Komiksowa opowieść o Muminkach od Egmontu!

Muminki dla wielu pokoleń są legendarnymi postaciami. Przygody stworzonych przez fińską pisarkę Tove Jansson bohaterów doczekały się kultowej animacji, słuchowisk, adaptacji teatralnych czy opery. Pisarka władała znakomicie nie tylko piórem, ale też tworzyła wspaniałe ilustracje do swych dzieł oraz komiksy z udziałem uroczych trolli. Wydawnictwo Egmont już na 24 lutego zaplanowało wydanie pierwszego tomu komiksów z serii Muminki, zawierającego 11 opowieści z ich świata.

Źródło: Egmont Polska

Muminki to istoty żyjące w sielskiej krainie i wiodące proste, acz interesujące życie. Okoliczności ich powstania nie były jednak wesołe. Tove Jansson stworzyła je zimą roku 1939, gdy nad Europą wrzała już wojna, a jej ojczyzna broniła się przed Związkiem Radzieckim. W czasie wojny Jansson, jak sama przyznała, traktowała tworzenie pozytywnych i prostych historii jako formę autoterapii i odskoczni od ponurej rzeczywistości. Na początku Muminki wyglądały nieco inaczej, z czasem zmieniając się do formy, którą znamy do dziś. Ich historie wydane zostały dopiero w 1945 roku, nosząc tytuł Małe trolle i wielka powódź. Wkrótce też narodziły się kolejne opowieści z Muminkowej krainy, których inspiracją były między innymi działa Juliusza Verne’a i Carla Collodiego. W komiksowej formie Muminki pojawiły się w formie paskowych historii w szwedzkojęzycznym magazynie „Ny Tid” w roku 1948. Historia nazywała się Moomintroll On The End Of The World i była de facto adaptacja książki Kometa nad Doliną Muminków.

Okładka komiksu Muminki tom 1

Samodzielne historie w komiksowej wersji pojawiły się dopiero w roku 1952, gdy do autorki odezwało się Associated Newspapers, którego szef Charles Sutton z zaangażowaniem pragnął przenieść Muminki na rynek brytyjski. Oto jego słowa skierowane do Tove Jansson:

Przyszło mi do głowy, że mogłabyś zrobić ciekawy komiks, który niekoniecznie byłby skierowany do dzieci. Oczywiste jest, że Muminki podobają się dzieciom, ale uważamy, że te wspaniałe stworzenia można wykorzystać w formie komiksu wyśmiewającego nasz, tak zwany, cywilizowany styl życia.

Jansson nie mogła nie ulec takim namowom, co zaowocowało siedmioletnim kontraktem z AP. Pod okiem Suttona Muminki debiutowały 7 lipca 1954 w dzienniku „The Evening News”, cieszący się wówczas liczbą dwunastu milionów odbiorców. Po dwóch latach wydawca sprzedał prawa do Muminków do krajów Europy i USA, gdzie pojawiły się w ponad stu dwudziestu dziennikach, co sprawiło, że stały się najpopularniejszym fińskim komiksem. Tove Jansson napisała i narysowała dwadzieścia jeden opowieści o sympatycznych trollach, w tym siedem wraz z bratem Larsem. Gdy jej kontrakt wygasł w 1959, serię zaczął tworzyć właśnie on. Lars Jansson dał światu koleje pięćdziesiąt dwie historie z Muminkami do roku 1974. W 1993 roku Muminki znów dały o sobie znać za sprawą scenarzystów Jukki i Kimo Torinenów i rysownika Matti Nissuli, pod nadzorem Larsa Janssona aż do 1999 roku. Z kolei w latach 1991-2010 wydawany był magazyn „Moomin Magazine”, w których różni artyści tworzyli komiksowe adaptacje przygód mieszkańców Muminkowej Doliny, zarówno tych autorstwa Tove Jansson, jak i na podstawie japońsko-fińskiego serialu animowanego.

Źródło: Egmont Polska

Przygotowane przez wydawnictwo Egmont Polska wersja będzie liczyła cztery zbiorcze tomy. W pierwszym tomie zobaczymy 11 czarno- białych opowieści, wśród których znajdą się takie historie jak Muminki na Riwierze, Wyspa Muminków, Niebezpieczna zima, Zakochany Muminek czy Muminki i Marsjanie. Choć seria ta liczy sobie juz kilka dekad, to przygody jej bohaterów cieszą z równą siłą osoby w różnym wieku, czarując baśniowością, pozytywnym przekazem i przygodą.

Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?