Superman oszalał. Budynki zmieniają się w gruz, świat zostaje ogarnięty w rozpaczy a ludzie tracą nadzieję na ratunek. Co zrobiłby rząd w takiej sytuacji? Dobrze byłoby mieć drużynę złożoną z szalenie niebezpiecznych, lecz lojalnych osobników, gotowych do akcji zawsze i wszędzie. Brzmi jak jakiś legion samobójców…
Historia Suicide Squad sięga czasów II wojny światowej i tajnego, rządowego oddziału żołnierzy, zwanego Task Force X. Złożony został z ludzi, których nie obchodziło czy wrócą z misji z tarczą lub na tarczy. Każdy z nich był świadkiem heroicznych śmierci swoich kompanów, co dało im motywację do działania. Ówczesne Suicide Squad, dowodzone przez Ricka Flaga zwalczało najdziwniejsze widma, takie jak np. prehistoryczny potwór, którego pokonali, wysyłając go na wycieczkę po orbicie słońca.
Zobacz również: Legion Samobójców – recenzja! Samobójstwo uniwersum DC?
Nowe Suicide Squad zostało stworzone przez Amandę Waller – twardą i przebiegłą pracowniczkę rządową, a dowodzenie nad zespołem objął Rick Flag Jr – potomek dowódcy oryginalnego oddziału. Tym razem jednak na członków drużyny składali się superzłoczyńcy, chcący skrócić swój wyrok wykonując szalenie niebezpieczne misje rządowe. Chcąc zapewnić lojalność i uległość przestępców, Waller zadbała o wmontowanie w nich materiałów wybuchowych, zdolnych eksplodować po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Ta drużyna składała się z Flaga, Kapitana Boomeranga, Bronze Tigera, Deadshota, Enchantress i Blockbustera. Ideą dla tworzenia Suicide Squad zawsze była mała wartość życia każdego złoczyńcy w drużynie, zatem przez lata skład Legionu Samobójców zmieniał się drastycznie. Elementem rozpoznawczym dla wszystkich nowych oddziałów samobójczych było realne ryzyko śmierci każdego członka zespołu – pierwszą stratą był Blockbuster.
By krótko omówić każdego członka oddziału, będę się opierał na postaciach występujących w ekranizacji przygód samobójczej ferajny, zaczynając od kapitana – Ricka Flaga.
Rick Flag Junior (debiut w Brave and the Bold #25 (1959))
Elitarny żołnierz, urodzony dowódca, umiarkowany szaleniec- są to określenia definitywnie opisujące Flaga jako członka Suicide Squad. Dowodził on prawie wszystkimi wersjami legionu samobójców, co ewentualnie doprowadziło go na skraj szaleństwa. Osierocony i adoptowany przez przyjaciela jego ojca- Jeba Stuarta, dołączył do amerykańskiej armii przy najbliższej okazji. Gdy Stuart reaktywował Task Force X, Flag był pierwszym kandydatem na kapitana drużyny.
Zobacz również: Kim jest Rick Flag? Historia superbohatera #12
Dr Harleen Quinzel aka Harley Quinn (debiut w serialu animowanym Batman (1992))
Kiedyś psychoterapeutka o imieniu Harleen Quinzel, teraz szajbuska z kijem bejsbolowym. Harley Quinn najczęściej przedstawiana jest jako kompletnie oddana Jokerowi dziewczyna, gotowa oddać i odebrać za niego życia, podczas gdy klaun raczej nie odpłaca się tym samym. Jednak nie można powiedzieć że oboje nie mają nic wspólnego, albowiem Harley upodobniła się do swojego wybranka nie tylko charakterem, a także wyglądem. Niegdyś pracowała w azylu Arkham, gdzie poznała Jokera. Podczas wielu sesji zdążyła się w nim zakochać, aby ostatecznie pomóc mu uciec ze szpitala.
Floyd Lawton aka Deadshot (debiut w Batman #59 (1950))
Zimnokrwisty zabójca który, jak wskazuje przydomek, jest wyjątkowo utalentowanym strzelcem. Jego umiejętności wspomagane są technologią, jednak sam nie ma żadnych nadprzyrodzonych umiejętności. Pochodzący z dysfunkcyjnej rodziny, Floyd w wyniku wypadku zabił własnego brata. Jego psychika z dnia na dzień się pogarszała, więc opuścił rodzinne miasteczko i osiadł w Gotham, gdzie założył rodzinę. Z początku Lawton chciał ochraniać miasto Gotham, dzięki swoim umiejętnościom strzeleckim, jednak nie zwracał uwagi na kodeks moralny, przez co wylądował w więzieniu Blackgate. A tam spotkał Amandę Waller…
George ,,Digger’’ Harkness aka Kapitan Boomerang (debiut w The Flash #117 (1960))
Kto lepiej rzucałby bumerangami niż rodowity australijczyk? Jednak Harkness nie rzuca zwykłymi, zakrzywionymi kawałkami plastiku – stworzył ich bardzo zabójczą odmianę, a nawet parę odmian, poczynając od naostrzonych, na wybuchowych kończąc. Jego fascynacja krzywą bronią zaczęła się, gdy jeszcze uczęszczał do szkoły w Australii. Miał on nieprzyjemnego, przyrodniego ojca, który wyrzucił go z domu, gdy George obrabował sklep. Po tym incydencie jego matka wysłała syna do Central City, gdzie Boomerang wykorzystał swoje wynalazki by kraść i rabować.
Zobacz również: Kim jest Captain Boomerang? Historia superzłoczyńcy #10
Waylon James aka Killer Croc (debiut w Batman #357 (1983))
Killer Croc wygląda na groźnego, silnego osobnika – i taki w rzeczywistości jest. Nie wygląda jednak na geniusza – i nim definitywnie nie jest. Croc za to ma ostre zęby, wyostrzony węch i umiejętność długiego wstrzymywania oddechu pod wodą. Urodził się z rzadką chorobą Epidermolytic hyperkeratosis, która sprawia, że Waylon wyglądem upodabnia się do krokodyla. Jego matka zmarła przy porodzie, a ojciec go opuścił, zatem wychowany został przez agresywną ciocię. Gnębiony przez rówieśników, Croc szybko został zepchnięty na margines przestępczy, gdzie wykorzystał swoją siłę do terroryzowania mieszkańców Gotham.
Zobacz również: Kim jest Killer Croc? Historia superzłoczyńcy #9
Tatsu Yamashiro aka Katana (debiut w Brave and the Bold #200 (1983))
Suicide Squad miało być złożone tylko z superzłoczyńców, więc co w ich szeregach robi Katana, nie wiemy. Albowiem Tatsu bardzo daleko do kryminalistki. Urodzona w Japoni, jako młoda dziewczyna była obiektem zainteresowania dwóch braci – Maseo i Takeo. Ostatecznie wybrała Maseo, sprawiając, że ogarnięty złością Takeo dołączył do Yakuzy. Wkrótce młoda para założyła rodzinę, w której narodziły się bliźniaki. W międzyczasie Takeo rozwijał swoją reputację w podziemiu przestępczym w Japonii, dzięki czemu otrzymał dwa miecze – jeden normalny, a drugi mistyczny, który potem znany będzie jako Soultaker. Pewnej nocy Takeo zabrał oba miecze do rezydencji Yamashiro i rzucił wyzwanie walki swojemu bratu, rzucając mu niezaczarowany miecz. W tej nierównej walce wygrał oczywiście Takeo, a sama dusza jego brata została uwięziona w mieczu. Katana zobaczywszy całe zajście, wykorzystała element zaskoczenia do rozbrojenia Takeo. Po walce rezydencja Yamashiro stanęła w płomieniach. Tatsu nie zdołała uratować swoich dzieci, uciekła tylko z Soultakerem. Po tym wypadku zaczęła trening u mistrza Tadashi. Po ukończeniu szkolenia wyruszyła do Ameryki, aby walczyć z przestępczością.
Zobacz również: Kim jest Katana? Historia superbohatera #13