„V jak Vendetta” – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
3 lutego 2016
- Obsada filmu i ekipa reżyserska była dopuszczona do kręcenia scen przed Brytyjskim Parlamentem i Big Benem od północy do 4:30 rano. Poza tą godziną mogli filmować jedynie 4 minuty za jednym razem, by nie tworzyły się gigantyczne korki.
- Pseudonim V „Rookwood” to nazwisko innego spiskowca, który współpracował z Guyem Fawkesem w 1605 roku.
- Do roli V ubiegał się Nicolas Cage.
- Na potrzeby filmu Natalie Portman musiała ogolić głowę na łyso oraz poddać się silnej kuracji odchudzającej.
- Po ostatniej walce, ociekający krwią V ociera się o ścianę zostawiając na niej ślad przypominający literę „V”.
- Budynek parlamentu to nie ten sam budynek, który planował wysadzić Guy Fawkes w roku 1605. Oryginalny budynek został zniszczony w pożarze w roku 1834. Budowa obecnego gmachu zajęła 30 lat i została ukończona 1870 roku.
- Pierwsi ludzie, na moment przed rozpoczęciem rewolucji, pojawiają się na ulicach o 11:05. Jeżeli zapiszemy to jako datę, to otrzymamy dzień rewolucji – piąty listopada.
- Maska, którą nosi V, została wyrzeźbiona z gliny, następnie odlana z włókna szklanego i pomalowana pistoletem natryskowym. Dzięki temu nabrała ona cech twarzy lalki z porcelany.
- Wychowana w Ameryce Natalie Portman musiała na potrzeby filmu nauczyć się mówić z brytyjskim akcentem. Portman pracowała nad swoim akcentem razem z Barbarą Berkery.
- Wymawiany przez V cytat „If I can’t dance, I don’t want to be in your revolution.” to hasło używane przez aktywistów anarchistycznych.
- Hilary Henkin napisał scenariusz do „V jak Vendetta”, jednak nigdy nie został on wykorzystany.
- Hugo Weaving oparł swój akcent na Haroldzie Wilson, brytyjskim premierze (1964-1970 i 1974-1976).
- Czterech fachowców od układania domina z Weijers Domino Productions potrzebowało 200 godzin pracy, by ułożyć 22 000 kostek we wzór „V”.
https://www.youtube.com/watch?v=mdT163r3dUQ
- W latach 90-tych bracia Wachowscy (fani oryginalnej serii komiksów) mieli zamiar napisać scenariusz do filmu, jednak wybrali pracę nad „Matrixem”. Dlatego też możemy porównać obie produkcje i dostrzec, że film Wachowskich zawiera podobne wątki z „V jak Vendetta”.
- Wszystkie modele (Old Bailey, Clock Towera i Houses of Parliament) zostały zbudowane w skali 1 do 10. Wspólnie w budowaniu brało udział 20 osób, którym praca ta pochłonęła 10 tygodni.
- Film jest dedykowany operatorowi zdjęć Adrianowi Biddle, który zmarł w grudniu 2005 roku.
- Kiedy kręcono scenę walki na stacji Victoria, kaskaderzy na planie dosłownie poruszali się w zwolnionym tempie, podczas gdy David Leitch (kaskader- dubler Hugo Weavinga) poruszał się w czasie rzeczywistym. Takie filmowanie sprawiało wrażenie, że David porusza się znacznie szybciej niż reszta ekipy. Sceny kręcono w tempie 60fps, by spowolnić pozostałych jeszcze bardziej.
- Akcja filmu została przeniesiona z roku 1997 (taka była bowiem w komiksie) do 2020. Ale to nie jedyne zmiany wprowadzone przez scenarzystów. W komiksie Evey jest szesnastolatką, która z konieczności postanawia zostać prostytutką, natomiast filmowa Evey ma 20 lat i pracuje w telewizji.
- W początkowej scenie filmu pokazana jest historia Guya Fawkesa i nieudana próba wysadzenia angielskiego parlamentu przez członków tzw. Spisku Prochowego. Widać także, że po schwytaniu został on powieszony. Jednak w rzeczywistości, przy wejściu na szafot, spadł z drabiny skręcając sobie kark.
- John Hurt zagrał rolę Adama Sutlera, przywódcę totalitarnych Niemiec. Sam kiedyś odegrał główną rolę w innym filmie na temat totalitaryzmu – Rok 1984. Tam zagrał on zupełnie inną rolę – chciał obalić system totalitarny.
- Pierwotnie to James Purefoy został wybrany do roli V lecz musiał zrezygnować, ponieważ po założeniu maski Guya Fawkesa miał ogromne trudności z oddychaniem. Ostatecznie miejsce Purefoya zajął Hugo Weaving.
- Postać V stała się inspiracją dla grupy Anonymous, która zajmuje się włamywaniem na strony, które nadużywają i łamią prawo.
- Sceny rozgrywające się na i w okolicach opuszczonej stacji metra realizowano na stacji Aldwych w centrum Londynu, którą obsługiwała niebieska linia Piccadilly. Stacja została zamknięta w 1994 roku, mimo tego do tej pory zaiera trakcje kolejową i może obsługiwać ruch pociągów, co możemy zaobserwować w filmie.
- Przed nagrywanie filmu, reżyser James McTeigue studiował film Gillo Pontecorvo „Bitwa o Algier” (1966).
- Projektantka kostiumów Sammy Sheldon miał tylko 5 tygodni na przygotowanie wszystkiego.
- W scenie, gdzie V rozmawia z policjantami w kostiumie Rookwooda, rzeźba dzieci tańczących jest kopią fontanny „Barmaley” w Stalingradzie, która przetrwała po masywnym bombardowaniu miasta przez hitlerowców podczas II Wojny Światowej w 1942 roku. Na zdjęciu poniżej można zauważyć kontrast dziecięcej beztroski z otaczającą wojenną rzeczywistością.
https://www.youtube.com/watch?v=A35F34gj_mc