– W filmie „Maska”, główny bohater ma olśniewająco białe zęby. Początkowo zęby te miały pojawiać się tylko w scenach, kiedy Maska milczy. Jednak w trakcie zdjęć Jim Carrey, grający postać Maski, nauczył się mówić z tymi zębami, co dodatkowo uczyniło Maskę bardziej szalonym.
– Niezwykłe efekty (opadająca szczęka itp.) osiągnięto dzięki „morphingowi”.
– Jedną z przyczyn, dla której Jim Carrey przyjął rolę w „Masce”, było to, że Stanley Ipkiss, podobnie jak Carrey, jest wielkim fanem kreskówek.
– Cameron Diaz nie wykonywała osobiście partii śpiewanych swojej bohaterki. Sceny te zostały zdubbingowane przez aktorkę Susan Boyd.
– Jak przystało na opętane przez kreskówki Stanleya, Maska zachowuje się jak różne postacie z bajek. Poruszając się jako tornado i obracając wokół własnej osi – Diabeł Tasmański; skunks Pepe Le Pew – romansując z Tiną w parku; Królik Bugs – „umierając” w ramionach gangstera i Wilk – widząc Tinę w klubie.
– Podobno Cameron Diaz była przesłuchiwana do roli Tiny 12 razy. Otrzymała ją zaledwie tydzień przed rozpoczęciem zdjęć.
– Choreografia tańca Tiny została oparta na tańcu Czerwonego Kapturka z popularnego filmu „Red Hot Riding Hood”, który to nałogowo ogląda grany przez Jima Carreya Stanley Ipkiss.
– Według oryginalnego założenia Chucka Russella „Maska” miała być horrorem wzorowanym na starym komiksie, lecz idea obrazu została zmieniona dla talentu komicznego Jima Carreya.
– „Maska” była wzorowana na komiksie wydawnictwa Dark Horse o tym samym tytule.
– Bananowo-żółty garnitur, który Jim Carrey nosi w filmie, został oparty na garniturze stworzonym przez jego matkę. Garnitur ten został uszyty przez matkę Carreya, na jego pierwszy sceniczny występ.
– Żółty płaszcz i kapelusz jaki nosił w filmie Jim Carrey, został sprzedany na aukcji za 16 000 dolarów.
– Wydanie DVD tego filmu zawiera dwie sceny, które nie znalazły się w finalnej wersji filmu. Pierwsza przedstawia grupę Wikingów, którzy zakopują maskę, a w drugiej widzimy Doriana wrzucającego Peggy do prasy drukarskiej, po czym pojawia się gazeta ze zdjęciem jej zmiażdżonej twarzy i nagłówkiem informującym o jej śmierci.
– Scena, kiedy Maska ucieka przed ulicznym gangiem i wyciąga prezerwatywę, mówiąc „Sorry, nie ta kieszeń”, została zaimprowizowana przez Jima Carreya.
– Budynek „Ripley Auto Finishing”, gdzie Stanley oddał samochód do naprawy, był także użyty w filmach „Pogromcy duchów” i „Pogromcy duchów II” jako baza tytułowych bohaterów.
– Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, Burbank i nad zatoką San Pedro (Kalifornia, USA).
https://www.youtube.com/watch?v=tM8cQYbMFs8
https://www.youtube.com/watch?v=jIqR_Nf0M9E