Sir Walter Scott – autor Rob Roya – na banknotach

Podobizna szkockiego pisarza, poety oraz adwokata, sir Waltera Scotta, znajdzie się na banknotach dziesięciofuntowych wypuszczonych przez Bank of Scotland już na jesieni 2017 roku. Obok pisarza na banknocie pojawia się również front Museum on the Mound, a na rewersie wiadukt Glenfinnan nad rzeką Finnan, znany widzom z filmów o Harrym Potterze.

banknot 1

banknot 2

Zobacz także: Pół roku nauki czytania zmienia dorosły mózg nie do poznania

Poza tworzeniem powieści historycznych upamiętniających dzieje oraz obyczaje Szkotów, był również aktywnym działaczem politycznym, brał między innymi udział w kampanii mającej przekonać parlament, aby ten pozwolił szkockim bankom wciąż produkować własne banknoty. Nic więc dziwnego, że został uhonorowany w ten szczególny sposób.

walter scott

Początkowo pisał głównie poezję, dopiero później skupił się na powieściach, zawierających również elementy fantastyczne, czerpiące garściami z legend i podań tego góralskiego, niesfornego narodu, wpisujące go w nurt powieści romantycznych. Spod pióra Waltera Scotta wyszły choćby takie powieści jak Rob Roy (1817) i Ivanhoe (1819), nie raz przenoszone na ekrany kinowe.

 

Źródło: BBC News // Ilustracja wprowadzenia: portret autorstwa Henry’ego Raeburna (wiki media)

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?