Kangurek Kao
Kangurek Kao

Powrót kultowego kangurka – historia serii Kangurek Kao

Przesympatyczny Kangurek Kao był głównym bohaterem trzech gier platformowych od polskiego studia Tate Multimedia. Dla wielu z Was były to pewnie gry dzieciństwa. Twórcy od jakiegoś czasu pracują nad kolejną częścią nazwaną… Kangurek Kao. Produkcja ta ma być rebootem serii. Kilka dni temu w ciekawy sposób zaprezentowano nam przybliżoną datę premiery gry. Kiedy będziemy mogli więc ponownie zanurzyć się w bajecznym świecie kangurka? Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku!

Studio Tate Multimedia zasłynęło na świecie za sprawą przygód małego kangurka imieniem Kao. Podbił on serca graczy na początku nowego tysiąclecia. Uzbrojony w parę rękawic bokserskich odważny torbacz siał postrach wśród przeciwników i budził szacunek w oczach swych przyjaciół. Gry z udziałem kangurka zdawały się być polską odpowiedzią na znane wtedy platformówki takie jak Crash Bandicoot czy Rayman 2: The Great Escape. Seria ta jak dotąd doczekała się 4 gier (wliczając lekko rozbudowany port na PSP drugiej części). Kilka lat temu jej fani rozpoczęli akcję w mediach społecznościowych sygnowaną hasztagiem #BringKaoBack. Miała ona na celu wprowadzenie do dystrybucji cyfrowej oryginalnej trylogii oraz doprowadzenie do wydania czwartej części. Dzięki otwartości studia dziś możemy zaopatrzyć się oryginalną trylogię w serwisie GOG lub też kupić drugą część (za aż 7 zł) i dodać do listy życzeń najnowszą odsłonę na platformie Steam.

Zobacz również: Krew, śmierć i odkupienie – historia serii Red Dead!

Kangurek Kao (2000)

Pierwsza część była swoistym origin story. Kao poznajemy w czasie beztroskich zabaw na malowniczej polanie. W czasie pogoni za motylem wpada on w ręce złego kłusownika. Ten natychmiast bierze go w niewolę. W klatce znajdowały się jednak rękawice bokserskie, które kangurek wykorzystuje, by uciec i zemścić się na antagoniście. By tego dokonać należało przejść 30 niezwykle różnorodnych, kuszących feerią barw poziomów. Gra oferowała nam sporo elementów zręcznościowych, dzięki czemu mogli się przy niej dobrze bawić zarówno młodsi jak i starsi gracze. W pamięć zapadają również ciekawie zaprojektowani przeciwnicy czy pasująca do lokacji oprawa muzyczna.

Kangurek Kao: Runda 2 (2003)

Kontynuacja przygód Kao była skierowana do zdecydowanie młodszych odbiorców. Runda 2 opierała się na wielu pomysłach znanych i wypróbowanych już w innych tytułach z tego gatunku. W tej odsłonie kangurek ponownie staje w szranki ze złym kłusownikiem, który tym razem porwał jego przyjaciół. Zanim jednak dojdzie do kolejnego starcia Kao będzie musiał uzbierać 3000 dukatów. By tego dokonać — będzie on musiał przemierzyć wiele lokacji i pomóc miejscowym zwierzętom. Gra została rozbudowana o nowe mechaniki. W 2005 r. powstał jej port na PSP zatytułowany Kao Challengers.

Zobacz również: Diablo II: Resurrected – prezentacja Druida w odnowionej wersji

Kangurek Kao: Tajemnica Wulkanu (2005)

Tajemnica Wulkanu była zwieńczeniem trylogii. Była to zupełnie odmienienia i o wiele krótsza od poprzedniczek odsłona. Głównym zadaniem gracza jest uratowanie pelikana o imieniu Lotek, który poprzez swoją lekkomyślność wpadł do tytułowego wulkanu, gdzie obudził strzegącego go ducha. By dostać się do przyjaciela, Kao musi odnaleźć cztery artefakty. “Trójka” to gra, która da nam kilka dodatkowych godzin zabawy.

Po sukcesie akcji #BringKaoBack przyszedł czas na prezentację nowej odsłony.

Kangurek Kao (2022)

Tate Multimedia zaprezentowało pierwsze grafiki koncepcyjne latem ubiegłego roku. Nowy Kangurek Kao przypomina swoja oprawą Spyro Reignited Trilogy – oby przygody kangurka osiągnęły podobny poziom i rozgłos. Twórcy na bieżąco informują na temat stanu prac w swoich mediach społecznościowych. Ze wstępnych informacji na temat produkcji wynika, że Kao będzie musiał zmierzyć się z mrocznymi mocami, które opętują mistrzów sztuk walk. Głównym antagonista ma być tajemniczy Eternal Warrior. Sporą rolę w produkcji mogą odegrać też nowe postacie takie jak: tata kangurka Kao, jego siostra Kaia oraz mistrz Walt. W związku z dużą ilością informacji na temat gry wiele osób liczyło na to, że w reboot zagramy już w 2021 r. Jednak nauczeni doświadczeniem wiemy, że czasem lepiej poczekać i otrzymać dopracowany tytuł. Kilka dni temu sieć obiegło nagranie, na którym widzimy Kao uderzającego w automat.

Na ekranie pojawiła się liczba 2022 – wynik jest datą premiery. Nie znamy jeszcze konkretnego dnia i miesiąca jednak informacja ta i tak jest niezwykle cenna. Na ten moment pewna jest premiera pecetowej wersji, którą od oficjalnej zapowiedzi możemy dodać do listy życzeń na Steam.

Graliście w poprzednie odsłony z Kangurkiem Kao w roli głównej? Czekacie na reboot? Dajcie znać w komentarzach!


Źródło: Tatemultimedia.com, Kaokangaroo.com, YouTube.com / Ilustracja wprowadzenia: Kaokangaroo.com

Stały współpracownik

Miłośniczka nowych technologii i kreatywnych rozwiązań. Specjalistka od serii Assassin's Creed. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?