Spędzanie czasu razem, w gronie przyjaciół i rodziny, to naturalny element życia człowieka i jedna z kluczowych potrzeb. Wyjścia do restauracji, na koncerty, zakupy czy wspólne wizyty w kinie jeszcze niedawno były dla większości Polaków codziennością. Nie ma znaczenia, jaką formę rozrywki preferowali. Dla każdego ważne było obcowanie z drugim człowiekiem. W obecnej sytuacji jesteśmy pozbawieni tego ważnego elementu życia i okazuje się, że widzom Multikina tego bardzo brakuje.
Według Raportu Multikina nt. powrotu do kina po pandemii koronawirusa 85% badanych planuje w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia odwiedzić kino. Spośród tych osób 20% deklaruje, że uda się na seans filmowy od razu po uruchomieniu kina.
Cieszymy się, że tak duży procent badanych chce wybrać się właśnie do kina. Pełni ono bardzo ważną rolę w naszym życiu. Od zawsze kino stanowiło rozrywkę pozwalającą oderwać się od codziennych trosk z pracy, domu czy szkoły. Sala kinowa sprawia, że nasze problemy zostawiamy nim przekroczymy jej próg, a film porywa nas w nowe miejsce, pozwala się zatracić i poczuć się jak bohater oglądanej produkcji. Uważam, że po epidemii koronawirusa kino może odegrać bardzo ważną społeczną, terapeutyczną rolę pomagając w powrocie do równowagi – dodaje Mariusz Spisz, Członek Zarządu Multikino S.A.
Prawie 50% badanych, spośród dostępnych rozrywek w pierwszej kolejności wybierze kino. W tej grupie widzowie między 18 a 25 r.ż. deklarują swoją chęć na poziomie 46%.
Aż 78% badanych tęskni za chodzeniem do kina. Wśród głównych powodów tęsknoty wskazują: dobrą atmosferę (16%), duży ekran (14%), premiery filmowe (12%), to, że lubią oglądać filmy w kinie (11%) i po prostu lubią kino (10%). Ponadto podoba im się wspólny wypad (9%), uważają, że jest to dobra rozrywka (7%), jest to forma relaksu (6%), chcą wyjść z domu i wrócić do normalności (4%), a film w kinie to dla nich przeżycie (3%).
Kino zbliża ludzi i stanowi przyjemną formę spędzenia wolnego czasu. Jest to rozrywka, która była dostępna zawsze, a patrząc na frekwencyjny rekord z 2019 roku i ponad 60,2 mln widzów w kinach widać, że oglądanie filmów na wielkim ekranie to dla Polaków rytuał, gwarantujący emocje, których nie zapewni domowy seans filmowy – dodaje Mariusz Spisz.
60% wszystkich badanych chodzi do kina z osobą towarzyszącą. 61% badanych kobiet oraz 57% badanych mężczyzn deklaruje, że do kina chodzi z drugą osobą. 11% kobiet i 10% mężczyzn wybiera się do kina z grupą znajomych, a 20% kobiet i taki sam procent mężczyzn filmy na wielkim ekranie oglądają z rodziną.
Zaprezentowana część raportu Multikina nt. powrotu do kina po pandemii koronawirusa powstała na podstawie anonimowego mailowego badania ankietowego przeprowadzonego przez YourCX. Badanie zostało wypełnione przez 19 581 respondentów w kwietniu 2020 roku.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe