Klasyczne horrory od wydawnictwa IX

Istniejące od niedawna wydawnictwo grozy IX sięgnie w tym roku po klasyczne tytuły, z których część nie była jeszcze nigdy tłumaczona na polski. Właśnie uaktualniło plan wydawniczy na 2018 i prezentuje w nim ciekawe pozycje sprzed nawet 200 lat – ale też kilka tytułów współczesnych polskich autorów.

Edward George Bulwer-Lytton Nadchodząca rasa

  • premiera: lipiec-sierpień 2018
  • data wydania oryginału: 1871

Niezwykle popularna klasyczna dystopia science fiction z elementami satyry, która nie została do tej pory przełożona na język polski. Zawiera w sobie elementy powieści przygodowej bliskie Podróży do wnętrza Ziemi Juliusza Verne’a. Niektórzy teozofowie przełomu XIX i XX w., w szczególności Helena Bławatska, William Scott-Elliot i Rudolf Steiner, uznali tę książkę za (przynajmniej częściowo) opartą na ezoterycznej prawdzie, przez co wpisuje się ona także w nurt powieści okultystycznej. Jest to historia pewnego Anglika, który w czasie wspinaczki w kopalni spada w głąb szczeliny, za którą kryje się podziemne miasto, zamieszkałe przez zaawansowaną technologicznie rasę. Źródłem ich potęgi jest tajemnicza moc Vril. To właśnie ona stała się z biegiem lat inspiracją dla ezoterycznych stowarzyszeń i teorii spiskowych związanych z tajnymi eksperymentami nazistów.

John M. Falkner Zaginiony stradivarius

  • premiera: sierpień 2018
  • data wydania oryginału: 1805

Klasyczna ghost story w klimacie wiktoriańskim. Opowieść o skrzypcach, których tajemnicza moc sprawia, że ich nowy właściciel odmienia się, a dodatkowo za pośrednictwem instrumentu kontaktuje się z jego poprzednim właścicielem, którego mroczną historię odkrywają kolejne strony książki.

Abraham Merritt The Moon Pool

  • premiera: sierpień 2018
  • data wydania oryginału: 1919

Pierwszy tom opowieści o przygodach doktora Waltera Goodwina. W podziemiach starożytnych ruin na Pacyfiku zbudziła się złowroga moc, której działania mogą doprowadzić do zagłady świata zarówno naszego jak i tego we wnętrzu Ziemi. Klasyczna przygodowa fantastyka, którą uwielbiają fani twórczości R. E. Howarda, H. Kuttnera i innych autorów z kręgu magazynu Weird Tales.

Znalezione obrazy dla zapytania Abraham Merritt The Moon Pool

William Hope Hodgson The Night Land

  • premiera: październik 2018
  • data wydania oryginału: 1912

H.P. Lovecraft w swoim eseju “Nadprzyrodzona groza w literaturze” pisał: „The Night Land to jeden z najbardziej imponujących popisów makabrycznej wyobraźni, jakie kiedykolwiek powstały w literaturze. Obraz martwej, pogrążonej w mroku planety, z resztkami ludzkości zgromadzonymi w przeogromnej metalowej piramidzie i osaczonymi przez potworne, hybrydyczne i kompletnie nieznane siły ciemności, to coś, czego żaden czytelnik nigdy nie zapomni. Kształty i byty zupełnie nieludzkiego i niepojętego rodzaju – grasujące w czarnym, opuszczonym przez ludzi, niezbadanym świecie na zewnątrz piramidy – są sugerowane, tylko częściowo opisywane z niesłychaną mocą, a spowity nocą krajobraz uskoków, przepaści i wygasłych wulkanów nabiera pod piórem autora rysów wręcz rozmyślnej grozy”.

Znalezione obrazy dla zapytania William Hope Hodgson The Night Land

Grzegorz Gajek Ciemna strona księżyca

  • premiera: lipiec 2018

Wznowienie mrocznego i mistycznego SF autorstwa Grzegorza Gajka. Empireum to niezwykła planeta. Mają na niej miejsce wydarzenia cudowne i straszne. Gdy dochodzi do serii zagadkowych wypadków, cesarz zamyka prowadzący na nią szlak i wysyła ekspedycję, której celem jest zgłębienie tajemnicy. Książka nie tylko jest wznowieniem, ale dodatkowo została rozszerzona o kilka opowiadań odnoszących się do historii bohaterów opisanych w niej wydarzeń.

Znalezione obrazy dla zapytania Księżyc

Norbert Góra Pochwała Mroku

  • premiera: lipiec 2018

Tom poezji złożony z trzydziestu utworów, które nawiązują swoim nastrojem do konwencji szeroko pojętej grozy. Wiersze autora były drukowane w magazynach i antologiach za granicą (min. w USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Kanadzie). Tym razem mamy okazję przeczytać ich zbiór w języku ojczystym.

Helena P. Bławatska Koszmarne opowieści

  • premiera: sierpień 2018

Zbiór nigdy nie publikowanych w Polsce opowiadań niezwykle popularnej w świecie okultystycznym autorki. Zawiera wszystkie jej utwory, które utrzymane są w konwencji opowieści niesamowitych, w większości opartych o tematykę ezoteryczną, będącą odniesieniem do teozofii, której Towarzystwa Bławatska była współtwórczynią.

Dawid Kain Oczy pełne szumu

  • premiera: sierpień 2018

Młodzi mieszkańcy jednego z krakowskich osiedli dowiadują się, że ktoś filmuje ich bez zgody i wiedzy, z poszczególnych ujęć montując sceny, które budzą przerażenie i niesmak. Po pewnym czasie okazuje się, że na falach pirackiej stacji pojawiają się również sfilmowane sny bohaterów. Kim jest tajemniczy “reżyser” i w jakim celu przenosi na taśmę swe koszmarne wizje? Oczy pełne szumu to wznowienie debiutanckiej powieści Dawida Kaina “Prawy, lewy, złamany”, która została poddana nowej redakcji i poprawiona przez autora.

Zobacz również: Stephen King – opowiadanie Laurie do pobrania

Źródło: Facebook IX; ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?