Kim jest Wolverine? Historia superbohatera #9

 

UWAGA: ARTYKUŁ ZAWIERA SPOILERY!

W 2001 roku Paul Jenkins i Andy Kubert odsłonili przed czytelnikami pierwsze fakty z dzieciństwa i wczesnej młodości Wolverine’a. James Howlett urodził się Kanadyjskiej prowincji Alberta pomiędzy 1882 – 1885 rokiem, w zamożnej rodzinie Johna i Elizabeth Howlettów. Był drugim dziedzicem rodu. Jego młodszy brat umarł w bardzo młodym wieku. James był dzieckiem z nieprawego łoża. Nie ulega wątpliwości, że zmutowane geny i uśpioną zwierzęcą naturę James odziedziczył po swoim biologicznym ojcu, Thomasie Loganie, ogrodniku Howlettów. W życiu młodego Jamesa pojawiła się dwunastoletnia Rose, w dzieciństwie towarzyszka zabaw. Im chłopak był starszy, tym trudniej było mu panować nad sobą. Pewnej burzliwej nocy, pijany Thomas Logan postanowił wyrównać rachunki z Howlettami, których szczerze nienawidził. Zarzewiem konfliktu był drugi syn Thomasa, brutalny i nieokrzesany chłopak, na którego wołano Pies. Pies był wychowywany przez ojca twardą ręką. Z wiekiem ujawniała się jego psychopatyczna natura, lubił znęcać się nad zwierzętami. Skrycie pożądał Rose, która wyrosła na atrakcyjną młodą kobietę. Sytuacja zaogniła się, gdy chłopak próbował zrobić jej krzywdę. James zawiadomił o tym fakcie ojca Johna Howletta. Pies w odwecie poderżnął gardło szczeniakowi, którego James dostał w prezencie pod choinkę. Dalej wydarzenia potoczyły się lawinowo. Pijany Thomas wtargnął nocą do rezydencji, zastraszył Rose i Elizabeth i zastrzelił Johna Howletta. Widząc to, młody James wpadł szał. Spomiędzy palców rąk zaczęły mu wyrastać kostne szpony. Oszpecił Psa i zabił Thomasa. Widząc to, Elizabeth popełniła samobójstwo. Poczucie winy, strata pierwszego dziecka i grzeszne uczucie do Logana przez lata wyniszczało jej ciało i umysł. Widok mutacji Jamesa sprawił, że kobieta do reszty postradała zmysły. Niestety sceny te, tak kluczowe dla historii bohatera, zostały potraktowane pobieżnie w pierwszym filmie o przygodach Wolverine’a z 2009 roku.

Po tych wydarzeniach, Rose z Jamesem uciekają z Alberty. Można śmiało stwierdzić, że właśnie wtedy rozpoczęła się odyseja zadziornego Kanadyjczyka. Wtedy też dowiadujemy się o czynniku gojącym rany chłopaka, ale też powodującym częściowe zaniki pamięci pod wpływem gwałtownych i bolesnych przeżyć. Uciekinierzy trafiają do Jukonu i przez kilka lat żyją spokojnie w społeczności górników. James dla bezpieczeństwa zmienia nazwisko na Logan. W lasach Jukonu przyłącza się do stada wilków i z niezdarnego młokosa przeistacza się w mężczyznę, który za wszelką cenę próbuje powrócić na łono natury. Zyskuje szacunek wśród mieszkańców osady. Z powodu zadziornego i niezłomnego charakteru, towarzysze nadają mu przydomek „Rosomak”. Zresztą człowiek znany jako Logan od tej chwili będzie miał wiele przydomków. Rose chce rozpocząć nowe życie u boku zarządcy osady – Smytha. Logan, przez lata ukrywając swoje uczucia do dziewczyny, z trudem przyjmuję tę wiadomość, w końcu jednak godzi się z wyborem swojej towarzyszki i opiekunki. Niestety, demony przeszłości po raz pierwszy dają o sobie znać. Do osady przybywa Pies, by wyrównać rachunki z Jamesem. W czasie walki Wolverine przypadkowo zabija Rose, przebijając ją swoimi kostnymi szponami. Bohater w rozpaczy zaszywa się w leśnej głuszy i przyłącza do stada wilków.

W 2014 roku scenarzysta Kieron Gillen kontynuował historię rozpoczętą przez Paula Jenkinsa. Akcja tej opowieści rozgrywa się w roku 1907, parę lat po tragicznych wydarzeniach, których byliśmy świadkami w górniczej osadzie. Logan prowadzi życie wśród wilków. Niestety, nieudany eksperyment niejakiego doktora Essexa brutalnie przerywa spokojne życie stada. Mutant, który stał się szlachetnym dzikusem, po raz kolejny musi stanąć do nierównej walki z tak zwanym cywilizowanym światem. Pojawiają się też inni, podobni jemu osobnicy, w osobach rodzeństwa Creed. Czytając opowieści o Loganie możemy być pewni, że jego przeciwnicy z przeszłości w ten czy inny sposób dadzą o sobie znać.

Możemy przypuszczać , że Logan brał też udział w pierwszej wojnie światowej. Na pewno wspierał Kapitana Amerykę w czasie walki z oddziałami Hydry podczas drugiej wojny światowej. Te wątki poruszane są m.in. w serialach animowanych X-Men z 1992 i X-Men: Ewolucja z 2000 roku. W tym miejscu warto wspomnieć, że Rosomak zawitał także do Polski! W 1942 roku uprzykrzał życie komendantom jednego z nazistowskich obozów zagłady jako więzień zero.

Dzięki scenarzyście Brianowi K. Vaughanowi poznaliśmy wydarzenia z 1945, po których Logan stał się mężczyzną w znaczeniu dosłownym. Opowieść ma charakter retrospektywny i rozgrywa się w Japonii. To prosta, surowa historia, w której bohater nie jest jeszcze w pełni ukształtowany psychicznie. Niestety, po raz kolejny na drodze Logana stanie psychopatyczny mutant i brutalnie przerwie słodkie chwile z tajemniczą kochanką. Po latach Logan wraca w to samo miejsce, aby wyrównać rachunki z mordercą ukochanej.

Zobacz również: Kim jest Zimowy Żołnierz? Historia superbohatera #7

Po wojnie Rosomak wraca do rodzinnej Kanady, gdzie zostaje zwerbowany do tajnej rządowej grupy paramilitarnej Alpha Flight, stworzonej przez tajemniczy departament H. Jednym z pierwszych zadań nowego członka frakcji było spacyfikowanie szalejących w kanadyjskich lasach niesamowitego Hulka i bestii zwanej Wendigo. Wydarzenia te rozegrały się w 181 numerze serii Incredible Hulk z 1974 roku. Był to debiut postaci na łamach kolorowych zeszytów. Lein Wein, twórca Wolverina, ubrał go w krzykliwy, żółto-niebieski strój. Wtedy wszystko wskazywało na to, że na jednym występie gościnnym skończy się kariera tego herosa. Na szczęście rok później Dave Cockrum dołączył Logana do nowej drużyny Uncanny X-Men, z lekko zmienionym wyglądem stroju. Powiedzmy sobie szczerze, życie w komunie wesołych mutantów pod okiem profesora Xaviera nie do końca było tym, czego pragnął porywczy zabijaka. Wolverine jest osobnikiem dość szorstkim w obejściu, co widać, gdy jest zmuszony działać drużynowo, czy to z X-Men, czy też z Avengers. Problemy z alkoholem i kłopoty z pamięcią, oraz dzika natura nie dawały Loganowi spokoju. Brytyjski scenarzysta i rysownik, Barry Windsor –Smith, opowiedział o tym mrocznym okresie życia Jamesa w przełomowej historii zatytułowanej Broń X. Tajne eksperymenty, które przeprowadzano na Loganie, można nazwać cielesnym horrorem. To wtedy obleczono jego szkielet niezniszczalnym metalem nazwanym adamantium. Na srebrnym ekranie ukazano je w filmie X-Men 2 Bryana Singera. I filmowej genezie. Jednak żadna wizja ekranowa tych wydarzeń nie oddaje siły oryginału. Wydarzenia z tego okresu wypaliły niezatarte piętno w umyśle i życiorysie postaci. Tak jak Batman raz po raz przeżywa śmierć swoich rodziców, czy to na srebrnym ekranie, czy w komiksie, tak Logan wraca wspomnieniami do okresu, kiedy był marionetką w rękach naukowców. Faktem jest, że to te traumatyczne wydarzenia w pełni ukształtowały charakter Kanadyjczyka, więc nic w tym dziwnego, że wielu scenarzystów wraca do tego okresu w swoich opowieściach.

Znaczącym wątkiem w historii Wolverine’a są jego podróże do Japonii. Scenarzysta Chris Claremont, wraz z rysownikiem Frankiem Millerem, uczynili ten element tematem przewodnim mini serii z 1982 roku. Historia zatytułowana po prostu Wolverine, z miejsca weszła do kanonu komiksów o najsłynniejszym mutancie Marvela. Logan – samuraj zakochany z wzajemnością w Mariko Yoshida, musi walczyć o rękę ukochanej z jej apodyktycznym ojcem, który oględnie rzecz ujmując nie zgadza się na ślub córki z dzikusem z Zachodu. Niestety i tym razem filmowcy nie potrafili w pełni wykorzystać potencjału tego wątku w filmie z 2013 roku. Historia związku z Mariko nie kończy się dobrze. Śmierć ukochanej sprawiła, że Logana ściga jeszcze więcej demonów i dochodzą kolejne wyrzuty sumienia.

Ze śmiercią popularnego Rosomaka sprawa jest dość skomplikowana. Oficjalnie Wolverine nie żyje od pewnego czasu. Jego dziedzictwo odcisnęło jednak piętno na całym uniwersum Marvela. W Polsce mieliśmy okazje przeczytać mini serię Wolverine: koniec, która tak naprawdę niewiele ma wspólnego z chronologią historii mutanta i odczytywać ją należy jako opowieść w stylu: „co by było, gdyby Wolverine umarł?” Co ciekawe, Logan w tej historii nie umiera, a scenariusz nawet jak na poplątane losy Logana jest dość naciągany. W komiksach istnieje wiele alternatywnych światów, w których Logan (jeszcze) nie wyzionął ducha. Najpopularniejszy z nich to postapokaliptyczna rzeczywistość, w której Kanadyjczyk jest starcem przemierzającym pustkowia rodem z Dzikiego Zachodu. W stronę tego świata mają zwrócić się twórcy najnowszego filmu.

Zobacz również: Kim jest Quicksilver? Historia superbohatera #8

Z prostej psychologicznie postaci, Wolverine przez lata zmienił się w najbardziej rozpoznawalnego mutanta. Jego życiorys ma jeszcze wiele białych kart do zapisania. Każdy miłośnik mutantów Marvela zaświadczy, że Wolverine wciąż jest „najlepszy w tym, co robi, choć nie jest to miłe” i na emeryturę się nie wybiera, mimo ponad stu trzydziestu lat na karku.

Ilustracja wprowadzenia – materiały prasowe

Jestem miłośnikiem grozy filmowej i literackiej, zakochanym we wszelkiego rodzaju klasyce. Od czasu do czau prowadzę autorskiego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?