Strajk scenarzystów oficjalnie zakończony!

Korporacje wraz ze scenarzystami doszli do porozumienia. Z dumą możemy ogłosić, że strajk scenarzystów oficjalnie się zakończył!

Od lipca tego roku tematem nr 1 w świecie kina był strajk scenarzystów. Okazuje się, że 25 września 2023 roku Gildia Scenarzystów osiągnęła wstępne porozumienie ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych w sprawie zakończenia strajku po prawie pięciu miesiącach. Obie strony finalizowały porozumienie w niedziele, a od dziś umowa weszła w życie.

Koniec strajku

WGA i AMPTP osiągnęły wstępne porozumienie. Ograniczono udział sztucznej inteligencji w produkcje filmów i seriali. Szczegóły wstępnej umowy nie zostały ujawnione, ale zostaną przez gildię z czasem. Mimo porozumienia scenarzyści nie wrócą od razu do pracy.

Jak donosi Deadline, gildia zażądała, aby jej członkowie nie wracali do pracy do czasu zawarcia przez SAG-AFTRA nowego porozumienia z AMPTP. Jest to objaw solidarności WGA między obydwoma związkami zawodowymi.

strajk

fot. materiały prasowe

Zobacz również: Sukces Agnieszki Holland. Zielona granica zalicza najlepsze otwarcie dla polskiego filmu w 2023 roku!

Cała produkcja filmów i seriali związanych z SAG-AFTRA zostanie natychmiast wstrzymana, co spowoduje przerwanie projektów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecny strajk jest pierwszym tego rodzaju od 1980 roku w ramach kontraktu filmowego i telewizyjnego dla aktorów.

Wcześniej miało miejsce tylko jedno takie zdarzenie w 1960 roku, gdy zarówno scenarzyści, jak i aktorzy prowadzili wspólny strajk. Przywódcą tego strajku był Ronald Reagan wówczas, który później został prezydentem USA.


Źródło: deadline.com / ilustracja wprowadzenia: fot. Sarah Reingewirtz/MediaNews Group/Los Angeles Daily News via Getty Images

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mr. ?? pisze:

Amerykanie po tym jak zniszczyli swój przemysł filmowy głupotą, lewacką propagandą lgbt, słabi głupi mężczyźni w Marvel, DC, Terminator …
tak bardzo ze nie zarabia więc strajki, dogadywanie się 🙂

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?