Thrawn w Rebeliantach
Thrawn w Rebeliantach

Skąd wziął się Thrawn pośród Światów Jądra?

Już 23 sierpnia na platformie Disney+ swoją premierę będzie miał pierwszy sezon serialu Ahsoka. Produkcji opowiadającej o losach dobrze nam znanej Togrutanki po wydarzeniach z Powrotu Jedi i serialu The Mandalorian (być może równolegle do niego). Jednak nie tylko była uczennica Anakina Skywalkera będzie istotna w tym serialu. Oprócz załogi Ducha i kilku innych znanych twarzy powróci pewien antagonista z Rebeliantów. Niebieski Chiss znowu stanie na drodze bohaterów. Zanim jednak zasiądziemy przed ekranami do nowej produkcji Filoniego warto by było dowiedzieć się skąd pośród Światów Jądra wziął się Thrawn i jakie pobudki nim kierują.

Oryginalna Trylogia Thrawna od momentu premiery przez wielu fanów uważana była za najlepszą historię książkową z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wprowadzała ona niesamowite i charakterystyczne postaci, a także ciekawe wątki. Autor serii stworzył chociażby Marę Jade i Wielkiego Admirała Thrawna. Wymyślił wątek tworzenia klona Luka Skywalkera, a także tajemniczą rasę Nogrhi, której członkowie najpierw polowali na Leie Oreganę Solo, a potem zostali nieodłącznym elementem jej straży.

fot. kadr z serialu Star War Rebelianci; Thrawn

Po przejęciu Lucasfilmu przez Disneya, wszystkie te postaci i wątki stały się niekanoniczne. Fani liczyli, że zostaną one użyte do stworzenia nowej filmowej historii, a zamiast tego dostali zupełnie coś innego (coś, co może po części zostanie ukazane w serialu Ahsoka). W związku z niespodziewanym powrotem postaci Thrawna do kanonu, autor tego bohatera stworzył nową, kanoniczną trylogię. Co ciekawe, mimo że nie były to dzieła już tak kultowe, to nie odbiegały znacznie od (L/l)egendy. Autor w końcu nie dość, że czuł bardzo dobrze tego bohatera, to sam umie wyjątkowo dobrze posługiwać się piórem. Dwa lata temu z kolei powrócił z nową, również kanoniczną serią, Dynastią Thrawna. Powieści składające się na nią opowiadały o losach Thrawna poprzedzających wstąpienie w szeregi Imperium Galaktycznego.

Jak połączyć historie

Na łamach tego portalu recenzowałem już dwie poprzednie części serii. Jeżeli nie mieliście okazji się z tymi tekstami zapoznać, zachęcam do tego w tym momencie:

1. Tom 1: Timothy Zahn – Dynastia Thrawna. Chaos – recenzja książki

2. Tom 2: Timothy Zahn – Dynastia Thrawna. Wyższe dobro – recenzja książki

Tymczasem w 3. tomie Timothy Zahn opowiada o ostatecznym starciu starszego kapitana Thrawna i Dynastii z potężnym i tajemniczym zagrożeniem. Tym razem nadchodzi ono zarówno z wewnątrz jak i od zewnątrz. W momencie, w którym zdrada przychodzi ze strony rodaków, nawet wrogowie potrafią się zjednoczyć.

 

Bohaterowie do końca

Cała seria Dynastia Thrawna, jak i sama powieść Dynastia Thrawna: Mniejsze Zło opowiadają o gronie wielkich patriotów, bohaterskich oficerów, a także cywili. Oczywiście na czele stoi tytułowy Chiss, który jak się później okazuje jest w stanie poświęcić karierę i dotychczasowe życie, byleby tylko uchronić swój dom i współbraci. Thrawn nie dokonałby jednak nic, bez swoich przyjaciół, którzy mu ufają. Wszystkie postaci powieści są bardzo ciekawie napisane i poprowadzone. Chissowie, zarówno Ci dobrzy, jak i Ci egoistyczni, są wręcz namacalni. Idealnie możemy sobie ich wyobrazić, dzięki opisom. Część możemy polubić, część znienawidzić, ale wobec nikogo nie pozostaniemy obojętni. A to moim zdaniem jest skutek dobrze napisanych postaci.

fot. Wydawnictwo Olesiejuk; Thrawn

 

Zagrożenie czyha na mieszkańców Odległej Galaktyki

Sama historia, niejedno warstwowa i z dwoma stronami medalu łączy nam się z inną trylogią Timothy’ego Zahna – nowo kanoniczną Trylogią Thrawna. Dynastia idealnie uzupełnia nam początki życia i kariery naszego ulubionego Chissa i tworzy solidną podstawę postaci. Bardzo dobrze buduje również motywacje i jego bezwzględność w Rebeliantach i innych dziełach Uniwersum. Celem wszystkich znanych nam jego działań, jest ratunek dla rodaków i swojego świata. Potrzebuje on wielkich sił, które będą w stanie postawić się tajemniczemu zagrożeniu, które tylko chwilowo udało się zatrzymać. Czy jego długofalowe działania się powiodą? Nie wiemy. Timothy Zahn jednak wyjątkowo dobrze rozszerza nam świat Gwiezdnych Wojen o kolejne obszary w Chaosu. Dynastia Thrawna to seria powieści w Uniwersum, która momentami wydaje się, że nie jest związana z Gwiezdnymi Wojnami. Brakuje tam Jedi, znanych planet i typowych gwiezdno-wojennych motywów. Jednak mimo to są to historie piękne, ciekawe i inne.


Ilustracja wprowadzenia: Wydawnictwo Olesiejuk

Redaktor współprowadzący działu Gry

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?