Program TV – Zakochany Szekspir i Melancholia dziś w telewizji! (środa 05.10.2016)

Dzisiaj Movies Room ma dla Was bardzo nietypową odsłonę programu TV. Ze względu na dobór filmów przez stacje znajduje się w niej trudne kino artystyczne w wykonaniu minimalistycznego duńczyka Larsa Von Triera, dwie komedie romantyczne oraz dokument. Zaciekawieni? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Zakochany Szekspir

21.00 CBS Europa

Komedia, Dramat , Romans, USA, Wielka Brytania, 123 min, premiera PL: 12 marzec 1999
Reżyseria: John Madden
Scenariusz: Marc Norman, Tom Stoppard
Obsada: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Ben Affleck, Colin Firth, Geoffrey Rush

Opis dystrybutora: Kiedy Will Shakespeare potrzebuje namiętnej inspiracji, by przełamać pisarski kryzys, potajemny romans z Lady Viola okazuje się być wspaniałym lekarstwem. Zakochany Szekspir, który stał się wielkim przebojem kinowym i zyskał entuzjastyczne oceny krytyki, przynosi przezabawny obraz wydarzeń, które doprowadziły do powstania najsłynniejszej historii miłosnej wszech czasów…

https://www.youtube.com/watch?v=v5R5La5f3eo


Melancholia

17.45 AleKino+

Dramat , Science Fiction, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, 136 min, premiera PL: 27 maj 2011
Reżyseria: Lars von Trier
Scenariusz: Lars von Trier
Obsada: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, John Hurt

Opis dystrybutora: Głównymi bohaterkami są dwie siostry. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta – Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?
Kolejny po głośnym, prowokacyjnym Antychryście film Larsa von Triera. Tym razem autor Przełamując fale i Tańcząc w ciemnościach zrealizował bardzo osobiste, psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata.

https://youtu.be/RHMy6abqq04


Okrucieństwo nie do przyjęcia

19.05 CBS Europa

Komedia, Romans, Kryminał, USA, 100 min, premiera PL: 24 październik 2003
Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen 
Scenariusz: Ethan Coen, Joel Coen, Matthew Stone, Robert Ramsey
Obsada: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush

Opis dystrybutora: Miles Massey to znany adwokat z Los Angeles specjalizujący się w sprawach rozwodowych. Ma wszystko, a czasami nawet więcej niż wszystko – imponującą klientelę, niespotykanie wysoki procent wygranych przez siebie spraw, szacunek środowiska prawniczego oraz sygnowany swoim nazwiskiem żelazny kontrakt przedślubny zwany “Intercyzą Masseya”. A jednak wszystko to nie daje mu prawdziwej życiowej satysfakcji – przesycony sukcesami, z nudy właściwie zaczyna poszukiwać dla siebie nowych wyzwań.

Wszystko zmienia się w momencie, kiedy Miles spotyka na swojej drodze kobietę idealnie dla niego stworzoną w osobie siejącej spustoszenie Marylin Rexroth . Marylin ma wkrótce stać się byłą żoną klienta Masssya, Rexa Rexrotha, bogatego inwestora na rynku nieruchomości i nieuleczalnego kobieciarza. Przy pomocy ściągającego za swoje usługi słone stawki prywatnego detektywa Gusa Petcha Marylin udaje się w końcu nakryć męża in flagranti. Teraz z niecierpliwością oczekuje niezależności finansowej, którą ma jej zapewnić sprawnie poprowadzony rozwód. Plany jej krzyżuje jednak jak zwykle błyszczący na sali sądowej i skuteczny Miles, co w efekcie pozostawia Marylin bez grosza po byłym mężu.

Nie chcąc dać za wygraną Marylin planuje wkrótce wyrównać rachunki, a częścią jej planu jest kolejne małżeństwo, tym razem z potentatem naftowym Howardem Doylem. Miles i jego twardo stąpający po ziemi partner biznesowy Wrigley nieświadomie coraz bardziej brną ku bezpośredniej konfrontacji z Marylin. Następuje eskalacja podstępnych taktyk, oszustw i nieodpartego zauroczenia, w miarę jak Marylin i Miles krzyżują w szpady w jeszcze jednej odsłonie odwiecznej walki płci.

https://www.youtube.com/watch?v=dE8jX6rP4L0


Deklaracja nieśmiertelności

15.15 TVP Kultura

Dokumentalny, Polska, 29 min, premiera PL: 04 czerwiec 2010
Reżyseria: Marcin Koszałka 
Scenariusz: Marcin Koszałka

Opis dystrybutora: Dzieło Marcina Koszałki, wielokrotnie nagradzanego operatora i reżysera filmów dokumentalnych, powstawało trzy lata. Zdjęcia były kręcone m.in. w Tatrach, na krakowskim Zakrzówku, w Jaskini Mamutowej, a także w pałacu w Krzeszowicach. To film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z nieuchronnymi prawami biologii, zmaganiem się z destrukcją własnego ciała. Bohaterem filmu jest Piotr “Szalony” Korczak, jeden z najlepszych polskich alpinistów, człowiek niezwykle inteligentny, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też tworzy własną filozofię życia. To człowiek, który sam chce być outsiderem, mający poczucie niespełnienia, ale jednocześnie potrafiący cieszyć się życiem. Nie boi się nagłej śmierci, a wręcz przeciwnie. Nie wyobraża sobie bowiem starości, dogorywania w domu starców. Przez cały czas towarzyszy mu dręcząca myśl o przyszłości, co będzie za chwilę, za parę lat. Krakowianin Piotr Korczak (rocznik 1961), absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma żonę i dorosłego syna. Zrezygnował z zawodu historyka na dobre, dziś pracuje jako robotnik wykonujący prace wysokościowe. Wspina się od ponad 30 lat, jest pionierem ekstremalnej wspinaczki skałkowej. Nigdy nie udało mu się odnieść znaczących sukcesów poza granicami kraju, choć otarł się o wielki wspinaczkowy świat. W zawodach Pucharu Świata w Madonna di Campiglio w 1990 roku zajął aż i zarazem tylko czwarte miejsce. Na początku lat 80. XX wieku zapoczątkował tzw. “nową falę” w polskim wspinaniu. Pokonywał i ustanawiał kolejne granice możliwości. “…tworzył kolejne stopnie trudności dróg wspinaczkowych. Jego drogi są legendami. W 1988 r. stworzył drogę wspinaczkową, która była tylko o pół stopnia łatwiejsza od najtrudniejszej drogi na świecie. Korczak zainspirował do wspinania kilka pokoleń wspinaczy” – napisał o nim Jacek Trzemżalski w Magazyie Górskim. W jednym z wywiadów Marcin Koszałka mówi o bohaterze swego filmu: “Piotrek jest dla mnie wspaniałym bohaterem, mimo że się kłóciliśmy na planie i mieliśmy wiele konfliktów. Ja go bardzo lubię i szanuję. To był dla mnie zawsze bohater sportowy, co również jest tematem filmu – spotykam w nim swojego mistrza. Zresztą w filmie pada kwestia, że po latach spotyka się dwóch ludzi – filmowiec, który już nie jest wspinaczem, a w latach młodości nie był w stanie osiągnąć wspinaczkowego poziomu Piotrka. A teraz robi film o byłym mistrzu – zatem spotyka się człowiek, który chciał być mistrzem, ale nim nie został i spotyka się mistrz, który już teraz przestaje być mistrzem”.

https://www.youtube.com/watch?v=te3LwzHUyxE


Na antenie pojawią się także kolejne odcinki seriali i programów rozrywkowych, m.in. Hit, Hit Hurra! (20.30 TVP 1), Azja Express (21.30 TVN) czy Top Chef. Gwiazdy od kuchni (20:40 Polsat).

Źródła: TeleTydzień, strona Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Dziennikarz

Miłośnik komiksów (z różnych gatunków i krajów) i ich adaptacji. Fanatyk Star Treka, Star Wars i kina lat '80. Pochłania popkulturę w dużych ilościach. Członek Kaliskiego Klubu Fantastyki Arkham, koordynator bloku komiksowego na konwentach Copernicon i Arkhamer. Często jeździ na inne konwenty, prowadząc punkty programu. Publikuje na portalach komiksowych DCManiak i Avalon. Gra w baseball. Na co dzień student Filologii Klasycznej i Kultury Śródziemnomorskiej ze specjalnością włoską. Pochodzi z Kalisza, aktualnie mieszka we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?