Podczas dzisiejszej konferencji prasowej organizatorzy 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes podali program imprezy. Wśród osiemanstu filmów walczących o główną nagrodę – Złotą Palmę – znalazła się polska produkcja!
Pierwszy raz od 1990 roku w konkursie głównym Cannes znalazł się film polskojęzyczny, nie licząc koprodukowanego przez nasz kraj Pianisty Romana Polańskiego. Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego w końcu odczarowała klątwę, której od czasu Przesłuchania Ryszarda Bugajskiego nie byli w stanie zdjąć Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski czy Krzysztof Zanussi – twórcy, którzy do lat 80. regularnie gościli na Lazurowym Wybrzeżu z nowymi produkcjami. Po odzyskaniu przez Polskę niezależności rodzime kino wypadło z obiegu zainteresowań Cannes, choć święci triumfu na innych imprezach, jak w Berlinie, Karlovych Varach czy Locarno.
Zimna wojna to pierwszy film Pawła Pawlikowskiego zrealizowany po nagrodzonej Oscarem Idzie. Jest to historia miłosna, której akcja toczy się w większości w latach 50. w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu. Bohaterowie filmu – Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot) – to para muzyków, ludzie różnych temperamentów, fatalnie do siebie niedopasowani. W obsadzie znaleźli się też Agata Kulesza, Borys Szyc i Adam Woronowicz. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Łodzi, Wrocławiu i Warszawie.
Zobacz również: Festiwal filmowy w Cannes 2018 – zobacz oficjalny plakat!
Film Pawlikowskiego powalczy z siedemnastoma filmami (choć ta lista może jeszcze zostać rozszerzona), m.in. Le livre d’image (Picture Book) Jeana-Luca Godarda, BlacKkKlansman Spike’a Lee czy Everybody Knows Asghara Farhadiego, który otworzy imprezę. Przewodniczącą Jury Konkursu głównego jest Cate Blanchett.
Zimna woja to nie jedyny polski akcent 71. MFF w Cannes:
Festiwal w Cannes potrwa od 8 do 19 maja.
Zródła: festival-cannes.fr, pisf.pl
Ilustracja wprowadzenia: Łukasz Bąk / kadr z filmu Zimna wojna