Między filmem, a książką – słuchowisko jako nowy wymiar rozrywki!

Chyba nigdy nie było lepszego okresu dla wielbicieli słowa słuchanego. Zyskujące na popularności podcasty, czy przeżywające swój renesans słuchowiska to alternatywna forma rozrywki, która ostatnimi czasy ewoluowała i na dzień dzisiejszy stoi na zupełnie innym poziomie.

Udane słuchowisko powinno być czymś pomiędzy lekturą dobrej książki a oglądaniem interesującego filmu. Bowiem oprócz aktorów głosowych, którzy są centralnym punktem każdego słuchowiska, możemy usłyszeć znakomitej jakości efekty dźwiękowe. Często pojawiają się także specjalnie do tego przygotowane piosenki. To wszystko sprawia, że jest to jeden z ciekawszych sposób opowiadania historii.

Ostatnio jednak zespół Storytel wszedł na jeszcze wyższy poziom. Potrzebny był do tego odpowiedni materiał źródłowy. A ciężko znaleźć ciekawszą historię od Przeminęło z wiatrem – legendarnej i niezapomnianej produkcji. Skupieni wokół konceptu Łukasza Orbitowskiego, twórcy zachowali pewne aspekty widowiska, zmieniając jednak zupełnie całą scenerię. I tak oto słuchowisko Przeminęło – największy jak dotąd projekt Storytel – przeniosło dramat w bezwzględne czasy stanu wojennego w 1981 roku. Dało to niemałe pole do popisu zarówno aktorom, jak i osobom odpowiadającym za dźwiękową oprawę. Dzięki rozsądnemu szafowaniu różnymi środkami wyrazu udało się stworzyć słuchowisko nieodstające poziomem chociażby brytyjskim radiowym sesjom opartym na prozie Neila Gaimana. Wrażenie może także robić szeroko zakrojona kampania, zwieńczona  filmem krótkometrażowym w reż. Michała Marczaka oraz coverem kultowego Byłaś serca biciem w wykonaniu Króla. Warto zaznaczyć, że sam film to jedna z najważniejszych scen słuchowiska, czyli studniówka, w której biorą udział główni bohaterowie. W projekt zaangażowano prawie 100 osób.

W ramach ciekawostki zaznaczę, że miałem już okazję tego doświadczyć, gdy odsłuchiwałem Psy 2.5. W imię miłości, czyli relacjonowany przez Cezarego Pazurę pomost pomiędzy drugą a trzecią odsłoną kultowej serii Władysława Pasikowskiego. Już wtedy historia Morawca potrafiła wciągnąć mnie bez reszty tak, że szybko zajęło mi dosłuchanie całości. A to przecież był zaledwie teatr jednego (i to znakomitego!) aktora.

Słuchowiska zdecydowanie zyskują coraz mocniej na popularności. Dlatego też warto nieco przekonać się do tej formy rozrywki, bo stanowi ona doprawdy ciekawą alternatywę i zarazem odskocznie od tradycyjnych mediów. A wydaje się, że to zaledwie czubek góry lodowej tego, co takie firmy jak Storytel mogą nam jeszcze zaprezentować.

„Przeminęło” jest już dostępne do wysłuchania w aplikacji Storytel (TUTAJ). Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego (TUTAJ).

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?