Scena z Idy inspiracją dla twórców Gry o Tron?

Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oprócz Oscara dla filmu nieangojęzycznego zdobyła również serca wielu osób ze świata filmowego. Swego czasu media ciągle obiegały informacje, iż kolejnej znanej personie film przypadł do gustu (m.in. Liamowi Neesonowi), a Agata Trzebuchowska otrzymała propozycję występu w serialu. W związku z tym wydaje się wielce możliwe, że jedna ze scen polskiego filmu zainspirowała twórców i scenarzystów ostatniego odcinka szóstego sezonu Gry o Tron. Zarówno ten epizod, jak i poprzednie, zawierały wiele intrygujących scen. Natomiast w tym konkretnym przypadku chodzi o podobne przedstawienie samobójstwa Wandy Gruz oraz króla Tommena I Baratheona. W obu produkcjach samobójczy skok z wysokości wprawia widza w szok, gdyż teoretycznie nic nie zapowiada dramatycznego wydarzenia. Oczywiście wspólną zmienną dla obu postaci jest niedawna utrata bliskich, która popycha ich do tego czynu. Wanda kolejny raz zostaje opuszczona przez członka rodziny, a Tommen patrzy na pożogę, która strawiła jego ukochaną. Natomiast sam moment decyzji jest skutecznie ukrywany dzięki niezwykłemu spokojowi emanującemu ze scen. W obu przypadkach mamy statycznie ustawioną kamerę, postaci są niezwykle spokojne, a nawet wychodzą z kadru, co często oznacza koniec sceny. Inne podejście twórcy stosują w przypadku wykorzystania muzyki, gdyż omawiana scena z odcinka The Winds of Winter jest jej pozbawiona. Obejrzyjcie i porównajcie obie sceny. Macie podobne odczucia?

https://www.youtube.com/watch?v=R7elB8NGZjg

https://www.youtube.com/watch?v=JrCgvT4qv4o

Zobacz również: Gra o Tron – recenzja 6. sezonu !

Gra o tron to amerykański serial fantasy stworzony przez Davida Benioffa i D.B. Weissa dla HBO, będący adaptacją sagi Pieśń lodu i ognia autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina.Potwierdzono powstanie 7. sezonu Gry o Tron. Liczył on będzie liczył 7 odcinków. W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy, w tym za najlepszy serial obyczajowy.

Najnowszy projekt Pawła Pawlikowskiego zatytułowany jest Zimna wojna. Podobnie jak w Idzie akcja filmu rozgrywać się będzie w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku.

 

Ilustracja wprowadzenia: kadr z serialu Gra o Tron/HBO

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?