luther autentyczność bo je lody a nie karaibskie jedzenie
luther autentyczność bo je lody a nie karaibskie jedzenie

Kuriozalna krytyka serialu Luther ze strony szefowej BBC ds. różnorodności

Luther to świetnie oceniany brytyjski serial produkcji BBC, który przyniósł Idrisowi Elbie, odtwórcy tytułowej roli, wiele prestiżowych nagród, w tym Emmy czy Złotego Globa. Kryminalno-psychologiczna produkcja spotkała się ostatnio z krytyką ze strony Mirandy Wayland, szefowej BBC ds. różnorodności, która oceniła serial i postać czarnoskórego detektywa jako “nieautentyczne”.

Na czym polega owa “nieautentyczność” serialu Luther i postaci londyńskiego detektywa wg Mirandy Wayland? Otóż na niedawnej konferencji poświęconej strategii stacji wobec różnorodności i inkluzji szefowa BBC ds. różnorodności stwierdziła, że tytułowy bohater nie jest autentyczny jako czarnoskóra postać, gdyż “nie posiada czarnoskórych przyjaciół i nie jada karaibskiej żywności”.

Zobacz również: Recenzja dwóch odcinków specjalnych brytyjskiego serialu Luther vel 4 sezon

Taka krytyka wydaje się być o tyle kuriozalna, że detektyw John Luther to postać, która działa głównie w pojedynkę ze względu na balansujące na granicy prawa metody, a do tego kompletnie zatraca się w pracy i ściganiu przestępców oraz z powodu problemów osobistych nie posiada życia prywatnego i jest samotnikiem. Jedyną stałą relacją, którą na wyrost uznać można za quasi-przyjacielską, jest ta z ściganą przez siebie psychopatką i morderczynią Alice Morgan. Natomiast kwestię diety detektywa ograniczmy do tego, że pomijając takie postaci jak Hannibal Lecter, to jadłospis postaci raczej nie należy do najistotniejszych rzeczy w charakteryzowaniu bohatera kryminalnej produkcji, a wymuszanie, by Luther jadł karaibskie jedzenie podchodzi pod stereotypizację czarnoskórej postaci, czyli ideę sprzeczną z tymi, które powinna promować szefowa BBC zajmująca takie stanowisko jak Miranda Wayland.

Luther

Fot. Materiały prasowe

Serial Luther powstawał w latach 2010-2019 i doczekał się 5. sezonów. Według ostatnich informacji w planach jest pełnometrażowy film,  który miałby kontynuować losy brytyjskiego śledczego. Gwiazdami produkcji BBC są Idris Elba oraz Ruth Wilson. W serialu pojawiali się także: Indira Varma, Sienna Guillory, Dermont Crowley, Michael Smiley, Warren Brown, Paul McGann, Steve Mackintosh czy Nikki Amuda-Bird.

Zobacz również: Najlepsze brytyjskie seriale kryminalne na Netflix | TOP 10

W Polsce, 5. sezonów serialu Luther dostępnych jest obecnie w ramach abonamentu na HBO GO.


Źródło: comicbook.com / ilustracja wprowadzenia: fot. kadr z serialu Luther

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?