Na czym polega owa „nieautentyczność” serialu Luther i postaci londyńskiego detektywa wg Mirandy Wayland? Otóż na niedawnej konferencji poświęconej strategii stacji wobec różnorodności i inkluzji szefowa BBC ds. różnorodności stwierdziła, że tytułowy bohater nie jest autentyczny jako czarnoskóra postać, gdyż „nie posiada czarnoskórych przyjaciół i nie jada karaibskiej żywności”.
Taka krytyka wydaje się być o tyle kuriozalna, że detektyw John Luther to postać, która działa głównie w pojedynkę ze względu na balansujące na granicy prawa metody, a do tego kompletnie zatraca się w pracy i ściganiu przestępców oraz z powodu problemów osobistych nie posiada życia prywatnego i jest samotnikiem. Jedyną stałą relacją, którą na wyrost uznać można za quasi-przyjacielską, jest ta z ściganą przez siebie psychopatką i morderczynią Alice Morgan. Natomiast kwestię diety detektywa ograniczmy do tego, że pomijając takie postaci jak Hannibal Lecter, to jadłospis postaci raczej nie należy do najistotniejszych rzeczy w charakteryzowaniu bohatera kryminalnej produkcji, a wymuszanie, by Luther jadł karaibskie jedzenie podchodzi pod stereotypizację czarnoskórej postaci, czyli ideę sprzeczną z tymi, które powinna promować szefowa BBC zajmująca takie stanowisko jak Miranda Wayland.
Serial Luther powstawał w latach 2010-2019 i doczekał się 5. sezonów. Według ostatnich informacji w planach jest pełnometrażowy film, który miałby kontynuować losy brytyjskiego śledczego. Gwiazdami produkcji BBC są Idris Elba oraz Ruth Wilson. W serialu pojawiali się także: Indira Varma, Sienna Guillory, Dermont Crowley, Michael Smiley, Warren Brown, Paul McGann, Steve Mackintosh czy Nikki Amuda-Bird.
W Polsce, 5. sezonów serialu Luther dostępnych jest obecnie w ramach abonamentu na HBO GO.
Źródło: comicbook.com / ilustracja wprowadzenia: fot. kadr z serialu Luther