Milczenie Owiec – Ciekawostki

 • Wbrew temu, co myślicie Milczenie Owiec nie jest pierwszym filmem, w którym spotykamy Hannibala Lectera. W 1986 roku Michael Mann, reżyser Gorączki podjął się ekranizacji Czerwonego Smoka Thomasa Harrisa W rolę słynnego doktora psychopaty wcielił się wówczas Brian Cox. Film zatytułowany Manhunter okazał się jednak finansową klapą i jego producent postanowił sprzedać prawa do ekranizacji kolejnych książek Harrisa.

Manhunter

 • Powieść Milczenie Owiec okazała się jeszcze większym bestsellerem niż Czerwony Smok, toteż chętnych do ekranizacji książki było wielu. Prawa do niej zakupił sławny wtedy aktor, Gene Hackman. Chciał nie tylko wyreżyserować film, ale także zagrać jedną z głównych ról.  Zatrudnił nawet początkującego wówczas Teda Tally’ego jako scenarzystę. Porzucił projekt, kiedy zobaczył pierwszą wersję scenariusza. W związku z ostatnim wystąpieniem w filmie Missisipi w Ogniu i po naleganiach bliskich, stwierdził, że nie weźmie tak szybko udziału w kolejnym kontrowersyjnym obrazie.
 • Podczas przygotowań do roli, Anthony Hopkins studiował akta wielu seryjnych morderców. Odwiedził także więzienia oraz brał udział w rozprawach sądowych dotyczących seryjnych morderstw. Ted Levine, grający Buffalo Billa posunął się jeszcze dalej – kilka razy udał się do baru dla transwestytów.
 • Jedną z inspiracji Hopkinsa przy tworzeniu kreacji Lectera, był jeden z jego przyjaciół, który podczas konwersacji nigdy nie mrugał, czym denerwował swoich rozmówców.
 • Podczas wywożenia Lectera z Baltimore pierwotnym planem było ubranie go w żółty lub pomarańczowy strój. Hopkinsowi udało się przekonać reżysera, Jonathana Demmego, że jego postać będzie wyglądała bardziej niepokojąco po przywdzianiu czystej bieli. Pomysł wziął się z jego strachu przed dentystami. 
 • Maska Hannibala, którą ostatecznie widzimy w filmie, nie była jedynym możliwym wyborem. Twórcy brali pod uwagę kilkanaście propozycji. Niektóre z nich możecie zobaczyć poniżej:

 • W czasie kręcenia pierwszego spotkania Hannibala ze Starling, Hopkins zasugerował, że będzie patrzył wprost w kamerę ustawioną na linii jego wzroku. Według niego Lecter powinien zostać ukazany jako wszechwiedzący, podobnie jak inteligentna maszyna HAL z Odysei Kosmicznej Stanley’a Kubricka.
 • Anthony Hopkins opisuje głos swojego bohatera jako kombinację Trumana Capote i Katharine Hepburn.
 • Jodie Foster przyznaje, że podczas kręcenia sceny pierwszego spotkania Lectera i Starling, Hopkins przedrzeźniał jej południowy akcent co było świetną improwizacją aktora. Reakcja Foster, którą możemy zobaczyć na ekranie była prawdziwa, gdyż poczuła się urażona zachowaniem Hopkinsa. Później jednak dziękowała mu za tę świetną scenę. Pamiętacie moment w którym Lecter opowiada o jedzeniu wątroby z fasolką i chianty? Pamiętacie słynny odgłos siorbania, który wtedy wydaje Hopkins? Tego także nie było w scenariuszu, ale z racji tego że ten dzwięk podobał się ekipie oraz doprowadzał reżysera do szału, postanowiono dodać materiał do finalnej wersji filmu. 

https://www.youtube.com/watch?v=99Ptctl5_qQ

 • Taniec Buffalo Billa nie był uwzględniony w oryginalnym scenariuszu, mimo że pojawił się na kartach powieści. Została jednak dodana w wyniku nalegań wcielającego się w niego Teda Levina, który twierdził, że ta scena jest kluczowa do zdefiniowania bohatera.
 • Zauważyliście, że zazwyczaj, kiedy bohaterowie mówią do Starling to patrzą wprost w kamerę, a kiedy ona przemawia, nie patrzy w nią? Reżyser wyjaśnił, iż chciał, żeby widownia przezywała wydarzenia z perspektywy agentki, a przez to identyfikowała się z nią.
 • Hannibal i Clarice dzielą ze sobą zaledwie cztery sceny. Dodatkowo podczas ich rozmów kamera skupia się albo na agentce, albo na doktorze. 
 • Buffalo Bill jest kombinacją trzech prawdziwych seryjnych morderców: Ed Gein obdzierał swoje ofiary ze skóry, Ted Bundy używał gipsowego opatrunku na ręce w celu zwabiania kobiet do swojej przyczepy, a Gary Heidnick ptrzetrzymywał porwane kobiety w dziurze w piwnicy.

 • Milczenie Owiec było inspirowane prawdziwą relacją między profesorem kryminologii oraz profilującym, Robertem Keppelem i wspomnianym wcześniej Tedem Bundym. Bundy pomagał Keppelowi podczas sprawy seryjnych zabójstw nad Green River pod koniec lat 80.. Została ona ostatecznie rozwiązana w 2001 roku kiedy aresztowano Gary’ego Ridgewaya. 2 lata później przyznał się do popełnienia 48 morderstw pierwszego stopnia.
 • Scott Glenn i Jodie Foster, przygotowując się do roli agentów FBI współpracowali z prawdziwymi funkcjonariuszami. Glenn pracował z Johnem Douglasem, jednym z najlepszych wówczas profilujących. Aktor był bardzo wdzięczny za pomoc i  dopuszczenie do świata Douglasa. Ten z kolei powiedział, że jeśli faktycznie chciałby się znaleźć w jego świecie musiałby przesłuchać nagrania, na których zabójcy, Lawrence Bittaker oraz Roy Norris torturują swoje ofiary. Glenn przesłuchał zaledwie minutę taśmy i stwierdził, że nigdy tego nie zapomni. Foster współpracowała z Mary Anne Krause. To agentka była pomysłodawcą sceny płaczu Starling przy samochodzie. Uważała, że w takim zawodzie można raz na jakiś czas dać upust emocjom.
 • Kiedy Clarice odwiedza Hannibala w nowej celi, doktor nalega, aby opowiedziała mu o swoim dzieciństwe. Tuż po kwestii “Myślałam, że gdybym uratowała tę jedną…” możemy w tle usłyszeć odgłos jakiegoś przedmiotu po zderzeniu z ziemią. Okazało się, że jeden z członków ekipy filmowej upuścił klucz do śrub. Reżyser, Jonathan Demme spanikował myśląc, że ta wpadka zrujnuje scenę. Całe szczęście, Foster nie wyszła z roli i po skończonym ujęciu odwróciła się i krzyknęła “Co to do diabła było?!” Omawiany dzwięk usłyszycie w poniższym klipie w czasie 1:03.

https://www.youtube.com/watch?v=OLBotH5Bki8

 • Do roli Hannibala brani byli pod uwagę John Hurt, Christopher Lloyd, Dustin Hoffman, Patrick Stewart, Louis Gossett Jr., Robert Duvall, Jack Nicholson, oraz Robert De Niro.Wybór ostatecznie padł na Hopkinsa ze względu na jego występ w Człowieku-Słoniu Davida Lyncha, gdzie grał dobrodusznego doktora. Jonathan Demme był ciekawy, jak aktor poradziłby sobie z negatywną postacią.
 • Anthony Hopkins na początku lat 90. rozważał zakończenie kariery. Kiedy agent zadzwonił do niego z informacją o wysłaniu scenariusza Milczenia owiec, aktor myślał że jest to film dla dzieci. Po przeczytaniu skryptu wiedział, że rola Hannibala przyniesie mu uznanie krytyków. Jak widać, nie mylił się. 

 • Początkową kandydatką do objęcia roli Clarice była Michelle Pfeiffer, która odrzuciła propozycję reżysera ze względu na brutalne treści. Faworytkami do zagrania agentki były także Meg Ryan, Brooke Smith i Nicole Kidman. Demme ostatecznie przekonał się żeby obsadzić w głównej roli Jodie Foster, kiedy zobaczył ją kroczącą wzdłuż korytarza na spotkanie z nim. Zaimponowała mu jej determinacja i uznał, iż Foster będzie idealna do roli Starling.
 • Jeśli przyjrzycie się dokładnie ćmie trupiej główce, widniejącej na plakacie filmu możecie zauważyć nie czaszkę, a ciała siedmiu nagich kobiet ułożonych w jej kształt. Jest to inspiracja dziełem Salvadora Daliego “In Voluptas Mors”.

 • Skoro już jesteśmy przy ćmach, to warto wspomnieć, że tę wyjmowaną z przełyku “zagrał” cukierek.
 • Milczenie Owiec jest jednym z trzech tytułów które zdobyły  najważniejszych Nagród Akademii: najlepszy film, scenariusz, reżysera oraz aktorów pierwszoplanowych. Dotąd udało się to filmom: Ich noce oraz Lot nad kukułczym gniazdem.
 • Hopkinsowi wystarczyły zaledwie 24 minuty i 52 sekundy, żeby zostać najlepszym aktorem pierwszoplanowym. Jest to drugi najkrótszy nagrodzony występ tuż po Davidzie Nivenie za rolę w Przy oddzielnych stolikach z 1958.
 • Milczenie Owiec jest pierwszym nagrodzonym  obrazem w kategorii “Najlepszy Film”, który był dostępny na VHS podczas ceremonii rozdania Oscarów. Miał on swoją premierę  14. lutego, co jest dalekie od nadchodzącego sezonu oscarowego.

Twócy milczenia owiec na Oscarach

 • Autor powieści, Thomas Harris odrzucił propozycję wzięcia udziału w produkcji filmu.  Podobno nawet nie obejrzał ukończonego dziełaz obawy przed wpływem jaki na niego mógłby mieć. Życzył jednak sukcesu całej obsadzie, a laureatom nagród Akademii wysłał  po skrzynce wina.

https://www.youtube.com/watch?v=dfh8GnkK87k

https://www.youtube.com/watch?v=NTMw-RTMHas

Źródła: imdb.com i youtube.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?