TOP7: Rachel Weisz – najlepsze role
Karierę filmową rozpoczęła równo dwadzieścia lat temu. Zagrała w pięćdziesięciu produkcjach i odebrała pięć nagród, w tym Oscara i Złoty Glob dla Najlepszej aktorki drugoplanowej. Od zeszłego tygodnia na ekranach kin możemy zobaczyć ją w Świetle między oceanami – z tej okazji przygotowaliśmy dla Was subiektywny ranking siedmiu ról Rachel Weisz, które zasługują na przypomnienie.
Weisz jest tu magnetyczna, że wyjątkowo trudno oderwać od niej wzrok; trudno również dziwić się granym przez Hugh Jackmana bohaterom, którzy – tak w realiach szesnastowiecznych, jak i współczesnych, nie potrafią się jej oprzeć. Magiczna aura charakteryzuje nie tylko sam film – roztacza ją wokół siebie głównie Isabel / Izzy, bez względu na okoliczności i charakteryzację równie mocno hipnotyzując spojrzeniem, głosem, sposobem bycia. Bądźmy szczerzy: któż nie uwierzyłby w zapewnienie o życiu wiecznym, skoro na ekranie pada ono z ust tak eterycznej postaci?
4. Młodość (2015), reż. Paolo Sorrentino
Choć pierwsze skrzypce w Młodości gra dwóch mężczyzn, damsko-męski duet, którego częścią jest właśnie Weisz, także zasługuje na uznanie. Lena Ballinger, córka kompozytora Freda, przybywa go odwiedzić po bolesnym rozstaniu. Okazuje się jednak, że jej relacja z ojcem jest znacznie bardziej skomplikowana, niż z niewdzięcznym małżonkiem. Momenty, w których kobieta otwiera się i wyrzuca z siebie to, co dotychczas tłumiła, angażują widza tak samo jak te, w których wzrusza się, rozczula, złości lub próbuje odbudować poczucie własnej wartości i relację z rodzicem. Dojrzałość i delikatność w jednym, czyli Weisz w pełnej krasie.
1. Niewygodna prawda (2010), reż. Larysa Kondracki
Kathryn Bolkovac: amerykańska policjantka, która po dołączeniu do misji w Bośni odkrywa nie tylko, że ma tam miejsce handel kobietami, ale także że stoją za nim organizacje odpowiedzialne za zaprowadzenie pokoju. Oparta na faktach, druzgocąca historia, a w samym jej centrum: Weisz wcielająca się w autentyczną, żyjącą nadal kobietę; próbującą – być może naiwnie – na nowo zaprowadzić w obcym sobie świecie porządek, albo przynajmniej stanowczo sprzeciwić się zastanej tam, haniebnej sytuacji. Skrajne, raz po raz wstrząsające bohaterką emocje – od niedowierzania, niepokoju i współczucia, przez oburzenie, obrzydzenie, po bezsilność i wściekłość towarzyszą także widzom. Ani ten film, ani ta kreacja aktorska nie dadzą o sobie łatwo zapomnieć.
Ilustracja wprowadzenia: TheHollywoodReporter.com