Prace nad rozwojem technologii QLED prowadzone są m.in. w centrum badawczo-rozwojowym Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT). Według najnowszych doniesień w ramach prowadzonych działań udało się uzyskać niespotykaną dotąd wydajność bezkadmowej niebieskiej diody emitującej światło w technologii Quantum Dot (QLED).
Jeśli chodzi o implementację podstawowych barw QLED – czerwonej, zielonej oraz niebieskiej – kolor niebieski jest najbardziej wymagający, dlatego opracowana przez naukowców z SAIT technologia Blue QLED jest tak ważna. Pozwala osiągnąć wyjątkowe efekty, takie jak poprawa wydajności świetlnej aż o 20,2%, a także uzyskanie maksymalnej luminancji na poziomie 88 900 nitów i żywotności QLED wynoszącej 16 000 godzin (mierzonej przy połowie jasności dla luminancji 100 nitów).
Kropki kwantowe składają się z rdzenia i powłoki oraz licznych ligandów[2]. W celu lepszej stabilizacji materiałów i zapewnienia trwałej funkcjonalności fotoreagowania badacze zastosowali strukturę z podwójnymi warstwami emitującymi i krótszymi ligandami na powierzchni kropek emitujących niebieskie światło, poprawiając jednocześnie dotychczasowe wartości wnikania.
– Nasze badanie jest istotne nie tylko ze względu na to, że pozwoliło ustalić wydajność diody emitującej światło w technologii Quantum Dot. Udowodniło również, że technologia ta może zapewnić najwyższą wydajność już na poziomie pojedynczego elementu – komentuje dr Taehyung Kim, czołowy badacz, SAIT.
Seria telewizorów Samsung QLED zadebiutowała w 2017 roku. Był to znaczący krok w rozwoju technologii kropki kwantowej: poprawiona została jasność i stabilność światła, a zakres odwzorowania barw został rozszerzony. Poprzez zastosowanie nowych metalicznych kropek kwantowych, telewizory z tej serii wyznaczyły standardy w zakresie jakości obrazu, kątów widzenia, natężenia koloru, jasności i kontrastu. Jednym z wyróżników, który do dziś stanowi wizytówkę serii Samsung QLED jest 100% Natężenie Kolorów, niezależnie od poziomu jasności obrazu. W praktyce oznacza to, że widzowie mogą liczyć na ponad miliard odcieni barw.
[1] Źródło: Według danych firmy badawczej Omdia. Yonhap News Agency, publikacja z dnia 19.08.2020 r.; link
[2] Rdzeń kropki kwantowej pochłania i ponownie emituje światło, natomiast pokrywająca go powłoka wydłuża żywotność i wydajność fotoluminescencyjną, zapobiegając uszkodzeniom związanym z temperaturą i wilgocią. Ligandy o rozgałęzionym kształcie znajdują się na powłoce kropki kwantowej i pomagają utrzymać odległość między cząstkami.