Bo Katan z The Mandalorian nie jest nową postacią
Bo Katan z The Mandalorian nie jest nową postacią

Kim jest Bo-Katan z nowego odcinka The Mandalorian? Postać pojawiła się już w uniwersum kilkukrotnie

W serialu The Mandalorian pojawia się wiele postaci z poprzednich dzieł sagi. Został już wspomniany Boba Fett, a może nawet ukazany w jednej scenie. Teraz przyszedł czas na Bo-Katan, ważną bohaterkę kilku odcinków serii animowanych Wojny Klonów i Rebelianci.

Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów

Bo-Katan Kryze pochodziła z Mandalore. Jej siostra Satine Kryze władała planetą pod koniec Wojen Klonów. Bo-Katan przeciwna pacyfistycznym zapędom siostry dołączyła do Straży Śmierci (grupy Mandalorian, która dążyła do obalenia rządów Satine i przejęcia władzy). Jakiś czas potem w wyniku różnych intryg rządy te zostały obalone. Władzę przejął jednak Darth Maul (tak, ten co został przecięty wpół w pierwszym epizodzie) na czele przychylnych sobie Mandalorian. Bo-Katan sprzeciwiła się temu, uwolniła Satine i jej przychylnych, a następnie skontaktowała się z Republiką. Niestety przez neutralność Mandalory jedynym, kto przyleciał na pomoc, był Obi-Wan Kenobi, któremu bardzo zależało na Satine. Maul jednak bardzo szybko pokonał swoich przeciwników, siostra Bo-Katan zginęła, a ona sama udzieliwszy pomocy w ucieczce Kenobiemu, zmuszona była również do opuszczenia planety. Mistrz Jedi postanowił poinformować Radę o sytuacji i ściągnąć wsparcie. Wojska Republiki przybyły jednak dopiero rok później przy pomocy pewnych nagięć ze strony Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Połowa 501 Legionu poleciała na Mandalore z misją pokonania Sitha i jego zwolenników. Cel ten stosunkowo szybko osiągnięto, władzę nad planetą przekazano Bo-Katan, a Maula aresztowano.

Rebelianci

Pokój nie trwał jednak długo, ponieważ przyszedł upadek Jedi i Republiki, a z tym momentem nastały rządy Imperium. Bo-Katan odmówiła posłuszeństwa Imperatorowi, a w wyniku tego zdradził ją jeden z klanów, w pełni podległy najeźdźcy. Kryze znowu musiała odbić swój dom z rąk kolejnego wroga. Po jakimś czasie i kilku przygodach z głównymi bohaterami serialu Mandalorianka odzyskała legendarną broń władców Mandalory (Mroczny Miecz) i zjednoczyła część klanów.

The Mandalorian

Po jedenastu latach, mimo częściowego zjednoczenia, Mandalory nadal nie odbito z rąk Imperium. Na domiar złego Moff Gideon przejął Mroczny Miecz, symbol władzy na Mandalore. Bo-Katan nie poddaje się jednak i zbiera uzbrojenie dla swoich sił, w czym jednorazowo pomaga jej Din Djarin. Na poznanie dalszych losów Kryze i Mandalore będziemy musieli poczekać.

Zobacz również: The Mandalorian (sezon 1) – tajemnice z produkcji serialu Disney+

Wielu fanom nie zgadza się przedstawiony wiek Mandalorianki w pierwszym serialu aktorskim w uniwersum, ale jeżeli dobrze policzymy, możemy dojść do następujących wniosków. W 7. sezonie  Wojen Klonów [19 BBY (19 roku przed bitwą o Yavin)] Bo-Katan ma około 25 lat. Natomiast w serialu Rebelianci (2 BBY, siedemnaście lat później) około 42 lat. Wiemy więc, że kanonicznie w The Mandalorian [9 ABY (9 lat po bitwie o Yavin)] bohaterka powinna mieć 53 lata. Aktorka Katee Sackhoff, która wcieliła się w Bo-Katan, jest niewiele od niej młodsza, a wiemy, że w prawdziwym świecie ludzie różnie się starzeją, dlaczego nie miałoby tak być w odległej galaktyce (jeszcze przy pomocy charakteryzacji)?

fot. kadry z The Mandalorian, Star Wars The Clone Wars i Star Wars Rebels

Głównym bohaterem serialu The Mandalorian jest Din Djarin, tytułowy Mandalorianin. Jego zadaniem jest przekazanie tajemniczej istoty pod opiekę Zakonu Jedi. Drugi sezon serialu jak dotąd opowiada o tychże poszukiwaniach. Premiery kolejnych odcinków odbywają się co tydzień w piątek.


Źródło: ossus.pl / Ilustracja wprowadzenia: Fot. Materiały prasowe

Redaktor współprowadzący działu Gry

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?