Drugi sezon serialu The Flash, produkcji stacji CW, zmierza ku końcowi, a niedawno zadebiutował w Polsce pierwszy komiks ze szkarłatnym sprinterem w roli głównej. Z tej okazji przybliżę Wam historię speedsterów i wyjaśnię skąd biorą się ich nadludzkie zdolności.
Czym jest Speedforce?
Speedforce, to ponadwymiarowe pole energii, które zapewnia speedsterom ich zdolności. Zostało ono stworzone przez samego Barry’ego Allena, gdy ten został porażony piorunem, a powstała przez to moc rozprzestrzeniła się w czasie i po różnych światach. Energia ta pozwala sprinterom poruszać się z praktycznie nieograniczoną prędkością, co w konsekwencji umożliwia im także m.in. podróże w czasie, między wymiarami czy przenikanie przez obiekty stałe. Speedforce w komiksach przedstawiany jest jako żółte wiązki energii, obejmujące wszystkich speedsterów, jednak nie wszystkie postacie umiejące poruszać się z nadludzką prędkością są sprinterami . Dla przykładu zarówno Superman jak i Green Lantern, mimo umiejętności błyskawicznego poruszania się, nie są określani tym mianem.
*niektóre zaprezentowane w artykule informacje opierają się o starsze komiksy i alternatywne rzeczywistości, więc mogą kolidować z serią komiksów z New 52
Najważniejsi speedsterzy w uniwersum DC Comics:
Jay Garrick (debiut w Flash Comics #1, 1940)
Pierwszy Flash zdobył swoje moce przez wypadek we własnym laboratorium. Kontakt niebezpiecznych chemikaliów z ciałem Garricka sprawił, że uzyskał on dostęp do speedforce. Od czasu wypadku, Garrick zapewnia bezpieczeństwo Keystone City, znajdującego się na Ziemi- 2. Garrick był jednym z ojców założycieli Justice Society of America, a jego głównym przeciwnikiem był Rival.
Barry Allen (debiut w Showcase vol. 1 #4,1956)
Policyjny laborant z traumatycznym dzieciństwem zyskał swoje moce dzięki uderzeniu pioruna połączonego z wylanymi chemikaliami. Barry Allen to niewątpliwie najbardziej znany speedster uniwersum DC Comics, a także najbardziej lubiany. To on poświęcił życie, aby uratować wszechświat i to on stał się jednością ze speedforce. Allen za dnia poświęca się pracy w policji, a w nocy chroni Central City przed złem i bezprawiem. Jego głównym przeciwnikiem jest Profesor Zoom, czyli Reverse Flash
Eobard Thawne aka Reverse Flash (debiut w Flash Comics #104, 1949)
Urodzony w XXV wieku, Eobard Thawne miał obsesję na punkcie Flasha. Zyskał on swoje moce rekonstruując okoliczności wypadku Allena, a potem cofnął się w czasie, by poznać swojego idola. Plan Eobarda nie powiódł się, i trafił do okresu, w którym Barry od dawna był martwy. Oślepiony szaleństwem i desperacją, Thawne zdał sobie sprawę, że jego przeznaczeniem jest zostanie przeciwnikiem swojego dawnego bohatera.
Wally West (debiut w Flash #110, 1959)
Pierwszy Kid Flash i następca Allena – Wally West zyskał swoje moce tak samo jak Barry. Jako jeden z założycieli Teen Titans, Wally po pewnym czasie przerósł swojego mentora i stał się na tyle szybki, że jako jedyny speedster miał bezpośredni dostęp do speedforce. Zyskał on umiejętność kradzieży szybkości i dawania jej ludziom i przedmiotom, a nawet mógł wytworzyć własny strój używając wyłącznie swoich mocy. Jego głównym przeciwnikiem był Zoom.
Hunter Zolomon aka Zoom (debiut w The Flash: Secret Files & Origins #3, 2002)
Trzeci Reverse- Flash, kiedyś przyjaciel, a później wróg Flasha- Hunter Zolomon po nieszczęśliwym wypadku z udziałem Goryla Grodda, zwrócił się z prośbą o pomoc do tamtejszego Flasha- Wally’ego Westa. Chciał, żeby szkarłatny sprinter cofnął się w czasie i przywrócił mu sprawność fizyczną. West obawiał się konsekwencji naruszenia kontinuum czasoprzestrzennego, więc odmówił Hunterowi. Ogarnięty żądzą zemsty Zolomon ukradł strój Profesora Zooma, przybrał przydomek Zoom i chciał wziąć sprawy w swoje ręce, więc podjął próbę samodzielnego cofnięcia się w czasie. W wyniku eksplozji, Hunter został przerzucony na inną, szybszą linię czasu. Oznacza to, że Zoom nie jest speedsterem w pełnym tego słowa znaczeniu, a bardziej manipulatorem czasu. Podczas biegu kontroluje on upływ czasu dookoła siebie, co w konsekwencji pozwala mu na poruszanie się z niesamowitą prędkością.
Bart Allen (debiut w The Flash #91, 1994)
Wnuk Barry’ego Allena- Bart odziedziczył szybkość po swoim dziadku, jednak po jego narodzinach okazało się, że chłopak nie tylko umie poruszać się z nadludzką prędkością, ale także starzeje się bardzo szybko. Na jego nietypowe schorzenie miała pomóc podróż w czasie i zasięgnięcie pomocy Wally’ego Westa. Plan się udał i Bart zachował swoje moce, jednocześnie zaczynając normalnie się rozwijać. Znany był z impulsywnych działań, przez co uzyskał przydomek Impulse. Po jakimś czasie stał się Kid Flashem oraz dołączył do Teen Titans.
Bonus:
Black Flash (tożsamość nieznana) (debiut w Flash Volume 2 #138, 1998)
Ta tajemnicza postać o wyglądzie martwego speedstera pojawiała się wyłącznie przed śmiercią Barry’ego Allena i Johnny’ego Quicka. Widziano go także przy paru poważnych wypadkach Maxa Mercury’ego. Nikt nie wie kim jest i skąd pochodzi, aczkolwiek jedna z teorii na istnienie Black Flasha głosi, że zwykła śmierć nie jest zdolna dogonić speedsterów.
Oczywiście speedsterów w uniwersum DC Comics jest znacznie więcej, ale wymienienie ich wszystkich zajęłoby za dużo miejsca. W mojej opinii przedstawione postacie są tymi najważniejszymi i najbardziej godnymi uwagi. I Pamiętajcie następny odcinek serialu The Flash już 10 maja!
May the (speed)force be with you!
Źródła: SourceFedNerd, VariantComics, Wikipedia / Ilustracja wprowadzenia – materiały prasowe