skoki narciarskie
skoki narciarskie

Wskocz w kulturę – popkulturowy poradnik dla fana skoków narciarskich

Sezon skoków narciarskich w pełni. Już za moment zasiądziemy przed telewizorami trzymając kciuki za naszych skoczków w trakcie Turnieju Czterech Skoczni. A co, jeśli oglądanie zawodów Pucharu Świata i większych imprez typu Mistrzostwa Świata, nie wystarcza? Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych popkulturowych dzieł, które mogą zarówno poszerzyć Waszą wiedzę oraz dostarczyć dużo przyjemności. Zapraszamy!


Filmy

Eddie zwany Orłem (2016), reż. Dexter Fletcher

Spełnienia marzeń to cel w życiu każdego człowieka. Jednak droga do osiągnięcia zamierzonego celu zazwyczaj nie jest prosta. Eddie marzył o wzięciu udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Udało mu się i zyskał popularność jako… najgorszy skoczek świata. Fani na całym świecie pokochali go za pozytywne podejście do życia, umiłowanie swojego hobby i za to, że nigdy nie dążył do zdobycia największych tytułów w skokach narciarskich. Historia Eddiego została sfilmowana przez Dextera Fletchera w sposób humorystyczny i pozytywny. Doborowa obsada (Taron Egerton, Hugh Jackman) i świetny scenariusz powodują, że film ogląda się z ogromną przyjemnością. To nie tylko lekka komedia, ale również doskonała motywacja do spełnienia swoich marzeń. Po seansie rodzi się pytanie, czy sport naprawdę trzeba uprawiać tylko dla osiągania sukcesów.

Fot: kadr z filmu Eddie zwany orłem


Weitergehen (2017), reż. Gerald Salmina

Miał 16 lat, gdy wygrał swój pierwszy konkurs Pucharu Świata, a w sezonie 2008/2009 w żadnym z punktowanych zawodów nie wypadł poza najlepszą „10”. Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata Gregor Schlierenzauer aktualnie ma na swoim koniec 53 wygrane konkursy PŚ. Osiągnięcie praktycznie wszystkiego w tym sporcie miało jednak dla skoczka poważne konsekwencje. W pewnym momencie Gregor poczuł się wypalony i stracił zainteresowanie skokami narciarskimi. W 2016 roku zakomunikował, że rezygnuje z dalszych startów. Schlierenzauer stał się cieniem samego siebie – kiedyś podziwiany na całym świecie, a po czasie borykający się z upadkiem psychicznym i fizycznym.

Skoczek nie poddał się i jego starania o powrót do normalności możemy podziwiać w trakcie 53 – minutowego filmu dokumentalnego. Poznamy w nim Schlierenzauera z perspektywy jego przyjaciół, trenerów, terapeutów i jego samego. Widzimy się, ile go kosztowało odnalezienie radości życia oraz powrót na skocznie. Mistrz nie poddał się i walczy każdego dnia. Być może któregoś dnia stanie się ponownie Królem Zimy? Zobaczymy. Na pewno Weitergehen to pozycja obowiązkowa dla każdego fana skoków narciarskich.

Fot: kadr ze zwiastuna filmu Weitergehen


Sztuka skoków narciarskich (2010), reż. Matthias Thönissen

Sztuka to idealne określenie na to, co wyprawiają w powietrzu skoczkowie narciarscy. W szczególności oni: Janne Ahonen, Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern. Dokument Matthiasa Thönissena skupia się na ukazaniu tej dyscypliny sportowej z perspektywy skoczków. Z ich wypowiedzi wynika, że jest to ekstremalnie trudny sport łączący się z niesamowitą koncentracją. Do takich wniosków dochodzi także zwykły widz przed telefonem, ale autor dokumentu dostarcza nam również piękne ujęcia szybujących skoczków, zimowej aury i pięknych skoczni. Wyjątkowy dokument z trzema megagwiazdami skoków to znakomity pomysł na umilenie sobie czasu pomiędzy poszczególnymi konkursami.

Fot: kadr z filmu Sztuka skoków narciarskich/ Filmweb

Zobacz również: Przegląd polskiego horroru. Czy jest się czego bać?


Książki

Moja walka o każdy metr

Thomasa Morgensterna nikomu przedstawiać nie trzeba. Emerytowany skoczek narciarski w swojej książce Moja walka o każdy metr przedstawia kulisy swoich niebezpiecznych upadków i opowiada o skomplikowanych relacjach zarówno prywatnych, jak i zawodowych (z Alexandrem Pointnerem i Gregorem Schlierenzauerem). Świetne jest ukazanie ciemnej strony skoków narciarskich, skutków wypadków na skoczni na psychikę i tytułowej ciągłej walki o każdy metr. Dla niektórych przemyślenia „Morgiego” mogą stać się przestrogą, a dla niektórych podstawą wiedzy o duszy skoczka narciarskiego.

Fot: Labotiga

Autor: Thomas Morgenstern
Tytuł: Moja walka o każdy metr
Wydawca : Wydawnictwo SQN 2016
Tłumaczenie : Barbara Toczek
Stron : 204


Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Książka Jarosława Kaczmarka często w humorystyczny sposób poszerza naszą wiedzę na temat skoków narciarskich. Z niej właśnie dowiemy się więcej na temat trzykrotnego Mistrza Olimpijskiego Kamila Stocha, czy czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli Adama Małysza. Oprócz oczywiście sylwetek wybitnych sportowców dowiemy się także wielu ciekawych informacji na temat samego sportu, czyli jak ważny jest wiatr, właściwe przyjęcie pozycji startowej, jaka jest najlepsza pozycja startowa i wiele, wiele więcej. Skoczkowie. Tajemnice mistrzów są idealną pozycją na długie zimowe wieczory.

 

Fot: Egmont

Autor: Jarosław Kaczmarek
Tytuł: Skoczkowie. Tajemnice mistrzów
Wydawca : Wydawnictwo Egmont 2018
Stron : 208

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?