Leonardo DiCaprio – Czy wiesz o nim wszystko? Infiltracja #54

1. Skąd wziął się przyszły Wilk z Wall Street?

Leonardo Wilhelm DiCaprio urodził się 11 listopada 1974 roku jako jedyne dziecko Irmelin Indenbirken oraz George’a DiCaprio. Pewna legenda głosi, że przed narodzinami matka aktora często wybierała się do muzeów, gdyż wierzyła, że dzięki kontaktowi ze sztuką, jej pociecha zostanie artystą. Wpatrując się w jedno z dzieł Leonarda da Vinci, postanowiła, iż nada swojemu dziecku imię renesansowego geniusza. Rodzice Leonardo DiCaprio rozwiedli się, kiedy był zaledwie brzdącem i większość życia wychowywany był przez matkę. Mimo tego, utrzymywał bliskie kontakty z ojcem, autorem komiksów. Rodzice mieli wyjątkowy wpływ na rozwijanie aktorskich zainteresowań chłopca. Nie odniósł jednak większego sukcesu, aż do czasów nastoletnich.

Młody Leonardo DiCaprio

Źródła: buzfeed.com i instyle.co.uk

2. Pierwsza rola?

Przez lata młody DiCaprio miał liczne problemy z agentami. Jeden z nich nie chciał nawet podpisać z nim umowy z powodu zbyt europejsko brzmiącego nazwiska i zalecał zmienić je na amerykańskie – Lenny Williams. W 1988 roku zaczął swoją aktorską przygodę występami w telewizyjnych reklamach m.in. gum do żucia. Pokazywał się także w licznych serialach i operach mydlanych. Na planie jednego z nich poznał Tobey’a Maguire’a, z którym do dzisiaj się przyjaźni. W 1991 roku został obsadzony w serialu Dzieciaki, kłopoty i my, a także w niskobudżetowym horrorze Critters 3. Lata świetności miały jednak dopiero nadejść.

3. Przełom w karierze?

DiCaprio po raz pierwszy zademonstrował opinii publicznej swój aktorski talent w filmie Chłopięcy Świat. Stając na ekranie w szranki z aktorem wagi ciężkiej, Robertem de Niro, Leonardo pokazał, że jest zdecydowanie kimś więcej niż tylko ładnym chłopcem.

W 1993 roku zagrał u boku Johnny’ego Deppa w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a. Rola niepełnosprawnego Arniego została przez niego zagrana tak wiarygodnie, że widzowie myśleli, że mieli do czynienia z prawdziwie chorym chłopcem. Ta kreacja przyniosła mu także pierwszą nominację do Oscara już w wieku 19 lat oraz otworzyła drzwi do międzynarodowej sławy. Od 1996 roku, kiedy wystąpił w nowoczesnej adaptacji szekspirowskiego dramatu Romeo i Julia na całym świecie rozpoczęło się wzdychanie nastolatek do młodego aktora. Zjawisko to zostało nazwane potocznie “leomanią” i osiągnęło swoje apogeum wraz z premierą kasowego przeboju Jamesa Camerona – Titanic, na planie którego poznał swoją bliską obecnie przyjaciółkę, Kate Winslet. Niewiele brakowało, a Leonardo DiCaprio odrzuciłby role Jacka Dawsona, gdyż był wtedy zainteresowany grą w filmie Boogie Nights.

Od 2002 roku kariera DiCaprio obfitowała we współprace z najlepszymi reżyserami Hollywood m.in. Martinem Scorsese, Stevenem Spielbergiem oraz Quentinem Tarantino. Stał się wkrótce ulubieńcem tego pierwszego i obaj panowie mają już za sobą cztery świetne filmy. Powyższy okres wiązał się także z licznymi nominacjami do prestiżowych filmowych nagród, w tym pięć do Nagrody Akademii. Po wielu latach oczekiwań odebrał swoją upragnioną statuetkę za rolę w filmie Alejandro G. Inarritu – Zjawa. Poniżej video zawierające wszystkie dotychczasowe lepsze i gorsze występy Leonardo DiCaprio:

4. Największa zawodowa wpadka?

Lata 1998 – 2002 z pewnością nie były przychylne dla wschodzącej gwiazdy Hollywoodu. Wtedy to zagrał braci bliźniaków w filmie Człowiek w żelaznej masce, za co później otrzymał Złotą Malinę w kategorii (uwaga) najgorszy ekranowy duet. Występ w Niebiańskiej plaży także nie spodobał się krytykom. Skończyło się jednak tylko na nominacji do tej antynagrody. W 2002 roku Leonardo DiCaprio rozpoczął współpracę z Martinem Scorsese w filmie Gangi Nowego Jorku. Jednakże on, jak i cała obsada zostali całkowicie przyćmieni przez talent Daniela Day-Lewisa. DiCaprio powrócił do formy wraz filmem Złap mnie jeśli potrafisz i później było już tylko lepiej.

5. Za co kochamy Leonardo DiCaprio?

Leonardo DiCaprio z całą pewnością jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów współczesnego przemysłu filmowego. Z niezwykłym profesjonalizmem potrafi wczuć się w każdą otrzymaną rolę. Na ekranie potrafi być zarówno słodkim chłopcem, jak i bezwzględnym czarnym charakterem Jego najbardziej zapadającymi w pamięć kreacjami z pewnością są: Arnie Gilbert, Calvin Candy oraz Jordan Belford.

Przez ostatnie lata był on głównym bohaterem internetowych memów, na których śmiano się z nieposiadania przez niego tej najważniejszej złotej statuetki – Oscara. Powstała nawet internetowa gra, w której mamy za zadanie biec, co sił w nogach (a może palcach) w pogoni za nagrodą. Mimo, że w tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła, przez kilka tygodni po ceremonii rozdania Nagród Akademii internet, aż pękał od ilości coraz to nowszych obrazków i gifów z nowym laureatem w roli głównej.

Leonardo jest także czynnym działaczem charytatywnym. W 1998 roku aktor założył Leonardo DiCaprio Foundation, której celem jest ochrona ostatnich dzikich miejsc na Ziemi i budowa bardziej harmonijnego związku między ludzkością, a światem przyrody. Zebrane dzięki niej pieniądze zostały przeznaczone m.in. na ochronę tygrysów w Nepalu oraz dzikich słoni, a także wzmocnienie pozycji działaczy i organizacji walczących o ochronę naszej planety. Aktor wielokrotnie podkreślał, że dobro naszej planety powinno być naszym największym priorytetem. Przypomnijmy sobie koniec jego przemowy po odebraniu nagrody, gdzie porusza ten temat:

6. Ciemne strony?

Według artykułu przedstawiającego nocne życie gwiazdora, w czasach “leomanii” DiCaprio wraz ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi, m.in. Tobeyem Maguirem założył małą organizację o nazwie “Pussy Posse”. Jej członkowie podrywali gromady zauroczonych fanek, wywoływali bójki, a także nie dawali napiwków. Mimo, że grupa przeszła do historii, to jej pozostałości możemy ujrzeć w filmie Don’s Plum z 1995 roku. W nim właśnie bohaterowie grani przez DiCaprio, Maguire’a, a także Kevina Connolly’ego, zebrani w ulubionej knajpie, poruszali tematy seksu, alkoholu i narkotyków. Co więcej, żeby dodać filmowi wiarygodności, wszystkie kwestie zostały przez aktorów zaimprowizowane.

DiCaprio nie chciał, żeby dzieło ujrzało światło dzienne, twierdząc, iż jest ono słabe i może zaszkodzić jego karierze. Podczas kręcenia filmu, myślał, że skończy się tylko na wydaniu nieznaczącego krótkiego metrażu i nie było mowy, aby trafił on do kin. Sprawa zakończyła się procesem sądowym, gdzie doszło do ugody z producentem Don’s Plum – Davidem Stutmanem, który otrzymał 10 milionów $ i wstrzymał dystrybucję w amerykańskich kinach. Mimo to, obraz miał swoją premierę w 2001 roku na festiwalu w Berlinie i o dziwo został przyzwoicie przyjęty przez widzów.

Leonardo DiCaprion w Wilku z Wall Street

Fot. Kadr z filmu Wilk z Wall Street

7. Najwyższa gaża?

Leonardo DiCaprio z pewnością jest także jednym z najlepiej zarabiających na świecie aktorów. Za Wilka z Wall Street na jego koncie pojawiła się suma 25 mln. $. Ale mimo wszystko to nie jest największa suma, jaką udało mu się zarobić na filmie. Rekord w tej kategorii należy do Incepcji Christophera Nolana, ponieważ oprócz tradycyjnej zapłaty za rolę, jego wynagrodzenie obejmowało także wpływy z późniejszej dystrybucji filmu. Magiczna liczba wyniosła aż 59 mln. $.

8. Życie rodzinne?

Mimo, że Leonardo DiCaprio ma już za sobą wiele przeżytych związków z kobietami to jednak nigdy nie zdecydował się, żeby z którąś doszło do ślubnej ceremonii. Uważa, że małżonka i rodzinne obowiązki prawdopodobnie byłyby balastem w jego błyskotliwej karierze. Bez ogródek przyznaje, że praca jest dla niego najwyższym priorytetem. W blaskach fleszy podczas licznych ceremonii, możemy go często zobaczyć z towarzyszącą mu matką, Imerlin. Zawsze otwarcie wyznaje, że jest ona najważniejszą osobą w jego życiu.

Leonardo DiCaprion i jego matka Irmelin

Źródło: Daily Express

9. Gust filmowy

W 2006 roku w wywiadzie dla Independent podał listę swoich ulubionych filmów: Złodzieje rowerówTaksówkarzLawrence z Arabii, Osiem i półTrzeci człowiekStraż przybocznaBulwar Zachodzącego Słońca, Lśnienie  oraz Na wschód od Edenu. Dodatkowo przyznaje, że jego ulubionymi aktorami są Robert de Niro i Jack Nicholson, aktorką Meryl Streep, a reżyserem nie kto inny, jak Martin Scorsese. W dzieciństwie jego ulubionymi filmami były: Willy Wonka i fabryka czekolady oraz Wzgórze królików.

10. Ciekawostki:

 • Pamiętacie scenę zdemaskowania głównych bohaterów filmu Django? Okazało się, że moment w którym Calvin Candy, grany przez DiCaprio, uderza dłonią w stół była improwizowana. Aktor przez przypadek rozbił stojącą na stole szklankę i zranił się w rękę, ale mimo krwi nie wypadł z roli. Dzięki temu, scena wygląda jeszcze lepiej. Ci, którzy nie wiedzą o co chodzi, mogą obejrzeć omawiany fragment poniżej:

 • Posługiwania się bronią do filmu Infiltracja uczył się od Thella Reeda, który szkolił także m.in. Edwarda Nortona, Brada Pitta czy Vala Kilmera.
 • Miał wcielić się w postać Jamesa Deana w filmie biograficznym o sławnym aktorze. Odrzucił propozycję, bo doszedł do wniosku, że jego doświadczenie nie jest wystarczające do objęcia tej roli.
 • Magazyn “People” w 1998 roku wybrał go jednym z 50. Najpiękniejszych Ludzi Świata.
 • Jako dziecko cierpiał na nerwicę natręctw.
 • W styczniu 1999 roku otrzymał pozwolenie, dzięki któremu mógł zastrzec swoje nazwisko prawem autorskim.
 • Jack Nicholson próbował przekonać Leonardo do zmiany imienia na Luke, ponieważ wtedy wszyscy aktorzy grający w Infiltracji Martina Scorsese nosiliby imiona biblijnych ewangelistów.
 • Pierwsza reklama, w której wystąpił, reklamowała mleko
 • Sharon Stone tak bardzo chciała, żeby DiCaprio wystąpił w filmie Szybcy i martwi, że pokryła jego wynagrodzenie z własnej kieszeni.
 • Za przyjęcie głównej roli w filmie American Psycho mógłby otrzymać 20 milionów $. Odrzucił jednak propozycję z powodu napiętego terminarza.
 • Zrezygnował z roli Neo w filmie ówczesnych braci Wachowskich – Matrix. 
 • Mimo, że jest wegetarianinem, postanowił zjeść surowy kawałek wątroby bizona na planie filmu Zjawa. Ponadto opanował umiejętność rozpalania ognia, posługiwania się dwoma indiańskimi językami oraz strzelanie z muszkietu.
 • Kupił wyspę na Karaibach, na której planuje wybudować przyjazny środowisku ośrodek wypoczynkowy.

Ilustracja wprowadzenia: noircafe.pl

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?