„Marsjanin” – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
15 lutego 2016
- NASA był konsultantem podczas prac nad filmem, ponieważ twórcy chcieli z jak największą dokładnością uzyskać informacje o przestrzeni i podróżach kosmicznych, w szczególności w stosunku do Marsa.
- Sol to łacińskie słowo oznaczające słońce.
- W jednym z wywiadów Ridley Scott stwierdził, że jedną z najtrudniejszych scen do przedstawienia dla niego, było to jak wytłumaczyć publiczności system szesnastkowy Watney’a, jako symbol komunikowania się z Ziemią. Reżyser przyznał, że nawet jemu samemu było ciężko go zrozumieć.
- Ridley Scott postanowił kręcić część filmu w studiu w Budapeszcie, w jednym z największych na świecie, a następnie udał się wraz z ekipą filmową do Jordanii, gdyż nie było tam żadnej roślinności, a jedynie miejsce z czerwonawym piaskiem i kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Tam też jedynym aktorem na planie był Matt Damon.
- NASA odkryła wodę na Marsie w tym samym tygodniu, w którym ten film ukazał się w Wielkiej Brytanii.
- Ridley Scott stwierdził, że sceny indywidualnie Matta Damona zostały nakręcone w pięć tygodni, po czym Damon został zwolniony z harmonogramu. W związku z tym, Matt nie spotkał większości obsady podczas kręcenia filmu, miało to miejsce dopiero podczas promocji filmu.
- Misja w filmie nosi nazwę Ares 3, która jest hołdem dla greckiego boga wojny, Aresa, którego rzymska nazwa to Mars. Natomiast nazwą dużego statku podróżującego między Ziemią a Marsem jest Hermes, nazwany tak na cześć greckiego boga, który był posłańcem i emisariuszem. Hermes był postrzegany jako patron i opiekun podróżnych. Rzymską odmianą dla Hermesa jest Merkury.
- Jedno ze zdjęć panoramicznych Marsa ukazuje Olympus Mons, najwyższa odkryta góra (wygasły wulkan) w Układzie Słonecznym. Olympus Mons jest trzy razy większy niż Mount Everest i obejmuje obszar o wielkości Missouri.
- Przy projektowaniu skafandrów kosmicznych do filmu, projektant kostiumów spoglądał na rzeczywiste skafandry NASA. Ridley Scott chciał nawet wykorzystania prototypowych marsjańskich kombinezonów od NASA, jednak nie był z nich do końca zadowolony, gdyż nie były zbyt wygodne (ważyły około 70 kg.). Ostateczne projekty zostały trochę przerobione w porównaniu do rzeczywistych kostiumów NASA, tak, by miały bardziej praktyczne zastosowanie.
- Krajobraz i środowisko Marsa zostało stworzone dzięki połączeniu filmowanym lokalizacjom i CGI.
- Kręcenie scen NASA trwała trzy tygodnie.
- Kombinezony w filmie miały bardzo złożony i aktualny system funkcjonowania oświetleniowego. Skafandry ważyły 36 kg, a sami aktorzy musieli oddychać tylko powietrzem, które wpuszczano do kombinezonów.
- Scenograf Andrew Maxw jednym w wywiadów powiedział, że specjalnie do powstania scenografii w filmie sprowadził ponad 1000 ton pofarbowanego piasku. Natomiast sam transport trwał jakieś 3 tygodnie.
- Niewielkie zmiany zostały wprowadzone do skryptu podczas kręcenia filmu, w ramach uzyskania dokładniejszych informacji naukowych. Producent Mark Huffam powiedział, że pracowali z 90% pierwotnego scenariusza.
- Kiedy w filmie Rich Purnell poślizgnął się i upadł po tym, jak odnalazł sposób na uratowanie Marka Watneya powiedział do swojego szefa „Potrzebuję więcej kawy”. Aktor Donald Glover, który odgrywał postać Purnella ujawnił w jednym z wywiadów, że naprawdę poślizgnął się i upadł, ale nie chcąc przerywać zdjęć, wstał i grał dalej.
- W filmie nie zostaje poruszona kwestia, jak Watney nawiguje bez GPS lub kompasu (Mars nie ma pola magnetycznego, dzięki czemu kompas byłby bezużyteczny). W książce zostało to jednak wyjaśnione w taki sposób, że bohater jest zorientowany, gdyż używa szybkiego przejścia księżyca Fobosa.
- Na potrzeby „Marsjanina” stworzono około 20 planów. Porównując do innych filmów Ridley’a „Bogowie i Królowie” (2014) mieli około 70, natomiast „American Gangster” (2007) około 100. Trzeba pamiętać, że „Marsjanin” miał bardziej techniczne plany niż poprzednie produkcje reżysera.
- Scenograf Andrew Max poprosił dr Jamesa Greena z NASA by był konsultantem na planie i pomagał przy jak najdokładniejszej scenografii do filmu.
- Technologia rakietowa w filmie jest oparta na rzeczywistych rakietach zaprojektowanych i zbudowanych przez firmę Ad Astra Rocket.
- Do uruchomienia sondy Iris-1, skorzystano z materiału filmowego o Atlas V 541 Mars Science Laboratory, kiedy jest pokazany moment podnoszenia startu. Do przedstawienia rozpadu w locie jest użyty materiał filmowy o Delta 3614, który rozpadł się w locie przewożących satelity GOES-G w roku 1986.
- Konstelacje Oriona można zobaczyć w niemal każdej scenie w przestrzeni w całym filmie.
- Przez to, że ekipa filmowa nie znalazła zimą ziemniaków w Budapeszcie, stworzyła prawdziwą plantacje ziemniaków w studiu we wszystkich stadiach rozwoju, aby mogła zostać wykorzystana do produkcji filmu.
- Zapisane dwa miliony dolarów w budżecie wypełnia filmowanie przed terminem.
- Film rozpoczyna się od Sol 18, natomiast w książce rozpoczyna się od Sol 6.
- Matt Damon gra postać o imieniu Mark Watney. Imię „Mark” to angielska wersja łacińskiej nazwy „Marcus”, co oznacza „Mars”.
- Kręcenie scen z Kate Marą i Sebastianem Stanem były specyficzne, ponieważ, przyjeżdżali oni na plan przed wschodem słońca i opuszczali plan tu przed tym jak słońce wschodziło. Taka metoda pozwoliła aktorom lepiej wejść w ich postacie w trakcie filmowania.
- Zdjęcia do filmu trawiły 72 dni.
https://www.youtube.com/watch?v=poPkOvffHPA
https://www.youtube.com/watch?v=FoWpEY6RjkI