NBC kupuje prawa do Harry’ego Pottera

Amerykański gigant medialny zakupił prawa do wykorzystania marki Harry Potter na terenie Stanów Zjednoczonych. Właściciel kanałów telewizyjnych spod szyldu NBC, Universal i SyFy zapłacił za świat autorstwa J.K. Rowling bagatela 962 miliony złotych. Niestety, nie oznacza to, iż możemy spodziewać się powstania serialu o przygodach Pottera i spółki. Według zawartej umowy nabyte prawa dają NBC jedynie wyłączność na pokazywanie filmów z serii Harry Potter, a nie wykorzystywanie ich do tworzenia własnego contentu.

Wobec takiej sytuacji wspomniane 250 milionów dolarów może się wydawać wysoką kwotą. Jest to zresztą bezprecedensowy przypadek, by tak wiele zapłacić za same prawa do emisji. Jednakże już wkrótce umowa może przynieść właścicielowi spore zyski. Dzięki spektaklowi teatralnemu Harry Potter i Przeklęte Dziecko znów powróciła moda na czarodziejstwo. Dodatkowo w listopadzie ukaże się pierwsza część Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, do którego wyłączne prawa emisyjne w telewizji należeć będą do NBC.

Zobacz również: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – David Yates opowiada o sequelu

Opis produkcji: Akcja filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów.

Obsada produkcji: Eddie Redmayne – Newt Scamander, Katherine Waterston – Porpentina Goldstein, Ezra Miller – Kredan, Colin Farrell – Graves, Dan Fogler – Jacob Kowalski, Ron Perlman – Gnarlack i Jon Voight Henry – Shaw Sr.

W tworzenie produkcji zaangażowani są filmowcy, którzy spędzili sporo czasu na planie Harry’ego Pottera. Jest nim między innymi reżyser omawianego dzieła, czyli David Yates. Twórca nakręcił cztery ostatnie filmy z serii opowiadającej o przygodach nastoletniego czarodzieja z charakterystyczną blizną. Scenarzystką obrazu jest z kolei powieściopisarka J.K. Rowling – autorka omawianego cyklu. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć będzie jej debiutem na wspomnianym stanowisku. Warto tutaj dodać, że nowy obraz fantasy opowiadający o magii jest prequelem serii Harry Potter. Jej bohater, Newt Scamander, to autor tytułowej książki, którą ma w swoim posiadaniu nastoletni czarodziej z blizną. Obraz przedstawi zatem, jak doszło do jej napisania, a także przybliży historię praktycznie nieznanej dotąd fanom filmowego cyklu postaci. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to również adaptacja powieści J.K. Rowling pod tym samym tytułem, sporządzonej po wydaniu czwartej części przygód Harry’ego Pottera. Film trafi na ekrany polskich kin już 18 listopada 2016 roku.

źródło: independent.co.uk / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur.
Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?