jacek braciak zagra tadeusza kościuszko w superprodukcji Kos
jacek braciak zagra tadeusza kościuszko w superprodukcji Kos

Kos – Jacek Braciak jako Kościuszko. Ruszyły zdjęcia do międzynarodowej superprodukcji historycznej

Ruszyły zdjęcia do filmu Kos. Ma być to spektakularna, międzynarodowa superprodukcja, przenoszącą widza w czasy Tadeusza Kościuszki. Zaprezentowano również pierwsze materiały promujące historyczne widowisko.

Dystrybutor Kino Świat przekazał, że rozpoczęły się prace na planie superprodukcji historycznej Kos. Powstanie produkcji zapowiadano już w zeszłym roku. Dzisiaj zaprezentowano pierwsze zdjęcia z planu oraz ujawniono obsadę filmu i oficjalny opis fabuły. Gwiazdami filmu są Jacek Braciak, Bartosz Bielenia oraz Jason Mitchell, znany z występów w Kong: Wyspa Czaszki czy roli rapera Eazy-E w Straight Outta Compton.

klaps filmowy na planie superprodukcji Kos

Fot. Łukasz Bąk

Obsada i twórcy filmu KOS

Film zwraca uwagę swoją gwiazdorską obsadą. W Kosie pojawią Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, debiutująca na dużym ekranie Matylda Giegżno oraz amerykański aktor Jason Mitchell. Na stanowisku reżysera zasiądzie Paweł Maślona, autor Ataku paniki – jednego z najgłośniejszych debiutów fabularnych ostatnich lat. Film powstaje na podstawie debiutanckiego scenariusza Michała A. Zielińskiego nagrodzonego w konkursie scenariuszowym Script Pro 2020. Producentami obrazu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film oraz Daniel Baur z niemieckiej grupy K5 International, odpowiedzialnej także za międzynarodową dystrybucję filmu. Kos to również pierwsza kinowa koprodukcja platformy streamingowej Viaplay w Polsce. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Opis fabuły filmu KOS

Przedstawiono również pokaźny oficjalny opis fabuły filmu Kos:

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

paweł maślona reżyser filmu KOS

Fot. Łukasz Bąk

Kiedy premiera?

Kos ma trafić do kin w 2023 roku. Dokładna data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznaj filmy z Zackiem Efronem! Nowy film Złoto już w kinach!


Źródło: oprac. na podst. informacji prasowej / ilustracja wprowadzenia: kolaż: yt.com/imponderabilia / domena publiczna

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?