Tom Hanks – czy wiesz o nim wszystko? Infiltracja #64

1. Skąd się wziął przyszły Forrest Gump?

Urodził się 9 lipca 1956 roku w Concord w stanie Kalifornia. W dzieciństwie Tom nie był rozpieszczany przez rodziców. Sam określa ten okres w swoim życiu jako trudny. Rodzice (Amos Mefford Hanks – szef kuchni i Janet Merilyn Frager – pracownica szpitala) rozstali się, gdy miał pięć lat. Dorastał w atmosferze niepewności, przerzucany z jednej rodziny do drugiej. Poważniej zaczął się interesować karierą aktorską już w szkole średniej. Po przeczytaniu książki Zimna śmierć nadchodzi Eugene’a O’Neilla podjął decyzję o wyborze zawodu na dobre. Ta inspiracja popchnęła go do podjęcia studiów w California State University w Sacramento, gdzie zgłębiał tajniki gry aktorskiej. To w tym czasie właśnie poznał Vincenta Dowlinga (przewodniczącego Great Lakes Theater Festival w Cleveland). To on pomógł mu w dalszym rozwoju aktorskim. To także on zaprowadził go na deski teatru i wprowadził do świata Szekspira – wystąpił w Poskromieniu złośnicy. Podczas studiów wygrał The Cleveland Critics Circle Award, nagrodę dla najlepszego aktora. To właśnie Dwaj panowie z Werony doprowadzili go do tego pierwszego, poważniejszego sukcesu. W 1980 roku przerwał naukę i wyjechał do Nowego Jorku. Tam doczekał się swojego filmowego debiutu.

 

15423606 1272751439451916 1811647942 n

2. Pierwsze role?

Zadebiutował w niskobudżetowym slasherze On wie, że jesteś sam (reż. Armand Mastroianni, 1980), a następnie w filmie telewizyjnym Zagrajmy w lochy i potwory (reż. Steven Hilliard Stern, 1982). Role te nie przyniosły mu jednak wielkiej sławy. Zdobył także angaż w serialu emitowanym na antenie od 1980 do 1982 roku – Bosom Buddies, w którym Hanks (w duecie z Peterem Scolarim) wystąpił w niecodziennej odsłonie. Był przebrany za kobietę. Dzięki temu wystąpieniu krytycy zapowiedzieli, że wkrótce będą mieli do czynienia z gwiazdą filmową. Serial sprawił, że Hanks stał się rozpoznawalny. Na dużym ekranie pojawił się dopiero w 1984 roku w komedii Plusk. Film przedstawia historię chłopca, który wpadłszy do wody, zostaje uratowany przez piękną syrenę. Po 25 latach ponownie los stawia mu na drodze wybawicielkę sprzed lat, która zakochuje się w nim ze wzajemnością. Film ten odniósł duży sukces, dzięki czemu Hanks stał się rozpoznawalny. Udział w tego typu produkcjach zaszufladkował go jako komika. Po komercyjnym sukcesie filmu Plusk aktor przyjął role w lekkich komediach, które zupełnie odbiegły od konwencji tej produkcji. 

 

o BOSOM BUDDIES TV SHOW facebook

Zobacz również: Felicity Jones – jak dobrze ją znasz? Inflitracja #61

 

3. Przełom w karierze?

Można wyróżnić trzy przełomowe role w karierze Toma Hanksa, dzięki którym zyskał nie tylko nominacje i wygrane  do prestiżowych nagród filmowych, ale także – wielką popularność. Pierwszy z nich to Duży (reż. Penny Marshall, 1988) i postać Josha Baskina, który nieopatrznie wypowiada życzenie o rychłym przejściu w dorosłość. Życzenie spełnia się, jednak dwunastolatek uwięziony w ciele dorosłego mężczyzny, odkrywa uroki życia dorosłych, które niekoniecznie pokrywają się z jego wyobrażeniami. Ta rola przyniosła Hanksowi nominację do Oscara w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego. Kolejny film to Filadelfia (reż. Jonathan Demme, 1993). Film porusza problemy prawnika – Andrew Becketta – chorującego na AIDS, który przez wzgląd na swoją chorobę traci pracę. Chce jednak dowieść ogromnej pomyłki pracodawców związanej ze zwolnieniem. Rola Becketta wyniosła aktora na szczyt kariery filmowej. Został nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową. Trzeci przełomowy film, to niezapomniany Forrest Gump (reż. Robert Zemeckis, 1994). Tytułowa rola przyniosła aktorowi ogromną sławę i już na zawsze scaliła jego sylwetkę z odgrywaną postacią. Tego filmu nie trzeba przedstawiać, ten film należy znać. Kultowy niemalże film dostarczył aktorowi kolejną nagrodę Oscara ponownie w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego. To tylko trzy role z jego ogromnego, genialnego dorobku filmowego. Kolejne produkcje utwierdzały widzów w przekonaniu, iż jego talent jest nieograniczony.

philadelphia hanx

4. Za co uwielbiamy Toma Hanksa?

Aktor nie bezpodstawnie uznawany był za komika. Także w życiu prywatnym cechuje się dużym poczuciem humoru. Pozował do zdjęć z fanem, który pożyczył od niego okulary, wpadł na parę nowożeńców podczas joggingu i zrobił sobie z nimi zdjęcie, które umieścił na instagramie gratulując im. Jego poufałość w stosunku do fanów wzbudza przyjazne odczucia co do jego postaci. Dziennikarze po wywiadach określali go niejednokrotnie jako idealnego kompana rozmów, a także równego gościa. Oprócz prywaty, jako aktor wykreował wielu bohaterów filmowych, których nietrudno jest darzyć sympatią. Tworzy postaci o wielkim sercu, które poruszają widzów na całym świecie. Na temat swojej kariery aktorskiej wypowiada się tak:

Ten zawód daje możliwość współpracowania z wieloma bardzo różnymi osobami. Nie da się też oszukać czasu. Łapiąc wszystkie propozycje jak popadnie, nie sprawisz, że twoja kariera nabierze tempa. Nie możesz się kierować względami finansowymi czy perspektywą zdjęć w egzotycznych zakątkach świata. Bo jeżeli film będzie zły, zostaną ci tylko fajne wspomnienia czy kilka tysięcy dolarów więcej na koncie. A to na dłuższą metę nic ci nie da.

Aktor został kilkukrotnie wytypowany przez Amerykanów jako najbardziej lubiana postać ze świata Hollywood. Znalazł się na szczycie notowania The Harris Poll aż pięć razy. Poza tym uwielbienie Polaków co do Hanksa wzrasta po opublikowaniu jego zdjęć z Maluchem. Aktor jeździ polskim Fiatem, to rozumie się samo przez się!

 

https://www.youtube.com/watch?v=1ZWLWxpBv5g 

 

5. Gust filmowy

Aktor deklaruje, iż jego ulubionym filmem jest Odyseja kosmiczna: 2001 w reżyserii Stanleya Kubricka z 1968 roku, ale oprócz tego na liście filmów, które docenił pojawia się Słoń (2003) Gusa Van Santa. Jak uważa, jest to najbardziej wzruszający film, jaki kiedykolwiek widział. Wymienia także klasyki takie jak: Fargo braci Coen i Ojciec chrzestny Francisa Forda Coppoli.

Okres historyczny, temat, gatunek – te rzeczy nie mają dla mnie znaczenia. Lubię te filmy, dzięki którym zadaję sobie pytanie: Co bym zrobił, gdybym znalazł się na miejscu bohatera

6. Ciekawostki

– Aktor od lat zmaga się z cukrzycą

– Odrzucił rolę Lestata w Wywiadzie z wampirem, aby zagrać tytułową postać w filmie Forrest Gump. Angaż dostał Tom Cruise

– Tom Hanks jest spokrewniony z Abrahamem Lincolnem (dalece, ale jednak!)

– Aktor ma asteroidę nazwaną jego imieniem: 12818 tomhanks

– Przytył, a następnie zrzucił ponad 20kg do roli w filmie Cast Away: Poza Światem

– Jest wielbicielem Star Treka

– Jest w związku małżeńskim z aktorką Ritą Wilson, którą poznał na planie filmu Ochotnicy

– Jest bliskim przyjacielem Bruce’a Springsteena – amerykańskiej gwiazdy rocka

 – Podczas kręcenia Cast Away: Poza światem aktor otrzymał dialogi dla piłki Wilson, żeby lepiej wczuć się w rolę i zbudować wiarygodną więź z przedmiotem

– W filmie Forrest Gump dublerem w słynnej scenie biegu przez Stany Zjednoczone był młodszy brat Toma – Jim

– Hanks osobiście zaproponował Leonardowi Di Caprio rolę kamerlinga w filmie Anioły i demony, jednak ten ją odrzucił

– W 2016 roku otrzymał Prezydencki Medal Wolności

– Otrzymał wyróżnienie Distinguished Public Service Award za rolę w Szeregowcu Ryanie od amerykańskiej marynarki wojennej

he knows youre alone hanks 

7. Cytaty

Moja praca to więcej zabawy, niż się wydaje, ale jednocześnie to bardzo straszne. Zawsze stąpasz po cienkim lodzie. Wydaje mi się, że to coś w rodzaju bycia sportowcem. Kiedy ludzie pytają największe gwiazdy piłki nożnej lub graczy w krykieta za czym tęsknią najbardziej, kiedy przychodzi czas przerwy – mówią, że za tym momentem, kiedy piłka leci w ich stronę. To jest taki piękny niepokój, kiedy powtarza się proszę, nie pozwól mi tego spieprzyć. Gdybym nigdy nie dostał szansy robienia tego, co robię, tęskniłbym za tym, jak za niczym innym. Ten strach sprawia, że czuję, że żyję. To piękne uczucie, piękniejsze od czegokolwiek innego na świecie. 

 

Za każdym razem kiedy zaczynasz robić coś nowego, jesteś zaangażowany w udoskonalaniu samego siebie i jeżeli jakiś aktor powie coś przeciwnego, ma mniejsze oczekiwania. 

 

Robię to, co kocham w życiu. To najlepsza praca na świecie, ale muszę przetrwać ogrom zainteresowania, na które tak naprawdę nie zasługuję. Powinienem zostać wierny odpowiedzialności co do mojego zawodu. Zawsze staram się skupiać na sprawach najważniejszych. 

 

8. Życie prywatne

Tom Hanks poznał swoją pierwszą żonę – aktorkę i producentkę Samanthę Lewes (właściwie Susan Dillingham) – w czasach koledżu. Pobrali się w 1978 roku. Hanks ma z Samanthą dwoje dzieci – Colina i Elizabeth. Lewes zmarła na raka kości. Rok po stracie żony ponownie wziął ślub z aktorką Ritą Wilson, z którą także ma dwoje dzieci – Chestera i Trumana. Akor wspierał także fundacje charytatywne oraz wszelkie działania tego typu między innymi Bid 2 Beat AIDS, pojawił się jako gość honorowy na gali 125-lecia Chabot Space and Science Center, wsparł fundację Elevate Hope dla porzuconych dzieci, która zajmuje się terapią poprzez muzykę i sztukę. To tylko kilka przykładów z jego szerokiej działalności charytatywnej. Poza tym wspierał finansowo polityków Partii Demokratycznej. Wyraża akceptację małżeństw par tej samej płci. Obszar jego zainteresowań jest szeroki. Oprócz filmowej i aktorskiej pasji jest także kibicem angielskiej ligi piłkarskiej Aston Villa. Hanks przeżył także dramat po informacji o tym, że jego żona ma raka piersi. Sam jednak zmaga się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. 

 He Got Starstruck Tom Hanks Rita Wilson

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Studentka kulturoznawstwa, organizatorka festiwali filmowych i muzycznych, fanka Johna Cassavetesa i miłośniczka progresywnego rocka.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?