Wartościowy renesansowy rękopis powraca do Polski!

Piękny renesansowy rękopis znany jako Godzinki Jakuba Wargockiego powraca do Polski! Zabytkowy kodeks wylicytowany został przez Bibliotekę Narodową w Londynie! Akcja powiodła się dzięki mecenatowi Fundacji PZU, a pierwsza oficjalna prezentacja dzieła odbyła się 3 lutego w Pałacu Rzeczypospolitej. Godzinki Jakuba Wargockiego stanowią wykonany około 1470-1500 roku dla rodu Guccich we Florencji, bogato zdobiony rękopis pod tytułem Officium Beatae Mariae Virginis secundum usum Romanum. Wymiary dzieła wynoszą 12×8 cm, spisane zostało oczywiście na pergaminie, zajmując aż 303 strony. Tekst zapisany jest ciemnobrązowym atramentem po łacinie, a poza nim w książce znajduje się również 5 barwnych miniatur z bordiurami, 12 złoconych inicjałów oraz liczne floratury. 

godzinki

Rękopisy tego typu, choć popularne z zachodniej Europie, w Polsce były uznawane za bardzo rzadkie i wyjątkowo cenne, a w ich posiadanie wejść mogli jedynie królowe i książęta. Godzinki trafiły do Polski podczas wizyty Carla Calvanusa Gucciego w Polsce wraz z dworem królowej Bony w 1518 roku. Włoski kupiec zmarł w 1551 roku, a kolejnym właścicielem rękopisu został Polak – finansista Jakub Wargocki. Księga nie miała jedynie wartości kolekcjonerskiej, gdyż widoczne są w niej ślady użytkowania. Wargocki dopisał na dole karty 23. notę Jacobis Vargoczki Civis Pemisliensis, która mimo jej zatarcia pozostała wyraźnie widoczna w świetle lampy UV. Około roku 1572 do rękopisu dodano również dodatkowe karty zawierające listę ruchomych świąt oraz kilka modlitw i prawdopodobnie wtedy wykonano również jej nową oprawę oraz dodano kartę z ryciną na samym początku. Dalsze szczegółowe losy Godzinek nie są jednak znane, wiadomo jedynie, że w 1713 roku biskup wileński Konstanty Brzostowski przekazał go w prezencie Karolowi Stanisławowi Radziwiłłowi. Trafiły wtedy zapewne do Biblioteki Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, a następnie do kolejnej w Nieświeżu, z której prawdopodobnie zniknęły po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 lub po napoleońskiej wyprawie na Rosję w 1813 roku. 

wargocki

Zobacz również: Najnowsza książka Neila Gaimana już od marca w naszych księgarniach!

Godzinki zostały już zdigitalizowane i są dostępne również w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.pl. Powrót do naszego kraju tak cennego rękopisu renesansowego jest pierwszym takim przypadkiem od kilkudziesięciu lat!

Źródło: booklips.pl/ Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Fanka filmów i książek fantasy. Kolekcjonuje figurki smoków i repliki broni białej. W wolnym czasie tworzy biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?