Legendy rocka – seria dokumentalna w ARTE.tv

Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles, Bee Gees to muzyczne bandy wszechczasów. Brytyjska seria dokumentalna „Legendy rocka” zawiera wywiady, materiały archiwalne i nagrania koncertów, by przybliżyć pięć zespołów, które trwale zapisały się w historii muzyki i  kulturze popularnej. Cykl można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tvpod linkiemhttps://www.arte.tv/pl/videos/RC-020663/legendy-rocka/.

Twórcy serii dokumentalnej „Legendy rocka” i krytycy muzyczni analizują kariery kultowych zespołów rockowych. Jak doszły na szczyt? Grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Ramones byli liderami sceny undergroundowej w latach 70. Wielu nie brało ich na serio, ale oni byli rewolucjonistami i stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. The Clash to polityczni buntownicy grający rock & rolla, których utwory dotykały tematów najważniejszych dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i… zbytnio nie odbiegali od prawdy. Z kolei oBee Gees, Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości. Eagles byli grupą romantycznych country rockmenów, którzy stali się jednym z najbardziej znanych bandów muzycznych USA w historii.

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:

THE CLASH

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie. The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

Film:https://www.arte.tv/pl/videos/100175-003-A/the-clash/

THE SMITHS

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-005-A/the-smiths/

RAMONES

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen’s w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były prawdziwy policzkiem dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-002-A/ramones/

EAGLES

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” – znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszechczasów.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-001-A/eagles/

BEE GEES

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever” Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-004-A/bee-gees/

Seria „Legendy rocka” jest dostępna bezpłatnie do 31 maja pod linkiemhttps://www.arte.tv/pl/videos/RC-020663/legendy-rocka/.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?