Korona królów – są już opisy, tego co wydarzy się w premierowych epizodach

Telenowela kostiumowa Korona królów zadebiutuje na antenie TVP1 już 1 stycznia 2018 roku o 18:30. Tego dnia wyemitowane zostaną dwa odcinki produkcji przedstawiającej losy króla Kazimierza Wielkiego. W sieci dostępne są już opisy zapowiadające premierowe epizody.

Korona królów zapowiadana jest jako następca Klanu oraz rodzima odpowiedź na popularne w polskiej telewizji tureckie seriale, a w szczególności podobne gatunkowo Wspaniałe stulecie. Jednak z tego co można przeczytać, to w początkowych odcinkach spodziewać możemy się sporego nacisku na rozgrywki polityczne na wysokim oraz niskim szczeblu, a nie dworskie romanse. 

Odcinek 1: Kraków, 1325 r. Król Władysław Łokietek marzy o zjednoczeniu ziem polskich. Planuje zaatakować Płock, by osłabić sojusz Mazowsza z Krzyżakami. Sytuację zmienia pojawienie się na Wawelu rycerza Pełki. Uciekł on z niewoli wielkiego księcia Litwy Giedymina i prosi władcę o ratunek dla uwięzionych. Król postanawia zawrzeć z Litwą sojusz, dzięki małżeństwu swojego syna Kazimierza z córką Giedymina, Aldoną. Mimo że dziewczyna darzy uczuciem innego, ulega woli ojca. W tym celu przybywa do Polski i przyjmuje chrzest, na którym dostaje imię Anna. Królowa Jadwiga okazuje przyszłej synowej niechęć.

Odcinek 2: Mija 7 lat. Kazimierz i Anna są rodzicami dwóch córek: Elżbietki i Kundzi. Stosunki królowej Jadwigi z synową pozostają napięte. Obie czekają na przybycie mężów z kolejnej wojny. Król Władysław wraca do Krakowa jako zwycięzca, po zdobyciu Kościana i pokonaniu książąt, którzy złożyli hołd Janowi Luksemburskiemu. Traci jednak siły i dopada go choroba. Królowa Jadwiga postanawia zachować zły stan zdrowia władcy w tajemnicy, nie tylko przed dworem, ale także przed Anną. Obawia się bowiem, że synowa doniesie o słabości króla swojemu ojcu Giedyminowi. Czujna Anna udaje się po wróżbę do wiedźmy.

https://www.youtube.com/watch?v=E_1doRaim7w

Zobacz również: Rozmawialiśmy z Piotrem Cyrwusem, gwiazdą filmu Fanatyk!

Koronie królów występują: Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Wiesław Wójcik (Władysław Łokietek), Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Robert Gonera, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Paulina Lasota, Anna Grycewicz, Katarzyna Czapla, Andrzej Popiel, Andrzej Deskur, Marcin Rogacewicz, Karina Seweryn, Dagmara Bąk, Ireneusz Pastuszak.

Reżyserami Korony królów są Wojciech Pacyna (Klan, Zostać Miss, Linia życia, Samo życie) i Jacek Sołtysiak (Klan). Opiekę literacką nad serialem sprawuje Ilona Łepkowska, autorka lub współautorka takich filmów jak Przez dotyk, Kocham kino, Och, Karol, Kogel Mogel, Komedia małżeńskaNigdy w życiuNie kłam, kochanieOch Karol 2 oraz współtwórczyni seriali telewizyjnych Na dobre i na złeM, jak Miłość.  Pozostali twórcy to: Krystyna Łączyńska (producent), Marcin Przybyłowicz (muzyka), Andrzej Haliński (scenografia), Elżbieta Radke (kostiumy). Konsultatem historycznym jest dr hab. Bożena Czwojdrak.

25-minutowe odcinki pojawiać się będą na antenie TVP1 cztery razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30.

Źródło: filmpolski.p/TVP / Ilustracja wprowadzenia: facebook/koronakrolowtvp

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?