Rozwój prędkości Internetu. Korzyści płynące z szybkich połączeń

Mało kto pamięta początek lat 90., kiedy to Telekomunikacja Polska udostępniła numer 0-20 21 22, dając możliwość łączenia się z siecią za pomocą modemu. Ta zacofana – a przy tym całkiem kosztowna – technologia należy już do przeszłości, ustępując kolejnym małym erom w komunikacji.

Telekomunikacja Polska przerzuciła się następnie z modemów na SDI (Szybki Dostęp do Internetu, następnie Stały Dostęp do Internetu), pozwalającym na stałe łącze internetowe do 115,2 kb/s, a wreszcie na początku lat 2000. weszła Neostrada, podbijając licznik do 512 kb/s. Następne lata przyniosły także rewolucję w postaci sieci mobilnej (LTE). Ale największy skok przyniosły prawdopodobnie światłowody, w roku 2018 po raz pierwszy zwiększając prędkość Internetu do 1 Gb/s.

W okolicach 2021 roku nastąpiły kolejne mocne skoki prędkości. Oczywiście głównym czynnikiem wywołującym tę sytuację okazała się pandemia. Wtedy też bowiem ze zrozumiałych względów pojawiło się silniejsze zapotrzebowanie na usługi i pracę online. Należy uwzględnić też między innymi prężny rozwój sieci 5G. W ciągu kolejnych miesięcy tendencja ta nieco się już wstrzymała, choć oczywiście dane gromadzone przez takie serwisy jak Speedtest.pl zmieniają się dość szybko. Tak czy inaczej współczesne rozwiązania – z Wi-Fi 6 na czele – wypierają te sprzed kilku lat, powiększając nad nimi przewagę. Obecne czasy wręcz wymuszają podążanie za trendami pozwalającymi na rewolucjonizowanie naszych działań czy to w pracy, czy nawet w okresach wolnego, gdy chcemy po prostu odprężyć się w przy filmie bądź serialu.

Dlatego też ważna jest wiedza, co robić, gdy prędkość Internetu staje się na tyle niska, że zaczyna nam to przeszkadzać. Na pewno warto pamiętać o nierzadko dostępnych opcjach podkręcania strumienia danych, a także w miarę możliwości zaktualizowaniu naszych urządzeń do obecnych standardów (w tym rzecz jasna Wi-Fi 6) oraz używaniu wszelkiego rodzaju wzmacniaczy sygnału sieci. Ważną rolę w przyspieszeniu sieci może pełnić odpowiednio dobrana usługa VPN. Choć z tym ostatnim aspektem warto postępować ostrożnie, jako że zdarzają się niestety sytuacje, gdy jest on przezeń wręcz spowolniony. Dlatego też bardzo istotne jest kontrolowanie, które źródła połączeń dodadzą naszej sieci dodatkową moc, a które nie.

Jak to zrobić? Nade wszystko jeżeli już decydujemy się na opcję VPN, powinno się zwrócić uwagę na to, jak Internet działa na poszczególnych serwerach. Istnieje sporo stron przyglądających się różnorakim konfiguracjom pod kątem rodzajów VPN i tym, jak działają w kolejnych lokalizacjach. Jest to jednak dość płynne i nieraz trudno spersonalizować te opcje. Sporym uproszczeniem może być w tym przypadku opcja przetestowania połączenia. Takimi pomiarami dysponuje na przykład ExpressVPN. Poprzez znajdujący się w specjalnej aplikacji test prędkości możemy wybrać optymalne rozwiązanie dzięki indeksowi najszybszych lokalizacji serwerów VPN. Lokalizacje są tam posortowane wedle wskaźnika prędkości, czasu oczekiwania i prędkości pobierania.

Wraz z ciągłym rozwojem technologii prędkość Internetu wzrasta – choć nie zawsze wprost proporcjonalnie. Tak czy owak czynnik ten staje się coraz ważniejszym elementem w naszym życiu – zarówno pod kątem rozrywki jak i pracy. Warto w takim wypadku dbać o odpowiedni grunt pod nasze połączenie, kontrolując jego poszczególne aspekty.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?