„King Kong” (2005) – Ciekawostka
Autor: Patryk Supeł
3 lutego 2016
Peter Jackson marzył przez całe życie, by wyreżyserować King Konga, jest wielkim fanem filmu o olbrzymim gorylu z 1933 roku.
- Fay Wray prowadziła negocjacje co do roli w filmie, jednak aktorka zmarła tuż przed rozpoczęciem zdjęć. Wray byłą odtwórczynią głównej roli Ann Darrow, w filmie „King Kong” z roku 1933.
- Zdjęcia zostały nakręcone w Nowej Zelandii.
- Przygotowując się do roli, Andy Serkis studiował zachowanie dzikich goryli w Rwandzie (Afryka), aby być w stanie naśladować ich ruchy i zachowania. Dodatkowo Andy nawiązał również bliską relację z gorylicą o imieniu Zair, w ZOO w pobliżu Londynu.
- Kilku tubylców z Wyspy Czaszki grali sudańscy aktorzy, którzy nie mówili po angielsku. Byli oni kierowani przez reżysera dzięki tłumaczowi. Koncepcyjnie, mieszkańcy wyspy mieli kolczyki i inne ozdoby, które zostały utworzone przy makijażu, a także dzięki uzupełnieniom protetycznych. Jednak jedna z osób na planie miała autentyczne plemienne blizny na czole.
- Howard Shore nagrał większość utworów do filmu, ale na krótko przed jego wejściem na ekrany zrezygnował z projektu, ponieważ między reżyserem a kompozytorem doszło do zatargu. Zastąpił go James Newton Howard, który w ciągu 2 miesięcy napisał i nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu.
- Prawie wszystkie samochody na ulicach Nowego Jorku to Fordy Model ‘A’, aby animacja komputerowa była prostsza, bez zbędnego zwiększania i tak już dużych kosztów produkcji.
- Peter Jackson wykupił kilka rekwizytów z oryginalnego King Konga i umieścił je w swoim filmie.
- Tyranozaur występujący w filmie ma trzy palce, inaczej niż miało to miejsce w rzeczywistości. Peter Jackson chciał w ten sposób uczcić oryginalną wersję filmu z 1933 roku, w której wymieniony wcześniej dinozaur ma trzy palce.
- Niestety prace na planie w studiu filmowym w Wellington, były bardzo często zakłócane przez samoloty, które miały nieopodal swoje lotnisko.
- Adrien Brody sam brał udział w scenach kaskaderskich z udziałem samochodów.
- Statek, którym bohaterowie płyną na Wyspę Czaszek, to trawler zakupiony przez Petera Jacksona od pewnego rybaka z Wysp Tonga.
- Peter Jackson jeszcze w trakcie kręcenia „King Konga”, w połowie, trwającego prawie 150 dni, okresu zdjęciowego, postanowił wprowadzić kilka drastycznych zmian. Jedną z nich była korekta samego olbrzymiego goryla. Zmniejszono rozmiar jego pyska, a jednocześnie powiększono mu głowę.
Andy Serkis w swojej drugiej roli w filmie jako kucharz Lumpy
- Reżyser filmu Peter Jackson, swoją pierwszą wersję „King Konga” nakręcił w wieku 12 lat na domowej kamerze.
- Jack Black nosił perukę w filmie, ponieważ Peter Jackson nie był zadowolony z tego, jak włosy aktora się układały i były przycięte.
- W napisach końcowych zamieszczono napis mówiący że film jest dedykowany „prawdziwym odkrywcom Wyspy Czaszek”, po czym wymieniane są nazwiska aktorów grających główne role w filmie z 1933 roku.
- Wiele scen, w tym np. scena kiedy Ann kradnie jabłko, zostało wziętych bezpośrednio z oryginalnej wersji filmu z 1933 roku. Innym hołdem, który reżyser chciał umieścić w filmie są sceny, w których Naomi Watts nosi kapelusz. Jest to nawiązanie do Fay Wray i jej kapelusza w oryginalnym King Kongu.
- Akcja filmu rozgrywa się w 1933 roku, czyli w roku w którym oryginalny King Kong miał swoją premierę.
- Aktor Andy Serkis, był bardzo stanowczy przy swojej wizji King Konga, który nie powinien być mięsożercą.
- Ryk King Konga został zaczerpnięty od tego samego głosu, który można usłyszeć u lwa, tylko w filmie Jacksona jest on poddany dwukrotnemu spowolnieniu.
- Tytułowy King Kong, którego możemy podziwiać w filmie, powstał dzięki tej samej technologii cyfrowej co Gollum z „Władcy Pierścieni”. Metodą motion capture, aktor Andy Serkis, mógł oddać żywe ruchy ciała i twarzy swojemu bohaterowi. Serkis miał 132 czujniki podłączone do twarzy tak, że każdy jego wyraz twarzy mógł zostać przechwycony i pokazany na twarzy goryla.
- Kate Winslet była początkowo brana pod uwagę do roli Ann Darrow. Następnie typowano Natalie Portman, ale później zdecydowano, że jest za młoda do tej roli.
- Peter Jackson pierwotnie chciał obsadzić Roberta De Niro lub George’a Clooney’a do zagrania roli Carla Denhama.
- Adrien Brody był pierwszym i jedynym wyborem do odegrania postaci Jacka Driscolla. Podczas gdy Brody był pod wrażeniem, że konkuruje z innymi osobami do tej roli, szybko został poinformowany przez producentów, że są zainteresowani tylko nim. Aktor podpisał umowę, zanim scenariusz był skończony.
- W tym czasie był to najdroższy film w historii. Studio Universal było poddenerwowane dużym rachunkiem produkcji, jednak uspokoiło się, kiedy Peter Jackson pokazał im wczesny film.
- Andy Serkis zasadniczo miał grać King Kong dwukrotnie. Po pierwsze, wraz z Naomi Watts w prowizorycznym stroju goryla, żeby Naomi mogła namacalnie poczuć obecność goryla i grać. Potem, kiedy zakończono główne zdjęcia, musiał ponownie wystąpić, tym razem dzięki metodzie motion capture.
https://www.youtube.com/watch?v=4iGQvER6Tns
https://www.youtube.com/watch?v=qjkrpaK1GDg
https://www.youtube.com/watch?v=fiuYKY6scac