Lód Jacka Dukaja ukaże się w języku angielskim

Wydawnictwo Head of Zeus zakupiło prawa do anglojęzycznego wydania słynnej i opasłej powieści Jacka Dukaja – Lód. Prawa do wydania zakupiono w czasie London Book Fair. Wydawca planował wydanie tej powieści już od kilku lat, a w swoim komunikacie prasowym określił książkę Dukaja jako arcydzieło, zestawiając ją z takimi autorami jak Thomas Pynchon czy China Miéville.

Jacka Dukaja uznaje się za jednego z najciekawszych, współczesnych prozaików polskich, którego proza wymyka się jednoznacznym przyporządkowaniom gatunkowym. Na swoim koncie ma ambitne powieści science fiction takie jak Perfekcyjna niedoskonałość, historie alternatywne jak Xavras Wyżryn, czy uważane przez niektórych za steampunk Inne pieśni. Jest również autorem Katedry (z tomu W kraju niewiernych), opowiadania zekranizowanego przez Tomasza Bagińskiego. Jest wielokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowano go do Paszportu „Polityki”, jak i do takich nagród jak Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich oraz Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Nam zostaje mieć nadzieje, że tłumacze poradzą sobie z wyzwaniem, którym niewątpliwie jest przełożenie językowych oraz semantycznych zabiegów, które możemy odnaleźć w Lodzie. A także spoglądać z ciekawością, jak w kręgu anglosaskim zostanie przyjęta powieść tak silnie zakorzeniona w historii Polski oraz Rosji.

lod

Zobacz również: Maja Lidia Kossakowska – Bramy Światłości tom 1 – recenzja książki

 

Opis książki za wydawcą

Książka XX-lecia rankingu “Polityki”.

Akcja powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Époque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach “inną możliwą” historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

Jacek Dukaj znowu udowadnia, że w fantastyce wciąż nie powiedziano ostatniego słowa.

Źródło: Head of Zeus // Ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne książki

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?