na tytułową Hiroszimę w 1945 roku. Ekranizacje mangi Keijiego Nakazawy to przede wszystkim przejmująca historia chłopca, który w wyniku tego nieprawdopodobnego kataklizmu traci prawie całą rodzinę, oraz jest zmuszony szybko nauczyć się , jak w takich warunkach przetrwać. Jest to jedna z pozycji obowiązkowych dla miłośników dramatów wojennych.


18.  Malcolm X (1992), reż. Spike Lee

Historia Malcolma X – jednej z najbardziej wpływowych, a zarazem kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60, została przeniesiona na duży ekran w 1992 roku za sprawą Spike’a Lee. Sam reżyser twierdził wówczas, że jest to jego swego rodzaju pomnik dla legendarnego przywódcy. Za scenariusz do filmu posłużyła autobiografia Malcolma X, który obok Martina Luthera Kinga był najsłynniejszym działaczem na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów w zdominowanym przez Białych kraju. Mówiąc o tym filmie, nie sposób pominąć wspaniałej, brawurowej roli Denzela Washingtona, za którą amerykański aktor został nominowany w 1993 roku w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu.


17. Juliusz Cezar (1953), reż. Joseph Mankiewicz

Widowisko z 1953 roku reżysera Josepha Mankiewicza to pokaz z prawdziwie imperialnym duchem. Podstawę scenariusza stanowiła szekspirowska tragedia o tym samym tytule. Rzym, 44 r p.n.e , ulubieniec tłumów Juliusz Cezar (Louis Calhern) gromadzi w swoim ręku coraz większą władzę, co jednak nie koniecznie podoba się spiskowcom z Kasjuszem i Brutusem na czele. Film Juliusz Cezar to przede wszystkim posągowa rola Marlona Brando, który zaprezentował swój kunszt aktorski na najwyższym poziomie. Aktor będący świeżo po brawurowym występie w Tramwaju zwanym pożądaniem, rolą Marka Antoniusza udowodnił, że jest jednym z najbardziej charyzmatycznych artystów swojego pokolenia. Mankiewicz zadbał aby jego film miał w sobie szekspirowskiego ducha angażując do pracy brytyjskich aktorów teatralnych w osobach m.in. sir Johna Gielguda.


16. Ostatni cesarz (1987), reż. Bernardo Bertolucci

Obraz w reżyserii Bernarda Bertolucciego przedstawia historię ostatniego chińskiego cesarza Pu Yi. Jest to opowieść o człowieku, któremu nigdy nie było dane kierować własnym życiem. Jako 3 letni chłopiec został cesarzem Chin, lecz nigdy nie posiadał faktycznej władzy, będąc marionetką polityków i obcych mocarstw. Otoczony eunuchami, nigdy nie mógł opuścić murów Zakazanego Miasta. Największym marzeniem Pu Yi było wieść życie takie jak jego zwykły poddany. Burzliwe życie cesarza zmienia się wraz z pojawieniem angielskiego nauczyciela Reginalda Johnstona, który wzbudził u młodego władcy zainteresowanie kulturą zachodu. Po II wojnie światowej Pu Yi zostaje wzięty do niewoli przez Rosjan, by w końcu ostatnie lata życia spędzić jako zwykły ogrodnik. Ostatni Cesarz to największa zachodnia produkcja zrealizowana w Chinach od czasu rewolucji Mao Tse-Tunga. Pomimo ciągłej kontroli ze strony chińskiej policji oraz licznych utrudnień ze strony lokalnych władz, twórcom udało się zrobić obraz, który odniósł niebywały sukces. Film zgarnął wszystkie najważniejsze nagrody w 1987 roku i na stałe zapisał się złotymi literami w historii światowego kina.


15. Quo Vadis (1951), reż. Mervyn LeRoy

Tak, polska filmowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza z 2001 roku wcale nie była pierwsza ani najlepsza. Dokładnie 50 lat przed filmem Jerzego Kawalerowicza filmowcy z USA pokusili się o swoją interpretację historii zawartej w powieści polskiego pisarza. Amerykańska wersja to przede wszystkim wspaniała kreacja takich aktorów jak Robert Taylor (Marek Winicjusz), Leo Genn (Petroniusz), czy wręcz wybitny występ Petera Ustinova w roli cesarza rzymskiego Nerona. Ciekawostką jest fakt, że początkowo do roli Ligii przymierzana była ikona kina Elizabeth Taylor, zaś w rolę Marka Antoniusza wcielić się miał Gregory Peck. Obraz Mervyna LeRoya otrzymał w 1952 roku aż 11 nominacji do prestiżowych nagród filmowych, w tym aż 8 do OscaraQuo Vadis otrzymało w rezultacie dwa Złote Globy w kategoriach Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Peter Ustinov), oraz Najlepsze zdjęcia.


14. Spartakus (1960), reż. Stanley Kubrick

Następna na liście ukazującej najlepsze filmy historyczne jest ekranizacja opartej na faktach powieści Howarda Fasta przedstawia historię autentycznego i największego zarazem buntu niewolników w dziejach starożytnego Rzymu, których przywódcą był tracki gladiator, tytułowy Spartakus. Pragnienie odzyskania wolności i godności wpływa na podjęcie decyzji o zbiorowym powstaniu, które okazuje się poważnym zagrożeniem dla rządzącego Rzymem Cezara. Główny bohater musi radzić sobie z wątpliwościami i rozterkami, gdyż bierze odpowiedzialność za życie tysięcy ludzi. Rola charyzmatycznego gladiatora jest dla Kirka Douglasa jedną z jego największych kreacji w całej aktorskiej karierze. Spartakus doczekał się laurów ze strony Amerykańskiej Akademii Filmowej zgarniając w 1960 roku cztery statuetki Oscara, a także dwa Złote Globy. Niebywały rozmach w jakim został przygotowany film i osiągnięty sukces stawia go w panteonie największych superprodukcji w dziejach światowego kina.


13. Zagadka Kaspara Hausera (1974), reż. Werner Herzog

Zagadka Kaspara Hausera to film opowiadający o wydarzeniach, które w istocie miały miejsce. W roku 1828 w niewielkim miasteczku N. (Norymberga) pojawia się tytułowy Kaspar, który nie potrafi mówić, ani jeść jak normalny człowiek. Ma ze sobą list, z którego wynika, że całe swoje dotychczasowe życie spędził w lochu, jedząc tylko chleb i pijąc wodę. Nie wie jak obcować z innymi ludźmi, oraz jak wygląda reszta świata w którym przyszło mu żyć. Kasper trafia pod opiekę profesora Daumera, który stopniowo uczy go mówić, pisać, a nawet grać na pianinie. Film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, przyznając mu Nagrodę Specjalną na MFF w Cannes. Słynny szwedzki reżyser Ingmar Bergman miał kiedyś powiedzieć o Zagadce Kaspara Hausera, że to jeden z najważniejszych filmów, jaki przyszło mu kiedykolwiek obejrzeć.


12. Mania wielkości (1971), reż. Gerard Oury

Tym razem przenosimy się do Hiszpanii, gdzie poborca podatkowy wygnany z królewskiego dworu uciska chłopów w Andaluzji. Główny bohater imieniem don Salluste planuje intrygę, za sprawą której ma zamiar odzyskać przychylność władcy. Celem postaci granej przez Louisa de Funes’a jest zaaranżowanie romansu królowej po to, by następnie poinformować króla o rzekomej zdradzie jego żony. Ta komedia to przykład kina historycznego w nieco innym wydaniu – z przymrużeniem oka, lekki i przyjemny choć posiadający elementy krytyki wobec podziału ludzi na gorszych i lepszych ze względu na stan, do którego przynależeli.


11. JFK (1991), reż. Oliver Stone

Zabójstwo Kennedy’ego to jeden z najważniejszych momentów w dziejach Stanów Zjednoczonych. Ten ciekawy temat został niezwykle umiejętnie wykorzystany przez Olivera Stone’a – twórcę, który pokusił się o stworzenie obrazu portretującego walkę prokuratora Jima Garrisona, starającego się o odkrycie wszystkich tajemnic związanych ze śmiercią prezydenta. Z Kevinem Costnerem, Tommy’m Lee Jonesem i Garym Oldmanem ten film po prostu musiał się udać. Intrygujący temat, świetna obsada, reżyser mający swój pomysł na film – wszystko to sprawiło, że JFK to jedna z lepszych propozycji dla miłośników kina historycznego.

Dziennikarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Steve pisze:

słaba lista duzo lipnych i przegadanych filmow, gdzie apocalipto, jerozolima zdobyta,robin hood, ironclad, itd

królestwo niebieskie na ostatnim a na 1 jakies padlo czarno biale wytrzymałem do 15 minuty….stanowczo nie polecam tej listy

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?