Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Wrocław, wraz z San Sebastian w Hiszpanii, został mianowany Europejską Stolicą Kultury 2016. Tytuł ten jest jak najbardziej zasłużony. Przypomnijmy, że odbywają się tam co roku aż cztery festiwale filmowe: Międzynarodowy Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN,  Planete + Doc Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Od kilku lat funkcjonują tam Szkoła Filmowa Mastershot oraz Szkoła Agentów Filmowych, którą założył Nikolaj Nikitin. Ponadto znajduje się tam mnóstwo galerii i muzeów.

wroclaw spielbergplanzdjeciowy3

Zobacz również: Droga przez zimną Wojnę czyli recenzja “Most Szpiegów”

Wrocław często pojawia się też na ekranach kin i to nie tylko polskich filmów. Wyprodukowano tam ponad 500 obrazów. Ostatnio miał zaszczyt odgrywać Berlin w najnowszym dziele Stevena Spielberga – Most Szpiegów. To z resztą nie pierwszy raz, kiedy udawał stolicę Niemiec. Miało to też miejsce przy takich produkcjach jak Bodo z 2016 roku, Kobieta w Berlinie z 2008 r. oraz AIMEE & JAGUAR z 1999 r. Ponadto miasto wystąpiło też w Avalon, Straży nocnej, Já, Olga Hepnarová  oraz wielu rodzimych filmach.

warclow bridge of spies

Jak mówi dyrektor i założyciel Szkoły Agentów Filmowych SOFA, Nikolaj Nikitin :

Polska z pewnością stanie się jednym z najgorętszych koprodukcyjnych krajów w Europie, z wybitnymi lokalnymi produkcjami, które wygrywają nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych.

Źródłó: www. variety.com / zdjęcie wprowadzenia: wroclaw.pl

Stały współpracownik

Studentka dziennikarstwa. Miłośniczka kina. Zafascynowana Azją, a w szczególności koreańską kinematografią. Fanka Sherlocka. W wolnych chwilach ogląda seriale, podróżuje lub rozczytuje się w romansidłach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?