Netflix z szansą na pobicie 85-letniego rekordu na Oscarach w 2021 roku
Netflix z szansą na pobicie 85-letniego rekordu na Oscarach w 2021 roku

Netflix z szansą na pobicie 85-letniego rekordu na Oscarach w 2021 roku

Netflix z tegorocznym arsenałem filmowym może pobić 85-letni rekord na Oscarach w 2021 roku. Platforma streamingowa posiada aż 6 filmów, które mogą zostać nominowane do nagrody za Najlepszy Film.

Kina są pozamykane, a premiery filmowe przesunięte. Netflix za to ma się lepiej niż kiedykolwiek. Liczba nowych subskrybentów cały czas rośnie, a nowe produkcje z powodu pandemii coraz częściej trafiają na platformy streamingowe. Oprócz takich sukcesów Netflix jest także blisko prestiżowego wyróżnienia. Wszystko wskazuje na to, że platforma streamingowa pobije oscarowy rekord ustanowiony przez MGM w 1937 rok. Do kategorii Najlepszy Film nominowanych było wtedy 5 filmów MGM. W 2021 roku rekord ten może należeć już do Netflix z sześcioma produkcjami. Mowa o:

Mank (David Fincher)

Mank jest swoistą biografią Hermana J. Mankiewicza, scenarzysty legendarnego Obywatela Kane’a – dla wielu najlepszego filmu w historii. Produkcja ma skupić się w głównej mierze na konflikcie rzeczonego twórcy z Orsonem Wellesem. W główną rolę wcieli się nie kto inny, jak Gary Oldman.

Zobacz również: Mank – przedpremierowa recenzja filmu Davida Finchera. The Citizens

Cząstki kobiety (Kornél Mundruczó)

Osobista, przenikliwa i wyjątkowa historia o kobiecie (Vanessa Kirby — nagroda dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2020 roku), która uczy się żyć z doświadczeniem straty. Reżyserem dzieła jest nagradzany Kornél Mundruczó (BIAŁY BÓG), a producentem wykonawczym — Martin Scorsese. Światowa premiera w serwisie Netflix jest zaplanowana na 7 stycznia 2021 r.

Niebo o północy (George Clooney)

W tej postapokaliptycznej opowieści Augustine (George Clooney), naukowiec pracujący samotnie w Arktyce, stara się powstrzymać Sully (Felicity Jones) i jej ekipę astronautów przed powrotem na Ziemię, na której doszło do tajemniczej katastrofy. Adaptacja cieszącej się uznaniem krytyków książki Lily Brooks-Dalton Dzień dobry, północy w reżyserii George’a Clooneya. W pozostałych rolach: David Oyelowo, Kyle Chandler, Demián Bichir i Tiffany Boone. Premiera na Netflix już 23 grudnia.

Pięciu braci (Spike Lee)

Czterech czarnoskórych weteranów — Paul (Delroy Lindo), Otis (Clarke Peters), Eddie (Norm Lewis) i Melvin (Isiah Whitlock, Jr.) — wraca po latach do Wietnamu. Wraz z synem Paula (Jonathan Majors) wyrzuszają na poszukiwania szczątków swojego dowódcy (Chadwick Boseman) oraz ukrytego skarbu, a po drodze muszą stawić czoła ludziom i siłom natury, mierząc się zarazem z pokłosiem wiecznie żywej wojny w Wietnamie.

Zobacz również: Pięciu braci – krótki dokument o filmie Spike’a Lee

Ma Rainey: Matka bluesa (George C. Wolfe)

Chicago, rok 1927. Podczas sesji nagraniowej narastają napięcia pomiędzy piosenkarką Ma Rainey (Viola Davis), ambitnym trębaczem z jej zespołu (Chadwick Boseman) oraz białymi managerami, którzy za wszelką cenę chcą kontrolować poczynania legendarnej „Matki bluesa”. Film na podstawie nagrodzonej Pulitzerem sztuki Augusta Wilsona.

Proces Siódemki z Chicago (Aaron Sorkins)

Pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestu, wśród których znaleźli się Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który im wytoczono, okazał się jednym z najgłośniejszych w historii.

Zobacz również: Proces Siódemki z Chicago – recenzja filmu. O wojnie w sądzie w ramach filmu

Data rozdania Oscarów wyznaczona jest na 25 kwietnia 2021 roku.


Źródło: variety.com, Youtube / Ilustracja wprowadzenia: Netflix

Redaktor współprowadzący działu Newsy

Wieloletni pasjonat filmów, zapalony gracz konsolowy, wielki fan komiksów i miłośnik seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Front pisze:

Nie powiem, grubo! Chociaż nie przepadam za aktorem na fotografii to ostatnia pozycja mnie zaintrygowała.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?