Z tej branży nie odchodzi się tak po prostu – historia serii Mafia

28 sierpnia 2022 roku minęło równo 20 lat (!) od startu kultowej serii gier Mafia. W rocznicę premiery pierwszej części świat gier obiegła informacja o tym, że w produkcji znajduje się obecnie… czwarta odsłona! Wspólnie przypomnijmy sobie drogę, jaką przeszła ta marka.

Mafia: The City of Lost Heaven dała początek serii gier akcji, która kipi wręcz od ciężkiego, gangsterskiego klimatu. Produkcje spod szyldu 2K z pewnością mogą konkurować z wielkimi filmowymi produkcjami o tej tematyce. W końcu klasykami kina były inspirowane. Każda kolejna odsłona była inna od poprzedniej, lecz wciąż łączy je to samo kryminalne uniwersum i ciekawy sposób opowiadania historii.

Mafia (2002) znana także pod nazwą Mafia Classic oraz Mafia: The City of Lost Heaven 

Gra od Illusion Softworks (obecnie znanego pod nazwą 2K Czech) & Gathering of Developers to chyba jedna z najlepszych gier gangsterskich dostępnych na rynku. Change my mind! Przenieśmy się do lat 30. XX w. i klimatycznego miasta Lost Heaven ulokowanego w amerykańskim stanie Illinois. Główny bohater naprawdę nazywa się Thomas Angelo i jest taksówkarzem, numer boczny 8B9901. Znalazł się od jednak w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. W samym środku strzelaniny z jego usług zmuszeni byli skorzystać dwaj gangsterzy: Paulie i Sam. Ci są jednak ważnym członkami mafii Dona Salieri, do której już kilka dni po akcji dołączy również Tommy, by ochronić swoje życie.

mafia

Fot. kadr z gry Mafia

Historia ta jest wielowątkowa, dopracowana i przede wszystkim — wciągająca. Mamy tutaj nie tylko wątki gangsterskie, ale również obyczajowe, społeczne, polityczne, a także momenty, w których liczy się siła przyjaźni czy miłości. Ta gra akcją stoi! Jak na produkcję o mafii przystało mamy tutaj sporo strzelania, ale przypomnijmy także sobie te pościgi, te wybuchy! Oryginalną Mafię wyróżnia także wysoki poziom trudności, który w pewnym momencie potrafi ostro dać w kość (przypomnijcie sobie tylko najtrudniejszą misję — wyścig). Gra wciąż posiada wysokie oceny w serwisie Metacritic — od krytyków otrzymała ocenę 88/100, a od graczy 9.2/10! Dwa lata temu światło dzienne ujrzał remake, ale prawda jest taka, że każdy szanujący gry gracz powinien chociaż raz zasiąść przed monitorem, by zagrać w oryginał.

Z okazji dwudziestolecia serii gra Mafia będzie do pobrania za darmo w okresie od 1 do 5 września. Promocja obowiązuje w serwisie Steam

Mafia II (2010) obecnie znana także pod nazwą Mafia II (Classic)
oraz Mafia II: Definitive Edition (2020)

Aż 8 lat Czesi z 2K kazali nam czekać na kontynuację historii zapoczątkowanej w Lost Heaven. Sequel przenosi nas do miasta Empire Bay, które zmienia się na naszych oczach na przełomie lat 40. i 50. Głównym bohaterem jest tutaj Vito Scaletta,  który wraz ze swoim przyjacielem Joe Barbaro staną się częścią rozbudowanego kryminalnego półświatka. W tej części przeżyjemy II Wojnę Światową, odsiadkę, a nawet szok kulturowy związany z powszechną zmianą mody. Gra posiada także kilka zaskakujących zwrotów akcji, które wbiją Was w fotele.

Mafia II: Definitive Edition

Fot. kadr z gry Mafia II: Definitive Edition

Zobacz również: Assassin’s Creed Mirage oficjalnie zapowiedziany! Wkrótce poznamy pierwsze szczegóły

Fani ocenili tę odsłonę nieco gorzej. I chociaż osobiście uwielbiałam słodko-gorzki scenariusz z Tommym Angelo w roli głównej, to do historii Vito Scaletty również mam pewien sentyment. Być może to poprzez świetnie odwzorowany przełom lat 40. i 50. na czele z muzyką, modą i inspirowanymi klasykami motoryzacji samochodami w roli głównej. Soundtrack z tej odsłony towarzyszy mi do dzisiaj, a miłością do tej produkcji zarażam innych.

W maju 2020 roku na rynek gier wypuszczono Mafia II: Definitive Edition, w której oprawę graficzną dostosowano do dzisiejszych standardów i trwającej wtedy ósmej generacji konsol.

Mafia III (2016) i Mafia III: Edycja Ostateczna (2020)

Pora przejść do czarnej owcy tej serii, czyli… Mafii III. To jedna z tych gier, która na premierę odrzuciła graczy problemami i która niestety… miewa je do dziś. To pierwsza produkcja od studia Hangar 13. Opowiada historię osieroconego ciemnoskórego Lincolna Clay’a z Nowego Bordeaux. Podobnie jak Vito uczestniczył w wojnie, jednak nie II Wojnie Światowej, a w lepiej znanej amerykanom — wojnie o Wietnam. Po powrocie do rodzinnych stron w 1968 roku wstępuje do gangu, który zostaje rozbity przez silną, włoską mafię. Naszym zadaniem będzie stopniowe podbijanie kolejnych dzielnic, motywacją ma być zaś zemsta. Ta gra to mieszanka Mafii z popularnym GTA. Pomysł ten jednak nie do końca wyszedł grze na dobre.

mafia III

Fot. kadr z gry Mafia III

Zobacz również: Będzie grane! – czyli wrześniowe premiery gier

Mafia III ma ciekawą historię, a klimat miasta (inspirowanego Nowym Orleanem) również potrafi przyciągnąć. Od gry jednak skutecznie odciągały mnie rażące błędy, które występowały w niej wiele lat od premiery. Są jednak dni, kiedy chcę do tej produkcji wrócić i ponownie usłyszeć znane nuty, zobaczyć genialnie zrealizowane przerywniki filmowe rodem z dokumentu czy zanurzyć się w magicznym Nowym Bordeaux. 

Podobnie jak w „dwójka” –  gra otrzymała swój remaster, który jest w sprzedaży od dwóch lat.

Mafia: Edycja ostateczna (2020)

Pojawienie się na rynku dwóch remasterów oraz zapowiedź odświeżonej trylogii miała przygotować graczy na jedno — premierę remake’u oryginalnej Mafii. Ta miała miejsce pod koniec września 2020 roku. Za jej przygotowanie odpowiadało 2K Games oraz… Hangar 13. Twórcy odrobili jednak wszystkie lekcje i oddali w nasze ręce udoskonalony produkt.

Fot. kadr z gry Mafia: Edycja Ostateczna

Fot. kadr z gry Mafia: Edycja Ostateczna

Grę stworzono od podstaw — zmieniono oprawę graficzną, mechaniki i poziom trudności, a momentami nawet… historię i sposób jej przedstawienia. Pomimo wszystkich innowacji to wciąż stara, dobra Mafia, tylko że pod nowym płaszczem.

Nie oszukujmy się — część graczy, nawet gdyby chciała spróbować zagrać w starszą odsłonę, dziś pewnie odbiłaby się od oryginału. Dobrze więc, że taka gra powstała. Chociaż czasem tęsknię za kwadratową twarzą Pauliego, który wyglądał jak Joe Pesci.

A Wy — graliście, w którąś z części serii Mafia? Która jest Waszą ulubioną? I czy jesteście team #mafiaclassic czy #mafiadefinitiveedition? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy!


Ilustracja wprowadzenia: kolaż, materiały prasowe
Zdjęcia: zbiory autorki

Stały współpracownik

Miłośniczka nowych technologii i kreatywnych rozwiązań. Specjalistka od serii Assassin's Creed. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?