Assassin's Creed Valhalla
Assassin's Creed Valhalla

Rowling i Tolkien mieli wpływ na Assassin’s Creed Valhalla?!

Pora na kolejną porcję smaczków! Co prawda literackie ciekawostki z Assassin’s Creed Valhalla pojawiły się już na naszym portalu, ale… research wykazał, że dwa nazwiska namieszały tutaj więcej niż wszyscy pisarze z poprzedniego artykułu razem wzięci! Wygląda na to, że J.R.R. Tolkien miał wpływ na nasz omawiany tytuł, a J.K. Rowling mieszała w nim palce!

To niewątpliwie zasługuje na osobny materiał! Przed wami kolejne easter eggi i dwa duże nazwiska, które sprawiły, że literatura fantasy stała się popularna i przede wszystkim lubiana. I o ile prawdopodobne mogłyby być to, że J.K. Rowling pracowała nad grą, to w przyszłym roku J.R.R. Tolkienowi stuknie 50. rocznica śmierci, a chyba nie da się pracować zdalnie z grobu. Czy Ci autorzy mieli realny wpływ na proces produkcyjny? Nie. Ale czy w dużym stopniu wpłynęli na twórców Assassin’s Creed Valhalla, tak jak i zapewne na Was — czytelników? Zdecydowanie tak!

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Valhalla oferuje nam mnóstwo aktywności pobocznych, którymi może się zająć Eivor w czasie wolnym od lokalnych wojenek. Jednym z hobby, któremu możemy się z czasem oddać będzie wędkowanie. Aktywność ta będzie jednak dostępna dla nas dopiero po wybudowaniu w Kruczej Przystani chaty rybaka, który nagrodzi nas za to linką. Nasze późniejsze zdobycze będziemy mogli mu odsprzedawać, ale… w którym akwenie pływa jaka rybka? Oto jest pytanie! Z odpowiedzą przyjdą Wam sprzedawcy, którzy w swoim asortymencie mają zwoje o dziwnie znajomej nazwie Fantastyczne ryby i jak je znaleźć. To niewątpliwie ważne dla wędkarzy dzieło posiada kilka części, szkoda tylko, że nie jest ono pióra Newta Skamandera.

Assassin's Creed Valhalla fantastyczne zwierzęta

Zobacz również: Filmowe easter eggi z Assassin’s Creed Valhalla

Horkruksy i Nagini

Najciekawsze nawiązanie do prozy J.K. Rowling znajdziemy w Lundenie (Londynie). Przechadzając się po uliczkach tego miasta, możemy natknąć się na dom strzeżony przez… węża. W samym domostwie natomiast da się dostrzec kilka dziwnych przedmiotów na stole wraz z ich listą. Ktoś tu chyba chciał rozszczepić swoją duszę. Spooky!

Pierścień Golluma w Shire?!

Czy to ptak, czy to samolot, czy to Shire?! Nie! To Gloucester w Glowecestrescire! Przepiękna okolica, która wygląda… jakoś znajomo. Położone nad rzeką miasto wygląda jak znany, chociażby z adaptacji według Petera Jacksona, Hobbiton. Ależ podobieństwo, nawet w środku coś jest. W jednym z domów możemy natrafić na list oraz położony obok niego… złoty pierścień. Owa notatka brzmi następująco:

Jeden z maluchów poprosił mnie, żeby drzwi były mniejsze, ponieważ chce, żeby niegrzeczni goście nie wchodzili do jego domu. Rozumiem go, biorąc pod uwagę to nieszczęsne zdarzenie z druidem ubiegłej jesieni. 

Czyżby w Glowecestrescire przebywał Gandalf, a to była chatka Bilba? 🙂 Jak się okazuje, nie jest to jedyne nawiązanie do pierścienia. Quest z podobnym motywem odszukamy na ziemiach Grantebridgescire, a dokładniej na wyspie tuż obok miasta. Ta jest pod władaniem króla. Naszym zadaniem okaże się odszukanie specjalnego pierścienia na rękę w pobliskim jeziorze, czyli… wracamy do początków.

Zobacz również: Assassin’s Creed Valhalla: Świt Ragnaröku – recenzja DLC

Kompania Thorina

Pierwsze spotkanie z Ivaldim w Asgardzie to również jedno z pierwszych spotkań z krasnoludami w ogóle (poza najnowszym dodatkiem). Otrzymamy od niego pewną misję, po czym zacznie on wymieniać imiona krasnoludów, które tak dobrze znamy z… Hobbita! Jednak ta tajemnica to również nawiązanie do mitologii nordyckiej samej w sobie, co pokazuje nam, jak ważne dla mistrza Tolkiena były źródła i wierność przekazu.

Zły brat bliźniak Legolasa — Degolas Urodziwy

Grantebridgescire jest pełne tajemnic. Podróżując po tej okolicy, możemy natrafić na rodzinę borykającą się z problemem nieprzyjemnych zapachów. A że nie były to czasy odświeżaczy powietrza, to zadanie to wydaje się być idealnym dla Eivor. Okazuje się, że fetor wydobywa się ze skrzyń, w których przechowywane są… strzały. Z rozmowy z zamieszkującym domostwo chłopcem wyniknie, że problemem jest… jego ojciec, który się nie myje.

Ale co ten mężczyzna na wspólnego z pięknym blondwłosym Legolasem, który zapewne pachniał jak poranna rosa? Nasz bohater nosi imię Degolas i również jest łucznikiem. Problem w tym, że wierzył on w to, że za jego powodzenie w walce odpowiadał… brud. Przymusowa kąpiel i rozmowa załatwi jednak tę sprawę.

Assassin's Creed Valhalla legolas degolas

Zobacz również: Literackie easter eggi z Assassin’s Creed Valhalla

Frodo ze Svartalfheimu

To jedna z najnowszych ciekawostek, bo pojawiła się ona w dodatku Świt Ragnaröku, który swoją premierę miał w marcu tego roku. Przemierzając krainę krasnoludów, możemy natrafić na bohatera imieniem Frodri. Ten był bardzo głodny i smażył bekon w środku dziczy, co zwabiło niedźwiedzie. Jak się jednak okaże, krasnolud ma do wykonania ważne zadanie, więc nasza pomoc będzie dla niego nieoceniona.

Assassin's Creed Valhalla frodo

Frodri wierzy, że za jego nieszczęścia odpowiada wiedźma oraz pierścień, który wyzwolił jotuńską klątwę. Postanawia więc go zniszczyć, a naszym zadaniem jest eskorta bohatera. Ten nie grzeszy jednak inteligencją niczym Merry i Pippin i po drodze, chociażby zjada trujące grzyby. Szybko jednak wrócimy na szlak ku górze kipiącej lawą. Tam zakończy się żywot pierścienia oraz krasnoluda… który poślizgnął się i wpadł za nim do magmy.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj filmy o Harrym Potterze!

Assassin’s Creed Valhalla to kolejna odsłona dochodowej serii o skrytobójcach. Gra przenosi nas do Anglii IX w. za panowania Alfreda Wielkiego. W Valhalli wcielamy się w postać imieniem Eivor, która zgodnie z naszym wyborem może być kobietą lub mężczyzną. Nasz dzielny wojownik stoi na czele Klanu Kruka, który będzie musiał się zmierzyć z demonami przeszłości oraz nowym zagrożeniem, jakim okaże się tajemniczy Zakon Starożytnych. W pokonaniu wrogów pomóc mogą przedstawiciele Ukrytych oraz liczni sojusznicy na terenie Anglii.

Valhalla to wikińska przygoda na wiele godzin. W grze będziemy mogli zwiedzić nie tylko Anglię, ale i: Norwegię, Vinlandię, Szkocję; dostępne w DLC: Irlandię i Francję, a także Asgard czy Jotunheim. Najnowsze DLC Świt Ragnaröku rozszerzyło grę o krainę Svartalfheim. Na wielbicieli historii czeka tutaj również tryb edukacyjny. Gra miała premierę w listopadzie 2020 roku. Jest dostępna dla posiadaczy Xbox One & Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz PC (Epic Games i Ubisoft Connect).


Ilustracja wprowadzenia: kadry z gry Assassin’s Creed Valhalla

Stały współpracownik

Miłośniczka nowych technologii i kreatywnych rozwiązań. Specjalistka od serii Assassin's Creed. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?