Splat!FilmFest 2019 – 10 filmów, które warto obejrzeć!

6. Złota rękawiczka, reż. Fatih Akin

Seans dla widzów o mocnych nerwach. Akin nakręcił jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów, jakie widziałem i szczerze mówiąc nadal nie jestem pewien, co o nim sądzić. Mniejsza o bardzo dosłowne pokazywanie przemocy i patologii. Reżyser prawdziwą historię seryjnego mordercy zanurzył w czarnym jak smoła humorze. Choć film wyświetlany był w konkursie głównym festiwalu w Berlinie, to bliżej mu do kina eksploatacji i pokazów ze zdartych kaset VHS w obskurnych piwnicach. To sugestywny obraz brzydoty i degeneracji, choć ja osobiście nie potrafię go brać na poważnie i najzwyczajniej w świecie nie wiem, jakie były zamiary twórcy. Wciąż jednak uważam, że to pozycja obowiązkowa dla publiczności poszukującej czegoś szokującego i kontrowersyjnego.

Złota rękawiczka

fot. materiały prasowe/splatfilmfest

7. Kwantum krwi, reż. Jeff Barnaby

Reżyser pochodzi ze społeczności rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Kanady. Indianie Mi’kmaq zachowali swoją odrębną kulturę, a twórca nawiązuje do niej w swoich autorskich filmach. Kilka lat temu na Warszawskim Festiwalu Filmowym pokazywany był jego pełnometrażowy debiut Wierszyki dla młodych pożeraczy. Bardzo ciekawie łączył opowieść o dojrzewaniu z elementami kina grozy, a nawet heist movie. W swoim kolejnym filmie zajmuje się inwazją zombie, ale oczywiście w swoim stylu nie zapomina o kontekście społecznym. Tylko indiańska społeczność jest bowiem odporna na działanie wirusa. A to fragment opisu ze strony festiwalu:

Gdy wydawać by się mogło, że na temat zombie powiedziano już wszystko, Jeff Barnaby oddaje głos postkolonialnej społeczności Ameryki Północnej. Reżyser stawia na wolne tempo, surowy klimat i ekspozycję rodzinnych relacji oraz napięć. Ponurą atmosferę z łatwością jednak przełamuje kolejnymi widowiskowymi sposobami na eksterminację nieumarłych.

Muszę coś jeszcze dodawać?

Kwantum krwi

fot. materiały prasowe/splatfilmfest

8. W kamieniołomie, reż. Bernardo Antonaccio i Rafael Antonaccio

A tego niestety nie obejrzę, bo podczas warszawskiej edycji jest w tym samym czasie co Kwantum krwi. Ale wy możecie zobaczyć, bo czy oglądaliście jakiś urugwajski film? Tak się składa, że mam sentyment do tego kraju ze względu na reprezentację piłkarską (Mundial 2010, Diego Forlan, te sprawy). Festiwale są przecież często okazją do zobaczenia nieco bardziej egzotycznych produkcji, których nie znajdziemy w zwyczajnym repertuarze polskich kin. Obraz braci Antonaccio reklamowany jest jako kameralny thriller poruszający kwestię toksycznej męskości. Akcja rozgrywa się w trakcie wyjazdu grupki znajomych na teren opuszczonego kamieniołomu. Nie znoszące porażki męskie ego oraz metaforyczne mierzenie wiadomo czego to zawsze motywy, dzięki którym można prosto i szybko zarysować konflikty.

W kamieniołomie

fot materiały prasowe/splatfilmfest

9. Dick Long nie żyje, reż. Daniel Scheinert

Wystarczy mi już sama informacja, że to film gościa współodpowiedzialnego za Człowieka-scyzoryka. Przypominam, była to opowieść o tym, że niedoszły samobójca zaprzyjaźnia się z pierdzącymi zwłokami granymi przez Daniela Radcliffe’a. Z kompletnie absurdalnego i idiotycznego pomysłu wyjściowego ewoluowała niespodziewanie w historię o problemach psychicznych, akceptacji i człowieczeństwie. Dlatego nie dziwi mnie tytuł kolejnego filmu Scheinerta (Dick Long, heheh). To historia mało rozgarniętych kumpli, którzy muszą zmierzyć się z konsekwencjami swojej pijackiej zabawy. Znowu cytuję za splatfilmfest.com:

Daniel Scheinert w swoim nowym projekcie miesza dramatyczną historię niszczącą rodzinne relacje, najpodlejsze żarty opowiadane przez samo życie, wciągający wątek kryminalny oraz świetną grę aktorską. Myślicie, że widzieliście już najbardziej niesmaczną śmierć? Koniecznie musicie zobaczyć, co wykręciła ta ekipa.

Dick Long nie żyje

fot materiały prasowe/splatfilmfest

10. W skórach demona, reż. Marc Meyers

W kinie o wiele więcej jest psychopatów płci męskiej. Jeśli chodzi o kompletnie szalone role kobiece to tak na szybko przychodzi mi do głowy Lena Olin z Krwawego Romeo. Dlatego mam nadzieję, że film Meyersa uzupełni ten deficyt, bo główne bohaterki to trzy dziewczyny, które z normalnością mają chyba niewiele wspólnego. Zaczyna się od imprezy, alkoholowych gier i flirtów, a kończyć się ma na desperackiej walce o życie. Metal, fanatyzm, girl power – oczywiście mam obawy, że może się to osunąć w zbyt kiczowate rejony, ale w sumie nawet nie byłoby to złe.  No i czy ta Alexandra Daddario ze zdjęcia Was nie przekonuje?

W skórach demona

fot. materiały prasowe/splatfilmfest

Bonus: Remake’y, sequele po latach i rebooty klasycznych slasherów – jak zrobić to dobrze?

Wiadomo, że na dobrym festiwalu nie powinno zabraknąć ciekawego panelu dyskusyjnego. Ten poświęcony będzie slasherom i odtwarzaniu po raz kolejny tych samych historii w nieco zmienionej formie. Wezmą w nim udział znani m.in. z kanału dyskusyjnego Napisy Końcowe Łukasz Stelmach i Radek Pisula, a także prowadzący podcast Fight Room Kuba Koisz. Jeśli komuś te nazwiska nic nie mówią, to musi mi uwierzyć na słowo, że chłopaki potrafią ciekawie opowiadać o popkulturze. Na pewno znajdzie się miejsce na wymianę poglądów, refleksje na temat współczesnego kina grozy oraz trochę humoru. Jest tylko jeden problem – spotkanie ma trwać około godziny, więc temat nie zostanie wyczerpany. Dlatego korzystajcie z dobroci tegorocznego programu Splat!FilmFest i sami dyskutujcie (w sensie no z kimś, a nie sami ze sobą) po seansach!

Zobacz również: Pan T. -oficjalny zwiastun filmu nagrodzonego na Camerimage

Panel dyskusyjny

fot. materiały prasowe/splatfilmfest

Źródło i ilustracja wprowadzenia: splatfilmfest.com

  

Fan westernów, kina noir i lat 80. Woli pisać o filmach niż o sobie.
A tu sobie zapisuje rzeczy:
https://www.facebook.com/Wjednymujeciu1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?