21 marca – 19 kwietnia to czas panowania osób spod znaku Barana. Osoby te wyróżniają się inteligencją, odwagą, pewnością siebie i szlachetnością. Barany lubią rywalizować, bo uważają się za urodzonych przywódców, dlatego też bez większych obaw jako pierwsze wychodzą na pole bitwy. Niestety ta pewność siebie często sprawia, że stają się impulsywni, niecierpliwi i są zbyt skupieni na sobie. Pod tym znakiem urodzili się m.in. Leonardo da Vinci, Van Gogh, Lady Gaga, Władimir Kliczko, jak również dużo znanych aktorów. Ciekawi jesteście jacy? Zobaczcie naszą listę aktorów urodzonych pod znakiem Barana:
Robert Downey Jr. (4 kwietnia 1965)
Tylko Ty (1994) – Komedia romantyczna z Marisą Tomei i Robertem Downey’em Jr. w rolach kochanków, którzy byli sobie przeznaczeni. Faith Corvatch (Tomei) już w dzieciństwie, dzięki grze słownej, poznała nazwisko swego przyszłego męża. Jako nastolatka spytała cygankę z wesołego miasteczka, jak brzmi nazwisko mężczyzny, którego poślubi, a ta udzieliła jej identycznej odpowiedzi: Damon Bradley. Tajemniczy Damon nigdy się jednak nie zmaterializował i dorosła Faith postanowiła poślubić statecznego lekarza specjalizującego się w chorobach stóp. Traf chce, że na 10 dni przed ślubem narzeczony Faith odbiera wiadomość od kolegi z liceum, który przedstawia się jako… Damon Bradley. Nie namyślając się wiele Faith zabiera swą najlepszą przyjaciółkę (Bonnie Hunt) i jedzie do Włoch, by szukać Damona, a wynika z tego najzabawniejsza i najsympatyczniejsza komedia romantyczna od czasu Bezsenność w Seattle.
Serce i dusze (1993) – Cztery przypadkowe osoby podróżujące trolejbusem giną w wypadku. Cztery duszyczki zamiast na spotkanie ze św. Piotrem udają się do samochodu, w którym urodził się właśnie w drodze do szpitala Thomas Reilly (Robert Downey Jr.). Pozostając niewidzialnymi dla innych, przez kilka lat towarzyszą chłopcu w jego zabawach. Dla jego dobra również przestają mu się ukazywać, choć cały czas są przy nim. Kiedy Thomas osiąga pełnoletność i właśnie zamierza urządzić sobie życie z ukochaną dziewczyną, wracają do niego starzy przyjaciele. W jego rękach, a właściwie w jego sercu spoczywa los czterech zabłąkanych duszyczek.
Czas przemian (1995) – Widowiskowy dramat kostiumowy nagrodzony dwoma Oscarami – za scenografię i kostiumy. Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku w Anglii, gdzie panuje Karol II Stuart, który obejmuje tron po śmierci Cromwella. Czasy jego panowania to burzliwa era rozwoju Londynu i przyzwolenie na zmysłowe uciechy. Ten sam okres historyczny sportretowano ostatnio w filmie Rozpustnik z Johnny’m Deppem. Młody lekarz Robert Merivel (Robert Downey Jr.) zostaje wezwany na dwór Stuartów. Lulu jest umierająca. Lulu to ukochana spanielka króla Karola II. Medykowi udaje się wyleczyć psa, bardziej dzięki szczęściu, niż wiedzy lekarskiej. To jednak zapewnia mu wdzięczność króla, który czyni go nadwornym lekarzem królewskich psów. Niebawem Robert będzie musiał oddać władcy jeszcze jedną przysługę – poślubić sprawiającą kłopoty metresę Celię (Polly Walker). Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy młodzian zakochuje się w niej, a zgodnie z obietnicą daną Karolowi II – ma to być ”białe małżeństwo”.
Zobacz również: TOP 10: Robert Downey Jr. – najlepsze role
Ewan Mcgregor (21 marca 1971)
O mały włos (1998) – Komedia muzyczna. Zaniedbany, dwukondygnacyjny dom przy podrzędnej ulicy w jakiejś „dziurze” w północnej Anglii. W domu tym co rusz „strzelają” bezpieczniki albo robi się krótkie spięcie. W tych opłakanych warunkach mieszkają dwie niewiasty. Mari (Blenda Blethyn) jest leciwą i gderliwą wdową, wciąż jeszcze łudzącą się, że swymi warunkami zewnętrznymi zwabi mężczyzn. Usta się tej kobiecie nie zamykają! Swoim gadulstwem doprowadza do tego, że jej nieśmiała, zamknięta w sobie córka – Mały Głos (Jane Horrocks) – bardzo rzadko się odzywa albo nic nie mówi . . .
Idol (1998) – Akcja filmu rozgrywa się we wczesnych latach 70-tych. Opowiada historię pojawienia się i upadku ery „glamrocka”. Mityczny bóg rocka Brian Slade będąc u szczytu swojej sławy nagle znika. Jak w przypadku Obywatela Kane, film opowiedziany jest z punktu widzenia dziennikarza, który po latach próbuje odkryć tajemnicę co tak naprawdę stało się z Brianem Slade. Film przede wszystkim sławi prowokującą energię glam-rocka, a także ukazuje manipulację przemysłu muzycznego.
Sen Kasandry (2007) – Thriller w reżyserii Woody’ego Allena. Opowiada historię dwóch braci, ich problemach (jeden cierpi na przerost ambicji, drugi jest nałogowym hazardzistą), rodzinach, kobietach, romansach, namiętności i pogoni za marzeniami, która doprowadza do straszliwej tragedii. Film należy do tego samego gatunku co Wszystko gra, akcja rozgrywająca się we współczesnym Londynie i jego okolicach trzyma widza w napięciu i pełna jest zaskakujących zwrotów.
Jackie Chan (7 kwiecień 1954)
Siedem pięści (1978) – Film utrzymany w tej samej stylistyce i w tym samym humorze co Pijany Mistrz. Z biblioteki świątyni Shaolin zostaje skradziona księga zawierająca opis najbardziej zabójczego stylu walki. W tym samym czasie miejsce to zostaje nawiedzone przez duchy oraz dochodzi do serii zabójstw. Yi Lang (Chan) jest jedyną osobą, która może opanować sytuację, rozprawić się z mordercą i uratować reputację mnichów. Na jego drodze staje złowieszczy i niepokonany Luk (James Tine). Ale nawet ten pojedynek nie jest końcem rozwiązania zagadki tajemniczej księgi.
Draka w Bronksie (1995) – Turysta (Jackie Chan) z Hongkongu przybywa do Nowego Jorku, aby wziąć udział w weselu wuja. Ma zupełnie niewinne plany – zwiedzanie miasta, pomoc w rodzinnym sklepie, odpoczynek. Ktoś jednak zapomniał mu powiedzieć, że sklep znajduje się w Południowym Bronxie… Jackie Chan musi zmierzyć się z bezwzględnym gangiem motocyklowym, mafią i kto wie czym jeszcze. Znajdując się w samym centrum prawdziwej ulicznej wojny, Chan daje miejscowym zabijakom lekcję dobrego wychowania.
Nowa policyjna opowieść (2004) – Jackie Chan gra szefa wydziału policji w Hong Kongu. Pewnego dnia na tamtejszy bank napada uzbrojona po zęby banda. Tuż po otwarciu sejfu karzą ochraniarzowi wezwać policję – a gdy ta przebywa, na miejscu rozpętuje się strzelanina i dobrze poukrywani i świetnie uzbrojeni bandyci wybijają funkcjonariuszy w pień. Co więcej, udaje im się uciec. Podczas ucieczki zostaje jednak zdemaskowana jedna osoba z bandy. Okazuje się, że grupa, która napadła na bank, to miłośnicy różnych sportów ekstremanych. Sam napad traktowali jak grę – za każdego zabitego policjanta (w zależności od rangi) złoczyńcy przyznawali sobie określoną liczbę punktów… Czy instpektor Wing da radę powstrzymać złoczyńców?
Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze thrillery w historii!
Reese Whiterspoon (22 marca 1976)
Strach (1996) – Po rozwodzie rodziców, Nicole Walker (Reese Witherspoon) pozostaje pod opieką matki, a jej ojciec, Steve (William Petersen), zakłada nową rodzinę. Gdy matka Nicole umiera, dziewczyna przeprowadza się do ojca. W klubie nocnym poznaje starszego od siebie Davida (Mark Wahlberg), który jest nieprzewidywalny i wyładowuje na niej agresję. Steve postanawia za wszelką cenę ratować córkę.
Dziewczyna z Alabamy (2002) – Czasami to, czego szukasz, jest tym, od czego uciekasz. Urocza komedia romantyczna, w której Reese Witherspoon wciela się w postać Melanie Carmichael – utalentowanej i wziętej projektantki mody z Nowego Jorku. Zakochuje się z wzajemnością w Andrew Henningsie (Patrick Dempsey) – młodym ambitnym polityku i przyjmuje jego oświadczyny. Zanim jednak stanie na ślubnym kobiercu Melanie musi szybko rozwiązać pewien problem ze swej przeszłości – wrócić do rodzinnego miasteczka na prowincji i rozwieść się z pierwszym mężem Jakem (Josh Lucas), którego poślubiła jeszcze w szkole i którego istnienie utrzymywała w ścisłej tajemnicy… W domu przekonuje się jednak, że wszystko, do czego tak zaciekle dążyła, może wcale nie być tym, czego naprawdę pragnie, gdyż w głębi duszy jest po prostu dziewczyną z Alabamy.
Vanity Fair. Targowisko próżności (2004) – To filmowa wersja klasycznej XIX-wiecznej powieści Williama Makepeace Thackeraya, wydanej w Polsce jako Targowisko próżności. Jej autorem jest jeden z najbardziej znanych pisarzy angielskich William Thackeray. Film pokazuje obraz angielskiego społeczeństwa pierwszej połowy XIX wieku, w czasach wojen napoleońskich. Osią Vanity Fair są losy pięknej, pełnej życia, ambitnej, ale też i wyrachowanej Becky Sharp (Reese Witherspoon), córki podrzędnego angielskiego malarza i francuskiej chórzystki. Osierocona w młodym wieku dziewczyna pragnie za wszelką cenę wyrwać się ze swego otoczenia i zaznać życia pełnego bogactwa i sławy.
Gary Oldman (21 marzec 1958)
Sid i Nancy (1986) – Biograficzna historia Sida Viciousa – basisty punkowej grupy Sex Pistols i jego dziewczyny Nancy Spungen. W 1977 roku Sex Pistols odnoszą największe sukcesy. Gwiazdami zespołu są Sid Vicious i Johnny Rotten. Niedługo po tym jak Sid poznaje młodą Amerykankę – Nancy, grupa się rozpada. Chłopak planuje rozpoczęcie kariery solowej. Jest coraz bardziej uzależniony od Nancy i heroiny. Gdy w październiku 1978 w nowojorskim hotelu Chelsea zostaje znaleziona martwa Nancy, Sid zostaje aresztowany i oskarżony o jej morderstwo.
Nadstaw uszu (1987) – Historia teatralnego i brutalnego życia brytyjskiego dramatopisarza Joe’a Orton’a. W młodości zaprzyjaźnił się ze starszym i bardziej zamkniętym w sobie Kennethem Halliwellem i od początku ich związku wiadomo było, że nie chodzi tylko o seks. Lecz Orton kocha niebezpieczeństwo i stosunki w publicznych toaletach. Halliwell nie tak atrakcyjny i czarujący jak Orton, nie znajduje się tak dobrze w tych okolicach. Oboje pragną zostać pisarzami. Ale to Orton zdobywa sławę, jego sztuki są przebojami Londynu lat sześćdziesiątych; zlecono mu nawet napisanie scenariusza dla Beatlesów. Lecz sukces Ortona oddala go od Halliwell.
Krwawy Romeo (1993) – Doskonały, trzymający w napięciu thriller erotyczny, z niesamowitą kreacją Gary’ego Oldmana i Leny Olin. Jack Grimaldi (Oldman) wiedzie podwójne życie. Jako funkcjonariusz nowojorskiej policji prowadzi śledztwo przeciwko mafii. Jednak zafascynowany tą organizacją i bogactwem, godzi się na współpracę, informuje o poczynaniach policji i zdradza ściśle strzeżone tajemnice. Federalni przydzielają go do ochrony rosyjskiej zbrodniarki Mony Demarkovej (Olin). W tym samym czasie mafia żąda od niego jej zamordowania. Sytuacja Jacka komplikuje się, gdy nawiązuje z Moną namiętny romans wplątując się w śmiertelnie niebezpieczną grę.
Ilustracja wprowadzenia: Peggy Sirota