Iron Man 3
Iron Man 3

Marvel wygrywa po latach sądową sprawę o plakat Iron Mana 3

Zapewne niewielu z Was o tym wie, ale od jakichś czterech lat w sądzie toczyła się ostra batalia o to, czy plakat promujący film Iron Man 3 był plagiatem.

Pozew został złożony przez braci Bena i Raya Lai, którzy prowadzą Horizon Comics Productions. Na początku XXI wieku stworzyli oni serię komiksów pod tytułem Radix, w której była postać o imieniu Caliban. Jedna z grafik tejże postaci wygląda bardzo podobnie do Iron Mana z trzeciej części trylogii. Pozew został złożony w Massachusetts, by następnie przenieść się do Nowego Jorku.

Iron Man

Fot. Materiały prasowe – kolaż

Zobacz również: Thor 4 zapowiedziany! Taika Waititi reżyserem, Akira przesunięta

Ostatecznie sędzia odrzucił oskarżenie o plagiat. Uznał, że pomimo pewnych możliwych relacji z przeszłości (bracia Lai mieli pracować nad pewnymi projektami Marvela) nie ma żadnych twardych dowodów na to, że doszło do plagiatu, a pozew opiera się na spekulacjach. Bardziej przekonały go również argumenty przedstawicieli Marvela aniżeli ekspertyza od włodarzy Horizon Comics Productions, mające rzekomo dowieść pewnym rażącym podobieństwom. Ponadto, sędzia podkreślił m.in. różnice pod względem pozy pomiędzy Iron Manem a Calibanem, czy kwestie czysto kolorystyczne.

Źródło: MovieWeb / Ilustracja wprowadzenia: Marvel Studios

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?