15. azjatycki festiwal filmowy pięć smaków
15. azjatycki festiwal filmowy pięć smaków

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków – co warto obejrzeć?

Czekaliście na 15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków? Wielkie święto kina azjatyckiego w tym roku odbędzie się w formie hybrydowej, w kinach oraz online. A że program również łączy różne odmiany kina, to i każdy fan filmu odnajdzie coś dla siebie. Na festiwalu obejrzeć będzie można zarówno nowości, jak i uznane klasyki, kino autorskie, artystyczne, ale i filmy gatunkowe. Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie, z którego dowiecie się, co warto obejrzeć na 15. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków rusza już w środę 17 listopada. Część z Was ma pewnie już swoje plany festiwalowe, bo lubicie konkretne sekcje albo macie ulubione kinematografie krajowe, ale jeśli nakryliśmy Was na ich braku, to przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, co zdecydowanie warto obejrzeć. Oto szybkie wskazówki dla spóźnialskich!

Dla fanów klasyki filmowej: Retrospektywa Wong Kar Wai

W ofercie kinowej i online’owej festiwalu dostępnych będzie siedem pozycji z filmografii Wong Kar-waia, a więc jednego z najbardziej znanych reżyserów z Hong-Kongu, którego filmy zawsze odznaczają się niezwykłą kolorystyczną estetyką i liryzmem. Obejrzeć będzie można nagradzane Happy Together, za który reżyser otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes, uznane przez Europejską Akademię Filmową za najlepsze filmy zagraniczne roku 2046 i Spragnionych miłości, ale też pierwsze obrazy twórcy z lat 1988-1997.

retrospektywa filmy wong kar wai festiwal

fot. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Dla fanów kina gatunkowego: Horrory i Yakuza

Najciekawszym przedstawicielem kina grozy w repertuarze festiwalowym jest tajlandzko-koreański Medium. Film ciekawi już od strony autorów, gdyż całość jest efektem połączenia sił twórczych filmowców mających już na koncie interesujące pozycje należące do horroru. Za reżyserię odpowiedzialny jest bowiem Banjong Pisanthanakun, twórca słynnego Shutter-Widmo, a producentem i współautorem scenariusza jest Na Hong-jin (Lament). Jak czytamy w opisie festiwalowym, Medium to niezwykle klimatyczne, mroczne i przewrotne dzieło, w sprytny sposób splatające mistykę lokalnej kultury z współczesnym przesłaniem. W programie nie brakuje również opowieści kryminalnych o yakuzach, policjantach i gangsterach. Wydaje się, że największe oczekiwania można mieć po japońskim filmie Ostatnia krew wilków w reżyserii Kazuyi Shiraishiego.

Dla fanów kina sportowego: Sekcja olimpijska

Lubicie filmy sportowe? To Sekcja olimpijska powinna zdecydowanie wpaść Wam w oko. Znajdziecie tu oparte na faktach lub fikcyjne produkcje o popularnych sportach drużynowych, Jesteśmy Molukańczykami (piłka nożna), Jesteśmy mistrzami (koszykówka), Pół kroku (baseball), ale i sportach indywidualnych Wojowniczka, Niebieski narożnik (boks), Puste ręce (karate). Jednakże, perłą sekcji wydaje się być koreański Król fauli z 2000 roku o zawodnikach wrestlingu. Jest to mało znany w Polsce drugi film Kim Jee-woona, jednego z najwybitniejszych autorów nowego kina koreańskiego, w którym zobaczyć możemy pierwsze aktorskie kroki znanego z Parasite Songa Kang-ho.

sekcja olimpijska filmy sportowe azja

fot. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Nagradzane nowości od mistrzów: Kiyoshi Kurosawa, Zhang Yimou, Sion Sono

Na festiwalu nie zabraknie również azjatyckich nowości nagradzanych na najważniejszych festiwalach oraz przez azjatyckie akademie filmowe. Do najważniejszych z nich zaliczyć można japoński kostiumowy dramat psychologiczny Żona szpiega, który został uznany za najlepszy film azjatycki 2021 roku. Warto również wspomnieć, że jego autor, Kiyoshi Kurosawa, otrzymał od jury Festiwalu w Wenecji Srebrnego Lwa za reżyserię. W programie 15. odsłony Pięciu Smaków pojawi się też najnowsza produkcja Zhanga Yimou, czyli Wędrowcy na krawędzi. Twórca Hero czy Domu latających sztyletów stworzył tym razem osadzony w latach 30. XX wieku thriller szpiegowski, który przyniósł chińskiemu filmowcowi nagrodę za najlepszą reżyserię na gali Azjatyckich Nagród Filmowych w 2021 roku. Według zapowiedzi ma to być produkcja idealna dla fanów pościgów, strzelanin i napiętej atmosfery. Widzowie zobaczyć będą mogli również najnowszy film Siona Sono Czerwona skrzynka na ulicy Eschera. Jeden z najpłodniejszych japońskich twórców pokaże festiwalowej publiczności satyrę na swoją rodzimą kinematografię i lokalny show-biznes.

Dla bardziej wymagających kinomanów: Birma Dziś, Tajwańskie kino queer i Nowe Kino Azji

Program festiwalowy daje również możliwość zasmakowania i odkrycia nowych rejonów świata poprzez kino. W końcu rzadko się zdarza szansa, by natrafić w rodzimych multipleksach i salach studyjnych na przedstawicieli birmańskiego świata filmowego, a sekcja Birma Dziś otwiera taką możliwość. Dla wszystkich kinomanów szukających nowych głosów i trendów w azjatyckim kinie polecamy oczywiście konkursową sekcję Nowe Kino Azji. Na pewno znajdziecie tu produkcje zaskakujące formą czy komentujące bieżące wydarzenia w społeczeństwach Azji. Filmy prezentowane w sekcji Tajwańskie kino queer zaś pokażą różne oblicza kina LGBTIQ – od realistycznych dramatów, po kipiące kolorami przewrotne spektakle, zaskakujące różnorodnością pokazywanych historii i zwracające uwagę na biografie nie mieszczące się w banalnych fabularnych szufladkach.


15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w wersji stacjonarnej odbędzie się w warszawskiej Kinotece oraz Kinie Muranów od 17 do 24 listopada.  Filmy w wersji online oglądać będzie można od 17 do 29 listopada na stronie festiwalu.

Zobacz również: Dlaczego warto oglądać kino koreańskie?

Na koniec nie pozostaje nic innego jak wszystkich miłośników kina azjatyckiego zaprosić do uczestnictwa w festiwalu. A na portalu możecie spodziewać się w najbliższym czasie recenzji z wybranych pięciosmakowych pozycji.


ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?