Kim jest Metallo? Historia superzłoczyńcy #18

 Historia Metallo

Metallo to postać, której geneza dość często jest zmieniana przez scenarzystów. Pierwszy raz złoczyńca o pseudonimie Metallo pojawił się w złotej erze komiksu już w roku 1942, w 6. numerze serii World’s Finest Comics. Był to naukowiec – przestępca George Grant, który skonstruował metalową zbroję i porwał Lois Lane, aby zmierzyć się z Supermanem. Srebrna era też miała swojego Metallo. Tym razem był to robot bojowy z planety Krypton, który zmierzył się z Supeboyem w 49. wydaniu solowych przygód Chłopaka ze Stali.

Najsławniejszą wersje złoczyńcy stworzył scenarzysta Robert Bernstein i rysownik Al Plastino w dwieście pięćdziesiątym numerze Action Comics z roku 1959. John Corben był człowiekiem renesansu. Zawodowo zajmował się dziennikarstwem, posiadał także rozległą wiedzę naukową, a do pensji dorabiał sobie jako złodziej i morderca na zlecenie. Pewnej burzowej nocy Corben jechał estakadą w górach obmyślając plan kolejnej zbrodni. Nagle stracił panowanie nad pojazdem, maszyna stoczyła się z klifu. Jakiś czas później ledwo żywego Corbena odnalazł emerytowany naukowiec wraz z małżonką. Profesor skonstruował dziennikarzowi nowe ciało z niezniszczalnego metalu zasilane kapsułkami uranu, które złoczyńca musiał przyjmować przynajmniej raz dziennie. Z narządów organicznych zostawił tylko mózg, a metalowy szkielet oblekł gumowym materiałem świetnie imitującym ludzką skórę. Było też drugie tajemnicze źródło energii zasilające metalowe ciało. Niestety profesor nie zdążył wyjawić Corbenowi tej tajemnicy, ponieważ wskutek ulewnych deszczy z gór zeszła lawina błota i kamieni, przysypując dom naukowca. John bez trudu uwalnia się spod lawiny kamieni, poznając przy okazji wielką siłę nowego metalowego ciała i zarazem swojego zbawcę. Niestety, staruszek od tego momentu całe życie spędzi na wózku inwalidzkim.

Zobacz również: Kim jest Jason Todd? Historia antybohatera #3

Corben wraca do Metropolis i zatrudnia się w Daily Planet jako dziennikarz. Clark Kent, ściskając dłoń nowego kolegi po fachu wyczuwa, że pod skórą skrywa się metalowy szkielet. John próbuje poderwać Lois Lane, ale kobieta nie jest zainteresowana nowym adoratorem. Podczas gdy Superman ratuje marynarzy z uszkodzonej atomowej łodzi podwodnej, Corben korzysta z okazji i kruszy mury fabryki uranu, przy okazji kradnie też inne pierwiastki, które pozwalają na zwiększenie siły i ulepszenie nowego serca. Kradzieże zdarzają się od tej chwili regularnie. W końcu prasa, radio i telewizja chrzczą nowego złoczyńcę mianem Metallo, bo niczym taran z metalu kruszy mury okradanych fabryk. Tymczasem niczego niepodejrzewająca Lois wpada w sam środek strzelaniny między policjantami a złodziejami. Będąc w pobliżu, Robert osłania kobietę przed fruwającymi pociskami własną piersią. Lois wydedukowała, że to John jest Supermanem. Oszust wykorzystał sytuację, zgolił wąsy przywdział replikę stroju Człowieka ze Stali. Oszustwo jednak szybko wyszło na jaw, ponieważ Metallo nie potrafił latać jak Superman. Bohater unieszkodliwił złoczyńcę, utrudniając mu dostęp do uranu i dosłownie wydmuchując go z miasta. Corbenowi jednak udało się uciec. Skompromitowany wrócił do profesora i poprosił go, aby ten zdradził mu tajemnicę drugiego źródła energii. Tym źródłem był kawałek kryptonitu. Wykorzystał go jako pułapkę na Supermana. Metallo włamał się do wojskowej fabryki produkującej bomby i zostawił tam śmiercionośny odłamek. Superman dał się złapać w pułapkę. Tryumfujący bandyta zastąpił swoje dotychczasowe serce kawałkiem zielonego pierwiastka. Myśląc, że Superman nie żyje, Corben przylatuje do mieszkania Lois i otwiera przed zszokowaną dziewczyną klapę na piersi, aby pokazać jej swoje nowe serce. W tym momencie umiera w mieszkaniu Lois. Prawdziwy Superman dociera na miejsce i wyjaśnia reporterce, kim tak naprawdę okazał się John Corben. Wygląda na to, że zabiło go promieniowanie kryptonitowego serca.

W 310 numerze Supermana z 1977 roku poznajemy Rogera Corbena brata tragicznie zmarłego Johna. Postać tę stworzyli Curt Swan i Martin Pasko. Roger transferuje swoją jaźń do nowego zrobotyzowanego ciała i poprzez operację plastyczną upodabnia się do swojego zmarłego brata. Tak jak poprzedni Metallo, korzysta z kryptonitowego serca. Ta wersja morderczego robota pojawia się na łamach komiksów do 1986 roku. W historii zatytułowanej Whatever Happened to the Man of Tomorrow scenarzysta Alan Moore uśmierca Rogera Corbena.

Współczesną wersję Metallo po raz pierwszy ukazał John Byrne w 1986 roku w mini serii The Man of Steel, zmieniając ogólną genezę postaci i przekształcając ją w morderczego cyborga. Byrne również dostosował Johna Corbena do współczesnego świata komiksów DC. Metallo w interpretacji Byrna pojawiał się w komiksach przez ponad dwadzieścia lat. W tym czasie stał się maszyną do zabijania, stracił swoje kryptonitowe serce i odzyskał moc dzięki Lexowi Luthorowi. W latach 90. zawarł nawet pakt z demonem Neronem i starł się z Doom Patrol.

W mini serii Superman: Secret Orgin z lat 2009-2010 Metallo powrócił jako ofiara wojskowych eksperymentów, tym razem jednak kryptonitowe serce zastąpiono potężnym rdzeniem z kryptonitu. To jedna z bardziej tragicznych wersji tej postaci. W linii wydawniczej DC New 52 pseudonim Metallo przyjął generał Sam Lane, który wziął udział w eksperymencie wojskowym, nie do końca udanym. Po ucieczce z bazy wojskowej został zmanipulowany przez Brainiaca i Johna Corbena, przez co chciał zabić Supermana. To jedyna wersja Metallo, która odzyskała swoje człowieczeństwo i wróciła do służby w Armii Stanów Zjednoczonych.

Każdy ze światów DC ma swoją wersję morderczego Metallo. Dziś to bardziej maszyna lub technologia, którą wykorzystuje np. Brainiac 13 lub Lex Luthor. Metallo jest też częścią Supermana Cyborga. Należy jednak pamiętać, że John Corben to wciąż psychopata w ciele robota. Jednocześnie pozostaje postacią tragiczną.    

Ilustracja wprowadzenia – materiały prasowe

Jestem miłośnikiem grozy filmowej i literackiej, zakochanym we wszelkiego rodzaju klasyce. Od czasu do czau prowadzę autorskiego bloga.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?