Ryan Murphy, który w ostatnim czasie zajmował się projektami nacechowanymi komizmem i teatralnością, zabiera nas tym razem w świat rasizmu i przemocy domowej, a tym samym wprowadza w jedną z najbardziej popularnych spraw kryminalnych Ameryki. Jego nowa antologia pt. American Crime Story w pierwszym sezonie skupi się na procesie O.J. Simpsona, który w 1994 roku został oskarżony o zabicie byłej żony – Nicole Brown Simpson i jej przyjaciela – Ronalda Goldmana. Całość oparto na książce The Run of His Life: The People V. O.J. Simpson autorstwa Jeffreya Toobina.
Pierwszy odcinek rozpoczyna się od ukazania widzom dokumentalnych zdjęć z zamieszek w Los Angeles, mających miejsce w 1992 roku. Ich przyczyną stał się wyrok w sprawie pobicia Rodneya Kinga przez policję. Należy zaznaczyć, że funkcjonariusze, którzy brutalnie skatowali czarnoskórego mężczyznę, zostali uniewinnieni, pomimo dowodów w postaci nagrań wideo. Nawiązanie to jest o tyle ważne, że pomaga nam zrozumieć, jakie nastroje społeczne panowały wówczas w Los Angeles, nawet po dwóch latach od wspomnianych wydarzeń.
W kolejnych scenach serialu widzimy już głównego bohatera (w tej roli fantastyczny Cuba Gooding Jr.) w pośpiechu opuszczającego swój dom, a następnie psa, naprowadzającego jednego z sąsiadów w stronę ciał ofiar. W taki sposób rozpoczyna się magnetyzująca i wciągająca historia, która naznaczyła O.J. Simpsona na resztę życia. Mężczyzna znany z kariery sportowej, a następnie aktorskiej, automatycznie znalazł się na świeczniku. Media od początku śledziły całą sprawę, czasami posuwając się do wkraczania w prywatne życie bohaterów.
Z każdą nową sceną poznajemy kolejne postaci, które odegrają kluczowe role w spektaklu obserwowanym codziennie przed telewizorem przez całą Amerykę. Na pierwszy plan wysuwa się Sarah Paulson w roli prokurator Marcii Clark oraz John Travolta, jako Robert Shapiro, czyli adwokat Simpsona. Aktorka dała się wcześniej poznać w innej produkcji Murphy’ego, a mianowicie American Horror Story, gdzie wcieliła się w różne postaci. Tutaj prezentuje się od jak najlepszej strony. Marcia Clark jest ambitna i zdeterminowana, aby odnieść sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Bardzo angażuje się w sprawę Simpsona i od początku jest przekonana o jego winie. Po drugiej stronie barykady stoi znany wszystkim John Travolta. Jego Robert Shapiro jest niesamowicie przerysowany, przez co też charakterystyczny. Mówi przez zaciśnięte zęby oraz sprawia wrażenie bardzo spokojnego i zrównoważonego. Ci, którzy znają Davida Schwimmera tylko z roli w Przyjaciołach, będą mile zaskoczeni. Jego Robert Kardashian jest wrażliwy, przejęty i stoi murem za swoim najlepszym przyjacielem. Cuba Gooding Jr. świetnie portretuje O.J. Simpsona i jego wielkie ego. Jest mniejszy od mężczyzny, w którego się wciela, ale w zupełności nie przeszkadza mu to w pokazaniu ogromnych pokładów egoizmu. Jego bohater potrafi narzekać i robi to często, szybko popada też w depresje i użala się nad sobą. Powyższe przykłady udowadniają, że wybór tych aktorów nie był przypadkowy, genialnie bowiem weszli, w swoje trudne role.
Historia American Crime Story: The People V. O.J. Simpson nie opowiada tylko o samej sprawie, śledztwie, a następnie procesie futbolisty. Zagłębia się ona też w problemy na tle rasowym i społecznym. Już w pierwszym odcinku mowa jest o traktowaniu czarnoskórych obywateli przez policję w Los Angeles, a także o ich zachowywaniu się w stosunku do Simpsona. Sytuacja była napięta również z powodu posiadanego przez oskarżonego statusu gwiazdy, ponieważ prokuraturze bardzo zależało na udowodnieniu jego winy i pokazaniu społeczeństwu, że nikt nie jest traktowany ulgowo. Można to odnieść do niedawnej sprawy Oscara Pistoriusa, skazanego za zamordowanie swojej dziewczyny. Mowa tu też o przemocy domowej, bo Nicole Brown Simpson kilkukrotnie wzywała policję po pobiciach przez męża. Znaczące są tutaj słowa bohaterki Sary Paulson, która mówi, że ofiarę zawiódł system.
American Crime Story nie zajmuje się tylko tym, co można było przeczytać w gazetach i zobaczyć w telewizji. Faktycznie wchodzimy w prywatne życie bohaterów, co nadaje im ludzką twarz. Scenariusz, za który odpowiadają Scott Alexander i Larry Karaszewski, jest przeładowany szczegółami. Niektóre z nich mogą razić oczywistością, jak moment, kiedy jeden z detektywów zwraca uwagę na skaleczenie Simpsona. Ponadto, możemy obserwować pracę po obu zainteresowanych stronach. Z jednej Shapiro robi wszystko, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność, z drugiej prokuratorzy znajdują kolejnych świadków i dowody, które obciążają oskarżonego. Pierwszy odcinek American Crime Story: The People V. O.J. Simpson to bardzo udane wprowadzenie do historii znanej przez większość z nas. Każda scena jest tutaj przemyślana, każdy odcinek będzie wart swojej uwagi. Za sprawą idealnych kreacji aktorskich serial przyciąga, a kolejne wydarzenia nie pozwalają oderwać wzroku od ekranu telewizora. Apetyt wzrasta w miarę jedzenia i tutaj będzie on rósł z każdym następnym epizodem.