Hugh Keays-Byrne
Hugh Keays-Byrne

Nie żyje Hugh Keays-Byrne – złoczyńca z Mad Maxa odszedł w wieku 73 lat

Hugh Keays-Byrne nie żyje. Brytyjsko-australijski aktor wcielił się w rolę Obrzynacza w oryginalnej wersji Mad Maxa z 1979r. Powrócił także w filmie George’a Millera Mad Max: Na drodze gniewu w 2015r. Miał 73 lata.

Huge Keays-Byrne nie żyje. Odszedł w wieku 73 lat. Brytyjsko-australijski aktor grający aż dwukrotnie inną rolę w uniwersum Mada Maxa. W oryginalnej wersji z 1979r. wcielił się w postać Obrzynacza natomiast w kontynuacji Mad Max: Na drodze gniewu z 2015r. w rolę Wiecznego Joe. Dyrekor Brian Trenchard-Smith ujawnił, że aktor zmarł w środę w szpitalu. Więcej informacji nie zostało podanych dotyczących powodu śmierci aktora. Keays-Byrne jest jednym z trzech aktorów, którzy graję dwie oddzielne role i postaci w serii Mad Max. Poza nim wystąpili jeszcze Bruce Spence (Gyro Captain w Mad Max 2 i Jebediah w Mad Max: Pod kopułą gromu) i Max Fairchild (Benno w Mad Max i Ofiara w Mad Max 2).

Huge Keays-Byrne urodził się Srinagarze, w stanie Dżammu i Kaszmiru od strony brytyjskich rodziców. Rodzina aktora przeniosła się do Anglii kiedy był młodym chłopcem i tam mógł się skupić na swojej karierze aktorskiej. Jego pierwszą rolą był występ w brytyjskiej serii Boy Meets Girl w 1967r. Potem aktor przeniósł się do Australii wraz z Royal Shakespeare Company w 1973r. by wystąpić w produkcji Peter’a Brooks’a A Midsummer Night’s Dream. Huge Keays-Byrne postanowił zostać w Australii po tym jak tournee dobiegło końca. Debiutował na wielkim ekranie w filmie Stone z 1974r.

Następnie Huge Keays-Byrne występował w filmie Szalony pies Morgan, The Trespasser, Snapshot. Wszystkie te role zapewniły mu współpracę z Georgem Millerem w filmie Mad Max gdzie zagrał główną rolę złoczyńca, szefa gangu Obrzynacza. Następnie ponownie połączył siły z reżyserem Mad Max: Na drodze gniewu jako główny antagonista Wieczny Joe. Seria Mad Max przyniosła ogromną popularność aktorowi poza Australią i nadała istotnego impetu w jego dalszej karierze.

Hugh Keays-Byrne

Fot. Kadr z filmu Mad Max i Mad Max: Na drodze gniewu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również: Furiosa – spin-off Mad Maxa powstanie!

Po Mad Maxie, Huge Keays-Byrne występował także w Reakcji Łańcuchowej, Strikebound, Starship, Krwi Bohaterów. W 1992r. stanął za kamerą w filmie Resistance, gdzie też to sam wystąpił. Jego dalsza kariera skupiała się głównie na występach serialowych na przełomie lat 1990-2000. Kiedy został zapytany o powrót do uniwersum Mad Maxa, George Miller wspomniał, że to może być tylko odnieść sukces z jego złym amerykańskim dubbingiem, który był przedstawiony we wcześniejszej wersji Mad Maxa.

“Zawsze czułem się winny w tej kwestii. Myślałem, że muszę to wynagrodzić w jakiś sposób.”

Aktor miał również zagrać Marsjanina Łowcę wchodzącego w skład Ligi Sprawiedliwości, ale projekt ostatecznie dostał zielonego światła na rozpoczęcie produkcji.

 


Źródło: Movieweb.com / Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe

Dziennikarz

Wielbiciel wszelkiej popkultury i wieczny poszukiwacz nowych pasji. Miłośnik fantasy zwłaszcza twórczości Tolkiena i Sapkowskiego. Zapalony gracz zarówno komputerowy jak i konsolowy. Zafascynowany kinem, książkami oraz muzyką filmową. W wolnym czasie poświęcam się przygotowaniom na start w biegu Hardcore na Runmageddonie.
Słuchacz każdego gatunku muzycznego, stale starający się poszerzać horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?