Chew to seria komiksów, która pojawiła się w Polsce pod koniec 2014 roku, za sprawą wydawnictwa Mucha Comics. Oryginalnie tytuł ten zaczął ukazywać się od 2009 roku i został wydany przez trzecią siłę komiksu w USA, wydawnictwo Image Comics. W Polskim wydaniu na jeden tom przypada pięć oryginalnych zeszytów wydanych w USA. Tomy liczą po 128 stron, wydanych w kolorze na papierze kredowym, a całość spięta jest w twardej oprawie.
Historia opowiada o losach Tony’ego Chu, detektywa-cybopaty, pracującego w Amerykańskim Departamencie ds. Żywności i Leków. Po epidemii ptasiej grypy, która zabiła 23 miliony ludzi i całkowitym zakazie hodowli oraz sprzedaży drobiu, agencja ta stała się najpotężniejszą organizacją na świecie.
Bycie cybopatą oznacza, że Tony odbiera różne odczucia i informacje z każdej zjedzonej rzeczy. Jedząc jakiś owoc, będzie wiedział gdzie został on wyhodowany, jakich pestycydów użyto i kto go dotykał. Jeśli natomiast zje mięso, będzie widział w jakich warunkach zginęło zwierzę, z którego ono pochodzi oraz uzyska inne mało przyjemne informacje. Jego umiejętności są oczywiście bardzo przydatne w rozwiązywaniu różnych ciężkich spraw. Jeśli tylko będzie potrafił przełamać on w sobie wstręt do jedzenia obrzydliwych rzeczy, jakie można znaleźć na miejscu zbrodni.
Oczywiście jego dar to również przekleństwo. Jedyne, co Tony może bez problemu jeść, to buraki. Nie powodują one u niego żadnych negatywnych odczuć czy wizji. Nie jest mu łatwo żyć, a inni pracownicy agencji uważają go za dziwoląga i nie są dla niego zbyt mili.
Rysunki są bardzo przyjemne i doskonale wpasowują się w dość abstrakcyjny i groteskowy styl komiksu. Twórcy wykazali się wielką kreatywnością i odwagą we wcielaniu swoich zwariowanych pomysłów w życie. Jest to opowieść kryminalna z doskonale wyważonym i wymieszanym humorem, abstrakcją i czasem może nawet obrzydzeniem. Potrafi zaskoczyć, rozbawić oraz pozwala oderwać się od otaczającej rzeczywistości, zabierając nas do swojego magicznego i przerysowanego świata.
Moim zdaniem warto zapoznać się z tym tytułem. W szczególności polecam dwa pierwsze tomy Przysmak Konesera i Międzynarodowy Smak. W kwietniu ukazał się tom czwarty, a już na maj zapowiedziano wydanie tomu piątego.
Tytuł oryginalny: Chew: Taster’s Choice
Scenariusz: John Layman
Rysunki: Rob Guillory
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: Mucha Comics
Liczba stron: 128
Ocena: 85/100
Ilustracje: www.komiks.gildia.pl