Skutkiem ubocznym rozwoju technologii i komputeryzacji, a także też digitalizacji różnych aspektów życia współczesnej cywilizacji jest powszechny siedzący tryb życia. Mnóstwo z nas spędza przy klawiaturze większość doby, zarówno przy pracy, jak i relaksując się już po wykonaniu obowiązków zawodowych. Skutkiem są powszechnie występujące wady postawy, różne schorzenia kręgosłupa i bóle mięśni, głównie pleców oraz… ręki.
Ta ostatnia, być może nieco zaskakująca w tym kontekście dolegliwość, może mieć swoje źródło w korzystaniu z nieodpowiedniej myszki, źle zaprojektowanej i przez to uczącej złych nawyków przy operowaniu kursorem. Z kolei na problemy z kręgosłupem remedium jest oczywiście aktywność ruchowa, ale też odpowiednie ustawienie biurka oraz fotela. Liczą się właściwa odległość od ekranu, wysokość blatu, wysokość siedziska krzesła i podłokietników oraz prawidłowe podparcie pleców. To jednak nie wszystko, bo prozdrowotne znaczenie ma też ergonomiczny uchwyt na monitor – jeden lub kilka. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa zarówno komfort, jak i skuteczność pracy. Przyjrzymy się tym zagadnieniom bliżej.
„Zdrowa” mysz – dlaczego warto?
Jaka może być filozofia przy wyborze tak banalnego gadżetu jak myszka komputerowa? I tutaj zaskoczenie, bo zadanie wcale nie jest takie proste, jeśli mamy na uwadze swoje zdrowie. Ergonomiczne myszki komputerowe charakteryzują się jedną kluczową cechą – pionową konstrukcją, wymuszającą zupełnie inny chwyt niż przy tradycyjnym gryzoniu.
Dobrym przykładem jest tu model EMW-700 od marki Hama. Pionowa konstrukcja i umiejscowienie przycisków z boku skutkują naturalną pozycją ręki, ponieważ trzyma się ją jak długopis. Nie trzeba nienaturalnie skręcać całego ramienia, tylko ustawia się je w pozycji jak do uścisku dłoni. Przekłada się to w praktyce na zmniejszenia napięcia w mięśniach ręki oraz nadgarstka. Zapomnijmy o przeciążeniu i bólu po całodniowej pracy z myszką oraz ewentualnym zespole cieśni nadgarstka. Taka drobnostka jak myszka może więc uchronić nas przed koniecznością rehabilitacji i cowieczornego masowania ręki, gdy będziemy ciągle aktywni zawodowo, ale młodość stanie się już tylko wspomnieniem. W dodatku po pewnym czasie spędzonym z pionową myszą, wiele osób zauważa, że praca przy jej użyciu jest bardziej komfortowa i naturalna niż z jej klasycznym odpowiednikiem
Jak dobrać uchwyt na monitor – pomocne ramię?
W niejednym zawodzie przydaje się praca z wieloma ekranami naraz. Nawet przy prostych obowiązkach biurowych, ale wymagających otwierania co chwilę kilku okienek jednocześnie, zaopatrzenie się w co najmniej dwa monitory winduje jakość pracy na nowy poziom. A już każdy grafik komputerowy czy projektant powinien być wręcz wniebowzięty! Dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo potrzebuje uchwytu na monitor. Nie bez znacznie jest tu właśnie kwestia ergonomii.
Dobry uchwyt na monitor to taki, który jest stabilny, a jego ramię pozwala na łatwą regulację wysokości, kąta nachylenia oraz odległości monitora od użytkownika. W wielu przypadkach można też nim dowolnie obracać. Co najważniejsze, tak przemyślana konstrukcja umożliwia dopasowanie położenia monitora do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Takim atutem charakteryzuje się chociażby seria uchwytów Hama Plus. Znajdziemy wśród nich propozycje z jednym, dwoma albo trzema ramionami, dźwigające panele o przekątnej ekranu do 35 cali (89 cm) i maksymalnej wadze 15 kg. Pasują do stołu (nie zapominajmy o tym istotnym szczególe) o grubości od 1 do 8,8 cm.
Ważne, żeby uchwyt pasował do dwóch standardów VESA, z rozstawami śrub wynoszącymi 75 x 75 mm i 100 x 100 mm. Ułatwia to montaż panelu – najpierw wystarczy umieścić płytę VESA na monitorze, a następnie trzeba zawiesić uchwyt monitora i voilà!
Reasumując, uchwyt na monitor pozwala na ustawienie ekranu na odpowiedniej wysokości i odległości, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas pracy lub długiej sesji gamingowej. Bez wątpienia powinno to przyczynić się do zmniejszenia bólu pleców i karku. Mając możliwość odsunięcia ramienia z ekranem od oczu na komfortową odległość, chronimy również nasz wzrok. Aspekt praktyczny również odgrywa istotną rolę, gdyż przy okazji zyskujemy sporo miejsca na biurku.
Uchwyt to teraz podstawa. Z dwoma monitorami to najlepsza opcja. Daje po prostu więcej miejsca na biurku i jest też bardziej funkcjonalny niż to, co daje producent w komplecie ze swoim uchwytem. Mam Hamy i sprawnie, stabilnie trzymają. A to najważniejsze.