Lena Góra pali papierosa w filmie Imago Olgi Chajdas
Lena Góra pali papierosa w filmie Imago Olgi Chajdas

IMAGO: film Olgi Chajdas będzie miał światową premierę na festiwalu filmowym w Karlowych Warach

Imago w reżyserii Olgi Chajdas będzie miał swoją premierę w konkursie PROXIMA festiwalu filmowego w Karlowych Warach, poświęconym nowym głosom w światowym kinie.

Imago to drugi pełnometrażowy film reżyserki, zdobywczyni nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł i nominacji do Paszportów Polityki. W ostatnich latach autorka filmu Nina dała się poznać szerszej publiczności współpracując przy polskich produkcjach oryginalnych Netflixa (Erotica 2022, Krakowskie potwory, 1983).

O czym jest film Imago?

Imago to post-punkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u, opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.

Obsada i twórcy Imago

W roli głównej wystąpiła Lena Góra (m.in. Roving Woman), która jest też współautorką scenariusza do filmu, muzykę napisał wybitny polski muzyk Andrzej Smolik, zaś autorem klimatycznych zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

Imago uznanie międzynarodowej publiczności uzyskało już w okresie developmentu, zdobywając dwie prestiżowe nagrody: Eurimages Co-Production Development Award (Rotterdam 2019).
oraz Wyróżnienie Specjalne ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (Cannes 2020).

Film powstał w koprodukcji polsko-holendersko-czeskiej. Polskim producentem jest Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films (Holandia), Moloko Film (Czechy), CANAL+ Polska, House Media Company, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Holenderskiego Funduszu Filmowego, Holenderskiego Funduszu Zachęt  i Czeskiego Funduszu Filmowego. Partnerem filmu jest Miasto Gdańsk.

Kiedy premiera?

Światowa premiera filmu Imago odbędzie się 2 lipca na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W jego trakcie przewidziano również pokazy 3, 4 i 5 lipca. Nie ujawniono, kiedy film Olgi Chajdas pojawi się na ekranach polskich kin.


Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. Robert Pałka

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?